Dabā
Laika ziņas

Upēs paaugstinās ūdens līmeņi un sairst ledus sega0

Foto – LETA

Atkušņa ietekmē ūdens līmeņi Latvijas upēs paaugstinās. Siltais laiks un nokrišņi arī sekmē pakāpenisku ledus sairšanu. Latvijas rietumu daļā agrāk iestājās atkusnis un sākās sniega un ledus segas kušana, tāpēc arī rietumu daļas upēs noteces paaugstināšanās iesākās pirmajās, tad arī centrālās daļas upēs un tad pārējā teritorijā, ziņo Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Aizvadītajā diennaktī Ventā, Abavā un Imulā ūdens līmenis paaugstinājās ar intensitāti 2-21 cm diennaktī, Bārtā, Rojā, Irbē un Durbē ūdens līmenis paaugstinās ar intensitāti 10-27 cm diennaktī, bet Užavā un Rīvā straujāk – 34-37 cm. Atsevišķos upju posmos ūdens līmeņi pazeminās. Irbē pie Vičakiem sarūk piesalas, Ventā pie Kuldīgas saglabājas ledus sega, uz tās ir ūdens. Ledus sablīvējums lejpus Kuldīgas novērojumu stacijas saglabājas.

Lielupē ūdens līmenis paaugstinās ar intensitāti 2-8 cm, Mūsā ūdens līmenis pazeminās. Viesītē, Misā un Tērvetē paaugstinās ūdens līmeņi, bet Svētē un Bērzē svārstās.
Salacā un Sedā turpinās ūdens līmeņu pazemināšanās, bet Rūjā ūdens līmenis paaugstinājies ar intensitāti 12 cm diennaktī.

Amatā un Gaujas augštecē pie Velēnas ūdens līmenis paaugstinās ar intensitāti 1-3 cm diennaktī, Gaujas lejtecē ūdens līmenis paaugstinās 11 cm diennaktī, bet Tirzā, Palsā un Vaidavā ūdens līmeņi pazeminās.

Daugavā no augšteces līdz Krāslavai turpinās ūdens līmeņu pazemināšanās. Vakar ūdens līmenis sāka pakāpeniski paaugstināties Daugavpils – Vaikuļānu posmā, bet pie Jersikas ūdens līmenis strauji paaugstinājās – diennaktī par 82 cm, bet kopš 23. janvāra ūdens līmenis te paaugstinājies kopumā par 137 cm. Vakar pie Jēkabpils bija novērojamas nelielas ūdens līmeņa svārstības, diennaktī Daugavas posmā Jēkabpils –Zeļķi ūdens līmenis pazeminājās par 12-13cm, bet pie Pļaviņām par 38 cm. Ūdens līmenis sācis paaugstināties Laucesā, Dubnas lejtecē, Ogrē pie Lielpēčiem un Lielajā Juglā.

Ledus paliek tumšs, uz tā parādās ūdens vai izskalojumi. 

Tuvākajās dienās gaidāma noteces palielināšanās, ledus sairšana: veidosies izskalojumi, ūdens uz ledus, ledus kusīs uz vietas, bet straujākos upju posmos, iespējams, ledus sakustēsies. Paaugstinoties ūdens līmenim, no krastiem tiks atrautas piesalas. Ledus iešanas laikā ir iespējamas straujākas ūdens līmeņu svārstības. Atkušņa maksimālie ūdens līmeņi lielākajā daļā upju ir gaidāmi janvāra pēdējās vai februāra pirmajās dienās.  

LA.lv