×
Mobilā versija
+16.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
10. janvāris, 2013
Drukāt

Unikāls koncerts ar sagatavotām klavierēm

dzonskeidzs242

Pērn septembrī visa pasaule atcerējās Džona Keidža 100. dzimšanas dienu. Tikpat svarīgas kā mūzikas skaņas Keidžam bija arī visas mūs aptverošās ikdienišķās un neikdienišķās dzīves skaņas. 19. janvārī “Promenade Hotel” Hika zālē ciklā “Iededz gaismu” ar savu veltījumu dižajam 20. gadsimta skaņu meistaram viesosies trio “Opera” kopā ar viedo mākslinieku Robertu Rubīnu.

Keidžs tiek uzskatīts par avangarda līderi mūzikā, vienu no ietekmīgākajiem un provokatīvākajiem 20. gadsimta komponistiem un domātājiem. Viņš azartiski rīkoja performances un hepeningus, apbrīnoja klusumu un cīnījās par skaņas “cilvēktiesībām”. Populārākais Keidža skaņdarbs ir “4:33”, kura laikā tā izpildītājs nenospēlē nevienu noti.

Keidžs mēdza “pārbūvēt” mūzikas instrumentus, pielāgojot tos savām skaniskajām idejām, kā arī par mūzikas instrumentiem padarīja sadzīves priekšmetus, kuru skaniskais pielietojums uz skatuves klausītājiem nebija iedomājams. 19. janvāra vakarā Liepājā pirmo reizi būs klausāmas un skatāmas Keidža skaņdarbiem īpaši sagatavotas klavieres. Pianista Jura Žvikova pārraudzībā tās tiks gan “saskrūvētas”, slāpētas un visādi citādi sagatavotas jeb preparētas, lai reizēm pilnībā mainītu savu skanējumu un pārtaptu par sitaminstrumentu.

Komponista pārsteidzošo skaņu pasauli 19. janvāra vakarā atklās trio “Opera”- pianists Juris Žvikovs, čellista Inga Sunepa un vijolniece Svetlana Okuņa kopā ar video mākslinieku un režisoru Robertu Rubīnu, veidojot stāstu, kurā atspoguļosies Džona Keidža pasaules uztvere, idejas mākslā un mūzikā. Mūziķi atskaņos gan mūziku sagatavotajām klavierēm un sensacionālo “4’33”, gan Salvatores Šarīno trio, kas interesantā veidā parādīs mūzikas izteiksmes evolūciju 20. Gadsimtā, gan Dmitrija Šostakoviča trio, kas ir šāda kameransambļa sastāva “zelta” repertuārs un dod sevišķu pievienoto vērtību jebkurai programmai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+