×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
2. novembris, 2017
Drukāt

Viesturs Rudzītis: Upura sievišķā daba (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Viesturs Rudzītis

Vairāku Holivudas aktrišu atzīšanās, ka kļuvušas par producenta Hārvija Vainstīna seksuālās vardarbības upuriem, mudinājusi uz atklātību arī Latvijas sievietes. Psihoterapeits Viesturs Rudzītis apgalvo, ka ne mazāk līdzīgu cietēju gadoties arī vīriešu vidū, tikai mūsu sabiedrībā par varas darbu netiek uzskatītas situācijas, kad dāma noskata kungu un dabū viņu gultā.

Vīriešu puse – joprojām tumsā

Par Holivudas aktrisēm man jādomā – nu kāpēc tad tagad, kad pagājis tik ilgs laiks? Diez vai tās ir rūpes par sievietēm, visticamāk, tur slēpjas kādas biznesa intereses, kad bija jāatrod šāda veida sitiens, pret kuru diezgan grūti aizsargāties. Vēl viens jautājums – vai tās sievietes, kas tagad sūdzas, ir bijušas tik neaizsargātas? Vai stāsts par nabaga bārenītēm, kurām šī bija vienīgā iespēja dzīvē dabūt darbu un, ja viņas to nedabūs, tad jāiet lēkt upē. Faktiski daudzas kļuvušas par miljonārēm. Šeit nevar nerunāt par sava veida līgumu…

Prožektoru gaismas un mūsu uzmanība pievērsta seksuālajai vardarbībai, kurā upuris ir sieviete, bet tā puse, kurā cieš vīrietis, joprojām grimst tumsā. Taču vardarbība starp abiem dzimumiem notiek līdzvērtīgi – cik to veic vīrieši, tikpat – arī sievietes. Fiziskajā vardarbībā vairāk specializējas kungi, emocionālajā – dāmas, seksuālā – uz pusēm.

Kāds mans paziņa 15 gadu vecumā sāka dzīvot kopā ar 27 gadus vecu sievieti. Pie mums šo situāciju nav ierasts uztvert kā sievietes vardarbību pret bērnu, tāpat kā to, ka viņa noskata vīrieti un dabū to gultā. Kad vīriešiem uzpūš seksuālo miglu, sevišķi vēl, ja viņi ir alkohola ietekmē, ap 90% pazaudē rīcībspēju. Viņiem tiešām liekas, ka šo sievieti grib, paši to izvēlējušies, bet nākamais rīts parāda patieso situāciju. Tā daudzi piedzīvo izmantotības sajūtu, tomēr temats paliek ārpus publiskās refleksijas, kurā būtu jātraktē, ka viņus seksuāli izmantoja. Tas nekad netiek darīts. Šādi vīrieši ir manu pacientu vidū. Viņi sūdzas par attiecību problēmām, ka nevarot atrast sievu vai draudzeni, taču patiesībā – arī ir seksuālas vardarbības upuri. Bieži vien pārciestā seksuālā un papildu emocionālā vardarbība no sievietēm ir iemesls, kādēļ vīrietis atbild ar fizisku vardarbību.

Būt par upuri ir izdevīgi? 

Mūsu kultūrā nav pieņemts uzskatīt, ka seksuālajā ziņā sieviete ir aktīva. Piemēram, islāmā sievietēm jāaizsedzas, citādi viņas var uzskatīt par aktīvām un uzbrūkošām. Tas nav bez pamata. No dabas sieviete top pievilcīga trīs dienas mēnesī, un viņai tajā laikā vajadzētu vīrieti pievilkt, bet pārējā – “atgrūst”. Taču skaidri redzam, ka mūsu sievietes simulē ovulāciju, ar savu izskatu “pievelkot” katru dienu. Kad dodies sabiedrībā, apsver, kāda tavām seksuālajām izpausmēm būs ietekme uz citiem cilvēkiem, arī situācijās, kad nav īstas aizsardzības. Pasaulē daudzās zemēs neprecētas sievietes nedrīkst iziet uz ielas bez tēva, brāļa vai kāda cita pavadoņa. Lai gan pie mums vairumā gadījumu nav riska doties vienai sabiedrībā, sieviete tomēr jūtas diezgan neomulīgi, ja bez pavadoņa kaut vai jāiet uz teātri. Reflekss palicis – esi viena, būsi neaizsargāta. Par to jāpadomā arī no pašas atbildības viedokļa – tāda ir daba un vardarbības vēsture.

Ja runājam par ģimeni, tā izsenis bijusi sieviešu valdīšanas telpa. Direktore ir māte – un tā tam jābūt, bet tēvam pa tumsu jāiet darbā un pa tumsu jānāk mājās. Ja, nedod Dievs, viņš pazaudē darbu vai gadās citas problēmas, sieva pret viņu sāk izturēties kā pret mazu puiku, ierindojot bērnu skaitā. Dod rīkojumus un pieprasa, lai tie tiktu izpildīti, dažkārt pat nejautājot – kā tev liekas? Tas nav nekas nepareizs – ar bērniem tā jādara. Bieži vien ģimenes telpa kļūst fiziski par mazu un dzimumu sadursme nāk neizbēgami. Ja sastopamies ar “zāģēšanu” – tā ir ļoti spilgti izteikta emocionālā vardarbība.

Brīdī, kad sieviete paziņo – mani sit, izvaro –, ieslēdzas upura lomas vara, kas izveidojusies evolūcijas ceļā, un mēs automātiski nostājamies viņas pusē. Upuris var pateikt, kurš labais vai sliktais, un visi sliktie mēģinās kļūt par labajiem, taisnojoties un pierādot vai piekukuļojot u. c.

