×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. februāris, 2013
Drukāt

Ungārijas ebreji aicina aizliegt Horti vārda piešķiršanu ielām

Foto - AFPFoto - AFP

Ungārijas lielākā ebreju organizācija aicināja aizliegt valstī no 1920. līdz 1944. gadam valdījušā Mikloša Horti vārda piešķiršanu ielām un citām sabiedriskajām vietām.

Ungārijas Ebreju kopienu federācija ar šo aicinājumu nākusi klajā dienu pēc tam, kad Horti vārds piešķirts vienai no Kunheģešas mazpilsētas ielām. Horti ir “tieši atbildīgs par vairāku simtu tūkstošu Ungārijas ebreju nogalināšanu un iznīcināšanu”, teikts federācijas paziņojumā. Pērn valdība pieņēma likumu, ka, sākot ar 1. janvāri, publiskas vietas nedrīkst tikt nosauktas ar diktatūrām saistītu vēsturisku personu vārdos. Tomēr šis likums neattiecas uz Horti, kurš netiek uzskatīts par diktatoru.

Horti – Austoungārijas karaflotes admirālis un vēlākais Ungārijas Karalistes reģents – cita starpā pieņēma ebrejiem naidīgus likumus, iesaistīja Ungāriju smagajā aliansē ar Hitleru un bija pie varas laikā, kad sākās ebreju deportācijas uz nāves nometnēm. Tomēr daudzi Horti uzskata par varoni, ņemot vērā viņa lomu Ungārijā pēc 1919. gada komunistu revolūcijas un smagā 1920. gada Trianonas miera līguma, kurā Ungārija zaudēja divas trešdaļas savas teritorijas. Ungārijā no 1948. līdz 1989.g adam valdījušais komunistu režīms Horti uzskatīja par fašistu, tomēr galēji labējie grupējumi un sabiedriskie darbinieki panākuši zināmu Horti vēsturisko reabilitāciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+