Pasaulē
Eiropa

Orbāna recepte dzimstības vairošanai: četri bērni un nav jāmaksā nodoklis0


Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns
Foto: Attila Volgyi/Imago/Scanpix/LETA

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ziņojumā par valsts stāvokli paziņojis par jaunām nodokļu atlaidēm un pabalstiem ģimenēm, vairojot valdības pūliņus dzimstības paaugstināšanā un vienlaikus ieņemot stingru nostāju pret imigrāciju.

“Mums vajag ungāru bērnus”

“Eiropā dzimst arvien mazāk bērnu. Rietumu atbilde uz šo izaicinājumu ir imigrācija. Uz katru neesošo bērnu vienam jānāk klāt, un tad ar skaitu būs kārtībā,” teica Orbāns. Paziņojot par paplašināto atbalsta programmu ģimenēm, viņš uzsvēra, ka “mums nevajag skaitu, mums vajag ungāru bērnus”.

Ģimenēm ar vismaz diviem bērniem paredzēta aizdevumu programma mājas vai dzīvokļa iegādei, 2, 5 miljonu forintu (7776 eiro) aizdevums septiņvietīga auto pirkumam ģimenēm ar trim bērniem un ienākumu nodokļa atcelšana sievietēm, kas audzina vismaz četrus bērnus.

Sievietes līdz 40 gadiem, kas precas pirmo reizi, varēs saņemt 10 miljonu forintu (36 000 dolāru) subsidētu aizdevumu. Trešdaļa parāda tiks atlaista, piedzimstot otrajam bērnam, un aizdevums tiks dzēsts pilnībā pēc trešā bērna.

Orbāna administrācijas vadītājs Ģērģs Guljāšs paziņojis, ka jaunie sociālie izdevumi tiks finansēti no valdības rezervēm vai papildu ienākumiem 2019. gada budžetā.

Janvārī budžetā bija 244,5 miljardu forintu pārpalikums, kas ir augstākais pēdējos 20 gados.

Analītiķi uzskata, ka ģimeņu atbalsta programma prasīs vairākus desmitus miljardu forintu, taču neradīs budžeta iztrūkuma strauju palielinājumu. Valdība arī paredz atvēlēt 700 miljardus forintu (2,49 miljardus dolāru) veselības aprūpes uzlabošanai.

“Nulles iecietība” imigrācijas jomā

Runājot par gaidāmajām Eiroparlamenta vēlēšanām, Orbāns tās raksturoja kā “izvēli starp Briseles birokrātiem, kas atrodas naudīgu cilvēku iespaidā, un suverēnām nacionālajām valstīm, kas aizstāv “tradīcijas un kristietību”, atzīmē aģentūra AFP.

Ungārijas premjerministra ieskatā, Eiroparlamenta vēlēšanas maijā būs “vēsturisks krustceļš” Eiropai, mudinot velētājus balsot pret partijām, kas atbalsta imigrāciju. Orbāna ieskatā, Eiropas kreiso partiju atbalstītāji ir “nāciju, ģimenes un kristīgā dzīves veida kaprači”.

Vairākkārt atsaucoties uz Ungārijas 1989. gadā atmesto komunistisko sistēmu, Orbāns brīdināja, ka iedzīvotājiem atkal jāsaduras ar “tiem, kas gribētu izsvītrot mūsu tradīcijas un nacionālās valstis”.

Ungārijas premjerministrs aicināja vēlētājus aizstāvēt “kristīgās” nācijas pret imigrāciju, kas, viņaprāt, noved pie “vardarbības pieauguma, īpaši pret sievietēm, un terorisma vīrusa”.

Ģimeņu atbalsta programmu, kurā ir septiņi punkti par nodokļu atvieglojumiem un subsīdijām, lai mudinātu ģimenes audzināt vairāk bērnu, viņš nodēvēja par Ungārijas atbildi krītošajam iedzīvotāju skaitam imigrācijas palielināšanas vietā. Orbāns noraidīja iespēju risināt dzimstības kritumu Eiropā ar imigrācijas palielināšanu, nodēvējot to par “kapitulāciju”.

Ungārijas iedzīvotāju skaits pēdējos gados ir krities zem desmit miljoniem, un dabiskais pieaugums ir viens no zemākajiem rūpnieciski attīstītajās valstīs.

Kopš Ungārijas pievienošanās Eiropas Savienībai 2004. gadā uz Rietumeiropas valstīm emigrējuši aptuveni pusmiljons ungāru. Pēdējos astoņos Orbāna valdīšanas gados valsts iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 236 000 līdz 9,78 miljoniem cilvēku.

Ungārijas premjerministrs, kurš aizstāv “nulles iecietību” imigrācijas jomā, uzskata, ka ģimeņu atbalsta programma ir veidota “ungāru nācijas izdzīvošanas nodrošināšanai”.

Kritizē premjera autoritāro vadības stilu

Saistītie raksti

Orbāns, viens no asākajiem masu imigrācijas no Vidējiem Austrumiem un Āzijas kritiķiem, uzsvēra, ka plāno saimniecisko augsmi valstī divus procentus virs Eiropas Savienības vidējā līmeņa tuvākajos gados par spīti prognozēm par globālās ekonomikas palēnināšanos, atzīmē aģentūra “Reuters”.

Orbāna valdošā partija “Fidesz” cer saglabāt vairākumu šogad paredzētajās Eiroparlamenta un vietējās vēlēšanās. Lai gan pret 55 gadus vecā premjera autoritāro vadības stilu pēdējos mēnešos notikušas vairākas protesta demonstrācijas, viņa partija saglabā vadību sabiedriskās domas aptaujās.

LA.lv