×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
19. janvāris, 2015
Drukāt

Unikāls ieskats Raiņa pēdējā vasarā (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pirmdien, 26. janvārī plkst. 18 Rīgas Latviešu biedrības Kamīnzālē risināsies otrā literārā saruna ciklā “Aspazijas un Raiņa gads Rīgas Latviešu biedrībā” – “Astoņpadsmit Raiņa vasaras mirkļi”, vēsta Memoriālo muzeju apvienības (MMA) pārstāve Sandra Zobena.

Šajā vakarā atvērsim Olīva Mētras grāmatu “Raiņa pēdējā vasara. Atmiņas un fotogrāfijas”, ko laidusi klajā Rakstnieku muzeju biedrība “PILS”.

Daudzi ir redzējuši Raiņa fotoattēlus gan peldkostīmā pludmalē, gan pie loga Majoru vasarnīcā. Bet ko mēs zinām par šo attēlu autoru? Pateicoties mūziķim un fotogrāfam Olīvam Mētram, 18 fotogrāfijās saglabājušies Raiņa 1929. gada vasaras mirkļi. Viņš ir arī pēdējo dzejnieka portretu autors, tie tapuši 9. septembrī – trīs dienas pirms Raiņa nāves.

Olīva Mētras atmiņas ir unikāls materiāls, jo autors dzīvi un krāsaini apraksta katra fotoattēla radīšanas mirkli, fiksējot apkārtni, sarunas, noskaņojumu. Apvienojumā ar fotoattēliem tās rada vienotu klātbūtnes sajūtu. Tas, ka atmiņas pamatā rakstītas īsi pēc dzejnieka nāves, liecina par to autentisko vērtību. Olīva Mētras atmiņas līdz šim nav bijušas publicētas.

Olīvs Mētra darbojies mūzikas jomā, strādājis par skolotāju, vadījis korus, komponējis arī solodziesmas, bet plašākā viņa kompozīcija ir opera “Jāzeps un viņa brāļi” pēc Raiņa lugas. Diemžēl viņa muzikālais mantojums tikpat kā nav saglabājies, norāda Zobena.

Grāmatas atvēršanas svētkos būs retā iespēja dzirdēt dažas Olīva Mētras kora dziesmas, ko izpildīs RLB kamerkora “Austrums” grupa Ārija Šķepasta vadībā, savukārt MMA direktore Rita Meinerte pastāstīs par apvienības sadarbību ar Rakstnieku muzeju biedrību PILS un grāmatas tapšanu.

Grāmatā ietvertās un aprakstītās 18 fotogrāfijas demonstrēs un komentēs Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste un grāmatas ievadapceres un komentāru autore Astrīda Cīrule, Olīva Mētras atmiņas lasīs Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš. Ar dažiem Olīva Mētras biogrāfijas faktiem iepazīstinās muzejniece Anna Rumba, bet sarīkojumu vadīs Rīgas Latviešu biedrības Valdes locekle Gaida Jablovska.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Šķiet, būs interesanti.

Draugiem Facebook Twitter Google+