Zane Jančevska.
Zane Jančevska.
Foto – Ieva Lūka/LETA

“Upītes Uobeļduorza” īpašā viešņa šogad – Zane Jančevska 1

Sestdien, 15. septembrī, jau 17. reizi Viļakas novada Upītē notiks vecākais latgaliešu mūzikas un dzejas festivāls “Upītes Uobeļduorzs”, kurā šogad satiksies latgaliešu mūziķi un apvienības “Dabasu Durovys”, “Latgalīšu Reps”, “Rikši”, literāti Raibīs, Ilze Sperga, projekts #100dečiLatvijai un citi, savukārt īpašā viešņa būs aktrise Zane Jančevska ar koncertprogrammu “Dziesmu Dance”, informē rīkotājs Andris Slišāns.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Lasīt citas ziņas

“Upītes Uobeļduorzs” šobrīd ir vienīgais festivāls, kurš nemainīgi katru gadu pulcē latgaliešu literātus un mūziķus, iepazīstinot gan ar jauniem vārdiem latgaliešu kultūrā, gan aicinot latgaliešu mūziku un literatūru atklāt ikvienam interesentam. Neiztrūkstoša festivāla tradīcija ir arī kāds īpašais viesis – pērn tas bija mūziķis Renārs Kaupers, pirms tam gan dziesminieks Kārlis Kazāks, gan grupas “Inokentijs Mārpls”, “Gain Fast” un citi viesi, bet šogad festivālā ar atzinību guvušo tautasdziesmu un nostāstu koncertprogrammu “Dziesmu Dance” uzstāsies aktrise Zane Jančevska – kurzemniece, kuras dzimtas saknes arī atrodamas Latgalē – no šī novada nācis viņas tēvs, savukārt viņa dzimtas saknes iestiepjas Polijā.

Jau vēstīts, ka mīlas dzejas un dziesmu festivāla “Upītes Uobeļduorzs” pirmsākumi meklējami 2002. gadā, un tas ir vecākais līdz šim pastāvošais latgaliešu festivāls pasaulē. Pasākuma idejas autors ir latgaliešu literāts, novadpētnieks, folklorists Antons Slišāns, kurš iedomājās izveidot savdabīgu dzejas dienām veltītu festivālu, lai popularizētu un saglabātu latgaliešu valodu. 2018. gads gan Upītē, gan citviet tiek aizvadīts Antona Slišāna 70. jubilejas, kuru viņš būtu svinējis 28. decembrī, zīmē. Šobrīd festivāla organizēšanu turpina Antona dēls Andris Slišāns ar ģimeni, saglabājot festivālu kā ikgadēju latgaliešu satikšanās reizi un turpinot tradīciju, ka katram māksliniekam vismaz viena dziesma vai dzejolis jāizpilda latgaliski, bet pārsvarā festivālā latgaliešu valoda skan gandrīz simtprocentīgi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.