×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
3. decembris, 2014
Drukāt

Unikālais izdevums “Rīga 20. gadsimta sākuma pastkartēs” iznāk digitālā formātā (2)

gramata2

Krāšņais, unikāli noformētais izdevums “Rīga 20. gadsimta sākuma pastkartēs”, kura autore ir vēsturniece un mākslas zinātniece Inta Štamgute, iznācis jaunā – e-grāmatas – veidolā, kas to padarīs pieejamu vēl plašākam interesentu lokam.

“Lai saprastu, kā nonācām pie domas par e-grāmatas izveidi kā nākamo, loģisko soli skaistajā darbā ar Rīgas pastkartēm, mazliet jāatgādina tā drukas versijas tapšana, kas vainagojās ar pasaulē nebijuša formāta grāmatas dzimšanu,” stāsta grāmatas autore Inta Štamgute.

Pastaiga Rīgas zelta laikmetā

Apjomīgā, 1385 lappuses biezā grāmata sākotnēji iznāca 2000. gadā izdevniecības “Puse” paspārnē un ar tās direktora Dzintara Našenieka personīgu atbalstu pēc vairāk nekā 20 gadus ilga pētniecības un materiālu apkopošanas darba. Darbs vienlaicīgi lasāms četrās valodās – latviski, vāciski, krieviski un angliski.

Intas Štamgutes ideja bija ļaut lasītājam izstaigāt tā laika pilsētas skaistākās vietas, neaprobežojoties ar visiem zināmajiem arhitektūras pieminekļiem un tūrisma pērlēm, bet ļaujot ieelpot autentisku laikmeta garu, it kā ievedot lasītāju pagātnē ar bagātīgi ilustrētā sējuma daudzu lappušu palīdzību.

Darbā izmantotas 598 pastkartes, kas izdotas no 1900. līdz 1914. gadam un 2014 gada digitālajā versijā pārstāv Gunta Belēviča un Dzintara Našenieka kolekcijas. “Tikai dažas pastkartes, kuras citur nebija atrodamas, nākušas no Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājumiem,” atzīst Štamgute, kura darbā aptvertos gadus uzskata par “Rīgas zelta laikmetu”, kad pilsēta plauka un attīstījās.

Pasaulē unikāla dubultgrāmata

Nākamais izaicinājums bija atrast mākslinieciski un poligrāfiski atbilstošāko veidu, kā to iedzīvināt. Mākslinieks Alnis Mitris piedāvāja risinājumu, kuram, cik zināms, pasaulē nav analoga – ar rokām iesieto grāmatu veido divi atsevišķi sējumi, kur pirmajā galvenais akcents likts uz vēsturiskā materiāla tekstuālu izklāstu, bet otrajā – atbilstoši pirmās grāmatas malām atzīmētajiem indeksiem skatāma plašā pastkaršu kolekcija.

Neparastā pieeja teksta un vizuālā materiāla pasniegšanā grāmatas autoriem atnesusi vairākas balvas (Gada skaistākā grāmata 2001. gadā), kā arī neslēptu sajūsmu un atzinību daudzās starptautiskās izstādēs un forumos.

“Kā Frankfurtes grāmatu gadatirgū izteicās kāds vācu speciālists, šī grāmata apvieno divus dažādus žanrus – tā ir vienlaicīgi zinātnisks darbs un mākslas albums,” skaidro Štamgute.

Klātbūtnes efekts ceļojumam senatnē

Štamgutes izstrādātais princips iepazīstināšanai ar pilsētas vēsturi, kuru zinātniece dēvē par “Klātbūtnes efekta metodi”, lieliski palīdzētu ieskatīties arī jebkuras citas lielākas pilsētas senatnē. “Jābūt pietiekami plašam vizuālajam materiālam un, protams, cilvēkam, kas perfekti pārzina šīs vietas vēsturi,” saka Štamgute, atklājot, ka tieši tāpēc darbs pie grāmatas viņai prasījis 20 gadus.

Jāpiezīmē, ka no Latvijas pilsētām par sava “klātbūtnes efekta” radīšanu ieinteresējusies Kuldīga, kurā ir pietiekami daudz senu materiālu, bet atbalsts projektam pagaidām nav rasts.

Pastkartes citos medijos

Jau pastkaršu krājuma drukas versija ietvēra, iespējams, pašiem autoriem vēl neapjaustas iespējas idejas tālākai attīstībai, izmantojot citus medijus. Bet jau pēc dažiem gadiem, 2004. gadā, klajā nāca video filma ar tādu pat nosaukumu, kuru radīja Inta Štamgute kopā ar britu sadarbības partneriem, pamatojoties uz grāmatas materiāliem.

