Pasaulē
Eiropa

Ungārija un Itālija veido pretimigrācijas aliansi3


Itālijas premjerministra vietnieks un iekšlietu ministrs Mateo Salvīni (no labās) pēc sarunām Milānā ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu izteicies, ka grib apvienot spēkus ar Orbānu, lai izveidotu “visspēcīgāko līgu”.
Itālijas premjerministra vietnieks un iekšlietu ministrs Mateo Salvīni (no labās) pēc sarunām Milānā ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu izteicies, ka grib apvienot spēkus ar Orbānu, lai izveidotu “visspēcīgāko līgu”.
Foto – MARCO BERTORELLO/AFP/LETA

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns un Itālijas iekšlietu ministrs Mateo Salvīni pēc tikšanās Milānā pauduši vēlmi izveidot Eiropas mēroga pret-imigrācijas aliansi pirms nākamajā gadā paredzētajām Eiroparlamenta vēlēšanām.

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns vēl pirms tikšanās ar Salvīni nodēvēja viņu par “varoni” un “likteņa biedru”, uzslavējot viņa stingro stāju pret migrantu uzņemšanu. Salvīni izteicies, ka ir mācījies no Orbāna politiskās pieredzes. Orbāns atteicās iesaistīties ES obligātajā 160 000 bēgļu izvietošanas plānā un iesūdzēja ES tiesā. Viņš zaudēja, taču joprojām uz Ungāriju nav pārvietots neviens bēglis ES plāna ietvaros. Orbāns atteicies uzņemt patvēruma meklētājus no Itālijas, bet Salvīni uzstāj, ka migranti, kas ierodas Eiropā no Ziemeļāfrikas pāri Vidusjūrai, jāizvieto citās ES valstīs, nevis Itālijā, atzīmē izdevums “EUobserver”. Salvīni brīdinājis, ka Itālija varētu bloķēt ES budžeta pieņemšanu, ja Brisele neizrādīs Romai pretimnākšanu migrantu izvietošanā. ES budžeta komisārs Ginters Etingers brīdinājis, ka Itālija varētu zaudēt ES palīdzību, tajā skaitā migrācijas jomā, ja tā bloķētu sarunas par ES ilgtermiņa budžeta pieņemšanu. Tiktu vājināta arī ES ārējo robežu aizsardzība.

Preses konferencē pēc tikšanās ar Salvīni Milānā Ungārijas premjerministrs Orbāns asi kritizēja Francijas premjerministru Emanuelu Makronu, kurš esot plaši atvēris durvis nelegālajai migrācijai Eiropā. Orbānam piebalsoja Salvīni, kurš apsūdzēja Makronu liekulībā, runājot par nepieciešamību Eiropas valstīm sadarboties, bet ignorējot Itālijas lūgumu palīdzēt migrantu izvietošanā. Analītiķi uzskata, ka šī cīņa ilgs vismaz līdz Eiroparlamenta vēlēšanām nākamajā gadā, kuras sagaidot Makrons grib izveidot centrisku koalīciju, lai stātos pretī populistu grupējumiem. Par migrācijas problēmu ir izvērsušās plašas debates Eiroparlamentā. Orbāna politiku, kura pārstāvētā partija “Fidesz” ir Eiroparlamenta centriski labējā Eiropas Tautas partiju (EPP) blokā, kritizē EPP partneri, izskanot arī aicinājumiem izslēgt “Fidesz” no EPP. Orbāns paziņojis, ka gribētu, lai viņa “stingrā līnija” migrācijas jautājumā tiktu “vispārināta” EPP nostājā pirms Eiroparlamenta vēlēšanām nākamā gada maijā. Orbāna ieskatā, Makrons, kura partija nav pievienojusies EPP, gribot “uzspridzināt Eiropas Tautas partiju, tāpat kā viņš to izdarīja ar partiju sistēmu Francijā”, atzīmē “Politico”. Salvīni izteicies, ka grib apvienot spēkus ar Orbānu, lai izveidotu “visspēcīgāko līgu”, gan piebilstot, ka viņš nav lūdzis Orbānu pamest EPP grupu. Ungārijas premjerministrs Orbāns atzina, ka gribētu, lai viņa partija “Fidesz” paliktu EPP grupā. “Es esmu ungārs un lojāls eiropietis,” apgalvoja Orbāns, piebilstot, ka pirms tikšanās ar Salvīni viņš esot lūdzis atļauju EPP pārstāvētās Itālijas partijas “Forza Italia” līderim ekspremjeram Silvio Berluskoni. No Ungārijas un Itālijas politiķu sarunām norobežojušies Salvīni vadītās labējās Līgas koalīcijas partneri – populistiskā Pieczvaigžņu kustība (M5S), paziņojot, ka tā esot “politiska, nevis institucionāla tikšanās”.

LA.lv