Latvijā
Novados

Upēs ūdens līmenis joprojām turpina kāpt, Kurzemē pat par vairāk nekā diviem metriem 16

Foto-LETA

Stiprākais lietus, kā arī straujākais ūdens līmeņa kāpums upēs šonedēļ novērots Kurzemes dienvidrietumu daļā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Durbes upē pie Cīravas ūdens līmenis cēlies par 2,2 metriem un vairs tikai par nepilnu pusmetru atpaliek no pēdējo gadu augstākās atzīmes, kas reģistrēta 2012.gada februārī.

Pārplūdusi arī Tebra, bet šajā upē LVĢMC neveic mērījumus. Satekot Durbei un Tebrai, Pāvilostas novadā veidojas Sakas upe.

Par diviem metriem ūdens līmenis kāpis arī Bārtā. Novērojumu stacijā “Dūkupji” ūdens līmenis pakāpies līdz trīs metru atzīmei, un tas ir divus metrus zem 2010.gada lielo pavasaru palu maksimuma.

Rīvā, Užavā, Irbē, Imulā, Abavā un Ciecerē ūdens līmenis paaugstinājies aptuveni par metru, Ventā pie Kuldīgas – par 1,6 metriem.

Ventas vidustecē un lejtecē straujākais ūdens līmeņa kāpums sākas patlaban, bet citās Kurzemes upēs ūdens visstraujāk cēlās ceturtdien un piektdien.

Šonedēļ Kurzemes lielākajā daļā nokrišņu daudzums sasniedzis 40-70 milimetru. Kopš mēneša sākuma daudzviet reģionā bijis vairāk nekā 100 milimetru nokrišņu jeb vairāk nekā 100 litru ūdens kvadrātmetrā.

Lielākais nokrišņu daudzums reģistrēts Liepājas meteoroloģiskajā stacijā, kur 1.-15.septembrī bija 161 milimetrs lietus jeb 222 procenti no mēneša nokrišņu normas.

Iespējams, pirmdien, 18.septembrī, Kurzemi atkal skars stiprs lietus.

Aiviekstē pie Lubānas ūdens līmenis šobrīd pakāpies par dažiem centimetriem augstāk nekā pēc augusta lietavām, un tas pamazām turpina celties, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Arī Aiviekstes lejtecē pie hidroelektrostacijas ūdens ir gada augstākajā līmenī, bet pēdējā diennaktī tas vairs nav paaugstinājies. Ūdens saglabājas vienu divus metrus zem pēdējo gadu lielāko pavasara palu maksimālās atzīmes.

Aiviekste iztek no Lubāna ezera, kurā ir ļoti augsts ūdens līmenis un notikuši Ziemeļu dambja stiprināšanas darbi.

Lielākajā daļā upju Latvijas austrumu pusē ūdens līmenis šobrīd ir zemāks nekā augusta beigās. Vietām Vidzemē ūdens līmenis ir augstāks – tostarp Amatā, Ogrē, Lielajā un Mazajā Juglā. Sagaidāms, ka tuvākajās dienās arī Gaujā pie Valmieras un Siguldas ūdens līmenis pakāpsies augstāk nekā iepriekšējās nedēļās.

Rēzeknes upē pie Griškāniem, kā arī Dubnas pietekā Ošā ūdens līmenis pamazām krītas. Dubnā saglabājas augsts ūdens līmenis. Savukārt Daugavā ūdens līmenis nav augsts.

Laika prognozes joprojām vēsta par gaidāmu situācijas pasliktināšanos – tuvākajās diennaktīs atkal stipri līs, jo pirmdien Latviju no dienvidiem šķērsos aktīvs ciklons.

LA.lv