Tas bija nākamais solis interaktīvās uztveres iedzīvināšanā, kuram nu sekojis vēl viens, dabiski ļoti iederīgs etaps – grāmata “Rīga 20. gadsimta sākuma pastkartēs” nākusi klajā e-grāmatas formātā.

Digitāls mākslas darbs

Par apjomīgā divsējuma darbu digitalizāciju precīzi atbilstoši iespieddarba oriģināla dizainiskajam un satura risinājumam parūpējies Digitālā aģentūra “Netcore”.

“Arī mums tehniski šis darbs bija liels izaicinājums, sākot jau ar autores vēlmi e-grāmatā precīzi atveidot iespieddarba kvalitātes un beidzot ar tīri tehniskām lietām, tostarp pagājušā gadsimta sākuma drukas formātu apstrādi atbilstoši mūsdienu prasībām un lappušu un indeksu numerācijas pārnešanu,” stāsta “Netcore” pārstāvis Jānis Blaus.

E-grāmatā, kas visiem interesentiem pieejama http://www.rigapastkartes.lv, abas grāmatas puses papildinātas ne tikai ar iespēju aplūkot pastkartes lielākā izmērā, bet arī ar interesantu niansi – iespēju senajās pastkartēs iemūžinātos Rīgas skatus vērot “reālajā dzīvē” jeb servisa “Google Maps Street View” sarūpētajos pilsētas ielu attēlos, salīdzinot, kā vairāk nekā 100 gadu laikā mainījusies pilsēta.

“Tā bija “Netcore” ideja, un ieguldīts apjomīgs darbs, lai pastkartēm piemeklētu atbilstošas “Google” saites, bet, manuprāt, tas e-grāmatu padara īpaši interesantu arī gados jaunākajiem vietnes apmeklētājiem, kuriem laikmetu “sejas” salīdzināšana var pat izvērsties par savdabīgu spēli,” uzsver “Netcore” pārstāvis Kārlis Stīpnieks.

Esot gan bijušas arī pastkartes, kurām atbilstošo vietu kartē nevarēja piemeklēt, jo kaut kas kardināli mainījies, izmantoti citādi skatupunkti vai vieta nav iekļauta minētajā servisā.

Pēc Blaua domām, termins “e-grāmata” pat nav precīzākais jauno izdevumu raksturojošais termins, jo “e-grāmatas var lasīt uz jebkuras ierīces, tomēr te piemērotāks būs klasisks galddators. Manuprāt, piemērotāks būtu apzīmējums “digitāls mākslas darbs”.

Navigācija, kas ļauj pētīt vēsturi

Inta Štamugte piebilst, ka e-grāmatas formātā īpaši ērti pārvietoties starp abām grāmatas daļām un izmantot tās interesantās uzbūves iespējas, kas jau pašā pamata iecerē paredzēja daudzveidīgu darba pārskatīšanu.

“Manuprāt, šīs grāmatas lasīšana nav tikai prieks un bauda, bet arī nopietns darbs. Jau drukas versijā izmantotās atsauces un indeksi ved arvien dziļāk un dziļāk, radot spēcīgāku laikmeta apjausmu. Digitāli šīs iespējas izmantojamas vēl labāk, jo navigācija internetā tām ir kā radīta,” priecājas Štamgute. “Astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados, rakstot šo grāmatu, šķiet, mana domāšana bijusi tāda, it kā es zinātu, kā darbojas dators,” pasmaida mākslas vēsturniece.

E-versija paredz vairākas navigācijas iespējas – gan šķirot lappuses, kad jāuzklikšķina uz to stūrīšiem, gan došanos uz grāmatas satura rādītāju, no kura var nokļūt uz izvēlēto daļu vai apakšsadaļu.

Autori piebilst, ka izdevuma “Rīga 20. gadsimta sākuma pastkartēs” elektroniskās versijas pirmās 75 lappuses visiem interesentiem aplūkojamas bez maksas, bet par visa izdevuma iegādi paredzēta samaksa.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Grāmata bija skaista arī grāmatas formātā. Bez maksas pieejamas tikai titullapas.

    • Grāmata grāmatas formātā maksāja ap simts latiem. Jūs tiešām uzskatāt, ka digitālā versija būtu jādod par brīvu? .
      Un nevis titullapas, bet pirmās 100 lappuses ar visiem tekstiem un visām pastkartēm. Es domāju, tas ir pietiekams apjoms, lai izsvērtu, vai ir vēlme un interese nopirkt pilno versiju, kas, salīdzinoši ar grāmatas augsto vērtību, maksā vien nieka 20 EUR. (Vienu drukātās grāmatas eksemplāru šobrīd viens cilvēks internetā ibook pārdod pa 150 EUR).

Draugiem Facebook Twitter Google+