×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. janvāris, 2012
Drukāt

Urbanovičs aicina sastādīt baiļu sarakstu

Foto- LETAFoto- LETA

“Saskaņas centra” (SC) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs aicinājis sastādīt baiļu sarakstu, kas uztrauc latvieti, sākot ar valodu un valsts teritoriālo nedalāmību. Intervijā laikrakstā “Diena” viņš apgalvo, ka nekāda reakcija no SC nesekos, ja referendums par Satversmes grozījumiem, kas paredz valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, tiks apturēts.

Urbanovičs pauž, ka “visi kariņi – lieli un maziņi – beidzas ar miera sarunām”. Viņš miera formulu redz baiļu saraksta sastādīšanā.

“Jānosauc visas tās bailes, kuras pa šiem divdesmit gadiem politikāņi ir iebarojuši tā saucamajam nacionālajam vēlētājam. Kremlis un tā tālāk. Sastādiet baiļu sarakstu, kas nāk, kā pasaka vārdu “krievs”, kādas ir pašas skaudrākās asociācijas? Pretī – nevis teikt, ka tās visas ir muļķības, bet noteikt soļus, lai bažas novērstu,” rosina politiķis.

Viņš min, ka, piemēram, ir jānoteic, ka Latvijas teritoriālās izmaiņas ir neiespējamas, vienalga, kad un kas tās virzītu, pat vajag kriminalizēt atbildību par musināšanu uz to. Latviešu valsts valoda – vienīgā.

Viņaprāt, šādu vienošanos var panākt tie politiskie spēki, kam vēlētāji uzticas. Pēc Urbanoviča vārdiem, pirmā lappuse Latvijas veiksmes stāstā būtu tas, ja vienoties varētu SC un Nacionālā apvienība.

“Un uz visiem šiem priekšlikumiem ir gatavs atbildēt mans vēlētājs. Dažiem viņš piekritīs ļoti ātri, dažiem vajadzēs ilgāku laiku. Bet ir jautājumi, kas šodien sāp Latvijas krieviem un ir galīgi nesāpīgi latviešiem. Un arī tie ir jānosauc. Galvenais – krievi grib būt šeit novērtēti un cienīti, nevis visu laiku dzirdēt, ka viņi tomēr ir pa kapeiku sliktāki. Tieši latviešu valodas plašāka lietošana būs vienošanās rezultāts. Bet vienoties var vienīgi tie, kam šajos jautājumos uzticas vēlētājs. To nevar izdarīt konjunktūristi, kas parasti ir tā saucamie centristi, kas var i tā, i tā. Te ir jānāk no vienas puses vislielākajai autoritātei nacionālajā flangā, piedodiet, bet tas tomēr ir Visu Latvijai!, varbūt daļēji ZZS. Un no otras puses – Saskaņas centram, kuram ir sava vēlētāja mandāts. Abām pusēm ir jārēķinās ar sava vēlētāja mandātu un vienlaikus ir jābūt pietiekami drosmīgām. Lūk, kad mēs un Visu Latvijai! vienosimies – tā būs pirmā lappuse Latvijas veiksmes stāstā,” klāsta Urbanovičs.

Jau ziņots, ka Satversmes tiesas  kolēģija vērtē 30 deputātu parakstītu pieteikumu, lai apstrīdētu referenduma par krievu kā otru valsts valodu leģitimitāti, apturētu tā norisi un vērtētu tā atbilstību Satversmes  satura kodolam un valsts iekārtas pamatprincipiem.

Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka Satversmei neatbilst likuma “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” atsevišķi panti, kā arī apstrīdēts Valsts prezidenta lēmums un Saeimas prezidija atzinums.

Referendums par Satversmes  grozījumiem izsludināts 18.februārī. Vēlētāju rosinātais likumprojekts paredz grozīt  Satversmes  4., 18., 21., 101. un 104.pantu, iekļaujot tajos nosacījumu par krievu valodu.

Par krievu valodu referendumā ir gatavs balsot arī Urbanovičs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+