Daudzos gadījumos sievietēm vajadzība pēc varas ir subjektīvi motivēta, jo viņa jūtas nevarīga, tāpēc pati uzņemas upura lomu. Tā ir spontāna pašārstēšanās, taču parasti nav efektīva.

Kārlis Markss atklāja svarīgu lietu – upurim būt ir izdevīgi. Pasludini strādniekus par upuriem, izraisīsi sacelšanos pret kapitālistiem, pasludini sievietes par upuri – izsauksi feminisma vilni un satricinājumus. Upuri var būt melnādainie, geji, arī dzīvnieki utt. Ko tikai šodien nepadara par upuriem! Visgrūtāk par tādu pasludināt baltādaino vīrieti, kristieti.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. nabaga Rudzītis 🙂

 2. Nav pat jāmeklē “sieviešu” žurnāli. Tepat Lauku Avīzē paskat tik kādu foto izstādījusi Vija Beinerte, kura grib, lai viņas viedokli par itin visu uz pasaules ņemtu nopietni un liktu aiz auss!

 3. Bravo, Viestur!

 4. Viena pērle te tomēr bija: “Upurim būt ir izdevīgi”…. un vairojas apbižoto minoritāšu grupiņas un grupas…

 5. Nu bet visi glamūra žurnāli, modes tērpi, kas parāda vairāk kā slēpj, dekoltē līdz nabai, šķēlumi utt, un kur tad vēl uzvedība. Tad kam tas viss domāts ja ne vīriešiem. Tāds dabas likums. Bet kad vīrietis atbilstoši reaģē, tad atklājas, ka tā ir uzmākšanās. Latviešiem ir anekdote. Ko domā gailis, ķerdams vistu? Ja nenoķeršu, vismaz sasildīšos. Ko domā vista? Vai tik es neskrienu pa ātru. Bet ja gailis noķer, tad, lūk, esot uzmākšanās. Saproti nu to pasauli!

 6. Rodas jautājums,vai vīrietim galvā nav smadzeņu lai pieņemtu lēmumu un šādas sievietes atraidītu? Vai vīrieši tiešām domā tikai ar ”mazo galviņu”!

  • Tāds pats jautājums – vai sievietei galvā nav smadzeņu – lai, cik vien iespējams, atklāti neizrādītu savu seksualitāti un pašas neprovocētu vīriešus – viena otra bezmaz vai plika staigā pa ielu + atklātais flirts uz visām pusēm. Ja vīrietim atklāti izrāda seksualitāti, viņš tieši tā arī to uztver – sieviete grib seksu. Un nav nevienam te jāmēģina aizdomāties – a kas tam sievišķim patiesi prātā ?
   Ļoti precīzi rakstā aprakstīts – upura loma. Vakarā ievilka veci gultā – no rīta tēlo izvaroto. Nesaku ka tas 100% visos gadījumos – negribu minēt % – bet ļoti daudzi no šiem tā saucamajiem izvarošanas un vēl jo vairāk “uzmākšanās” gadījumiem ir sievietes nestabilā prāta un pašu nesapratnes sekas.

 7. Holivudas melu kampaņa Atbildēt

  Kad no bērnu audzināšanas iestādes 43 gadus veca sieviete, kura strādāja par audzinātāju un citām sievietēm, stāstīja, ka nav dabūjusi 3 gadus, atbildīgās iestādes atļāva paņemt aizbildniecībā 15 gadus vecu puisi, tad neviens pat muti neatvēra, ka tas ir priekš sexsa. Pavisam drīz viņi abi staigāja zem rociņas kā divi balodīši un viņa nevienam neslēpa, ka viņu starpā valda sekss. Sieviete bija ļoti apmierināta. Nācās redzēt šo puisi pēc 3 gadiem. Viņš jau bija mačo. Jauni skuķi pēc viņa stāvēja rindā. Viņš ar vienu skuķeni gulēja, otra blakusistabā gaidīja rindu, bet trešā vēl grieza vēnas viņa dēļ.
  Domāju, ka tieši sievietes ir izvirtības vislielākās veicinātājas un pavedinātājas.

  • Liekulības tirgus. Atbildēt

   Ļoti ērti vispārināt.Tad var skatīties uz visu kā uz melnu vai baltu.Vīrieši paši ir noteikuši,kāds iesaiņojums ir d….ms, un kāds ne.Un to,ka sievietei par 100% jāatbilst kaut kādiem pieņemtiem standartiem par to neaizdomājas.Jābūt mīļākai,kalponei,mātei,biznesa sievietei,draudzenei,modelei.Bet vīrietis tai pat laikā var būt viņš pats-sliņķis,ar alusvēderu,ne visai gudrs,tomēr obligāti pievilcīgs citām.un kas ne mazāk svarīgi,drīkst aizbēgt no dzīves grūtībām un atbildības.

   • Jā patiešām ļoti ērti tā vispārināt – izrādās vīrietis vainīgs pie visa kā – arī pie “pieņemtiem standartiem” ? Tik nez kāpēc tieši sieviešu mediji šos standartus popularizē un reklamē ? Viens otrs sieviešu žurnāls šķiet sit pušu vīriešu žurnālus ar modeļu bildēm u.tml.
    Tie ir pašas sievietes pieņēmumi – “Jābūt mīļākai,kalponei,mātei,biznesa sievietei,draudzenei,modelei.” Normāls vīrietis izvēlēsies sev normālu sievieti. Un savukārt normāla sieviete sev izvēlēsies normālu vīrieti, nevis – “sliņķis,ar alusvēderu,ne visai gudrs,tomēr obligāti pievilcīgs citām.un kas ne mazāk svarīgi,drīkst aizbēgt no dzīves grūtībām un atbildības.”

Draugiem Facebook Twitter Google+