×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
8. aprīlis, 2014
Drukāt

Ungārijas vēlēšanās uzvar valdošā partija
 (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ungārijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi premjerministra Viktora Orbana labēji centriskā partija “Fidesz – Ungārijas pilsoniskā alianse”, un tas nozīmē Orbana atrašanos amatā vēl četrus gadus.

Pēc 94% balsu saskaitīšanas “Fidesz” ir ieguvusi 44,6% balsu, krietni apsteidzot kreisi centrisko opozīcijas partiju koalīciju “Vienotība” ar 25,8% balsu. Galēji labējā partija “Kustība par labāku Ungāriju”, dēvēta par “Jobbik” (“Kustība”), savākusi 20,8% balsu salīdzinājumā ar iepriekšējās vēlēšanās 2010. gadā iegūtajiem 16,7%. “Vienotības” kandidāts uz premjera amatu Ungārijas Sociālistu partijas līderis Atila Mešterhāzi paziņojis, ka viņš pieņem vēlēšanu rezultātu, bet neapsveiks Orbanu. “Orbans ir ļaunprātīgi izmantojis savu varu. Ungārija nav brīva, tā nav demokrātija,” sacīja 39 gadus vecais Mešterhāzi. Ar divu trešdaļu deputātu vairākumu parlamentā Orbans pēdējos četros gados ir panācis tādu likumu pieņemšanu, kas viņam ļāva pastiprināt kontroli pār demokrātiskajām institūcijām. Ungārijas parlaments pirms gada pieņēma konstitūcijas grozījumus, par kuriem Eiropas Savienība un Eiropas Padome pauda bažas, ka tie ir pretrunā ar demokrātijas normām. Šie grozījumi ierobežo konstitucionālās tiesas pilnvaras un atjauno noteikumus, ko konstitucionālā tiesa bija atzinusi par nekonstitucionāliem. Grozījumi paredz, ka konstitucionālā tiesa vairs nevarēs atcelt likumu, kas ir pieņemts ar divu trešdaļu vairākumu un kura normas ir iekļautas konstitūcijā. Atbilstoši 2012. gadā mainītajai vēlēšanu sistēmai jaunajā parlamentā būs 199 deputāti, no kuriem 106 tiek ievēlēti vienmandāta apgabalos, bet 93 – pēc partiju sarakstiem.

Lai gan 50 gadu vecajam Orbanam pārmet autokrātismu, viņš ir spējis saglabāt savu popularitāti un uzlabot valsts ekonomikas stāvokli. 1988. gadā Orbans kopā ar citiem demokrātiski noskaņotiem studentiem nodibināja liberālo partiju “Jauno demokrātu alianse”, kuras vēsturiskais saīsinājums “Fidesz” ir saglabāts tās nosaukumā, bet partija tagad ir konservatīva. Orbans ir partijas līderis kopš 1992. gada. Viņš ir bijis Ungārijas premjers no 1998. līdz 2002. gadam un kopš 2010. gada.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ļoti labi!

Draugiem Facebook Twitter Google+