×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
1. jūnijs, 2016
Drukāt

Melu maksimums stundas laikā. Ruta Pazdere par Krievijas mediju manevriem (24)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ruta Pazdere

Latvijas Okupācijas izpētes biedrības (LOIB) valdes priekšsēdētāja un Ministru kabineta (MK) komisijas PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai locekle RUTA PAZDERE pirms mēneša diezgan negaidīti kļuva par vienu no Krievijas medijos visbiežāk pieminētajām Latvijas personām. Kampaņā pret viņu un viņas pārstāvētajām institūcijām iesaistījās pat Krievijas Ārlietu ministrija, neatturējās arī Rīgas mērs Nils Ušakovs un viens otrs vietējais Latvijas rakstāmspalvas meistars. Iemesls – arī līdz kaimiņvalstij nonākusī vēsts, ka padomju okupācijas Latvijai nodarītie ekonomiskie zaudējumi ir aptuveni 185 miljardi eiro. “Uzsveru, ka mūsu aprēķini nav abstrakti, tie ir iegūti, balstoties dokumentos,” teic Pazderes kundze. Tikmēr gan LOIB, gan Latvijai nodarīto zaudējumu aprēķināšanas komisija, kas rīkojas sadarbībā ar Tieslietu ministriju, savu darbu turpina.

– Krievijai taču nav jaunums, ka baltieši jau gadiem strādā pie padomju okupācijas laikā tiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanas. Tomēr šoreiz reakcija bija ļoti vētraina. Kāpēc tā?

R. Pazdere: – Arī mani šis jautājums nodarbina. Pirmajā nedēļā pēc tam, kad 18. aprīlī šī ziņa izskanēja, vēl nebija nekā; nākamajā nedēļā parādījās interese, bet trešajā jau brauca un intervēja mūs visādos leņķos. Attieksme bija ļoti nopietna. Ļoti daudzas televīzijas nāca, tajā skaitā “Euronews”, RTR, arī laikraksts “Washington Post”. Es pat visus nosaukt nevaru! Krievijas centrālā televīzija RTR mūs stundu intervēja Okupācijas muzejā. Visu korekti izstāstījām. Pēc tam viņi no tā parādīja tikai vienu teikumu, kur es saku, cik miljardu zaudējumu nodarīts. Vairāk nekā. Pēc tam atkal bija zvans no Maskavas, ka viņi gribētu mani “dzīvajā” TV raidījumā. Apmaksāšot ceļu, lai tik es braucu. Es teicu nē, slikti runāju krievu valodā. Bet viņi zvanīja vēl. Un tad es ieteicu vēsturnieku, Vidzemes Augstskolas rektoru Gati Krūmiņu, kurš savos pētījumos, analizējot finanšu dokumentus, noskaidrojis, ka PSRS savā centrālajā budžetā paturēja 20% no tā, ko tai iemaksāja republika. Pēc tam skatījos raidījumu un sapratu: tas ir šovs “vienos vārtos”. Tik daudz melu stundas laikā vēl nebiju dzirdējusi! Gatim, kurš teletilta laikā sēdēja TV24 studijā Rīgā, tā arī neļāva pateikt, ko vajadzēja. Pēc tam atkal brauca no kādas Krievijas televīzijas, bet es runāt atteicos. Vēl bija intervija avīzei 
”Vzgļad”. Intervētājs bija samērā godīgs; nebija daudz neko grozījis.

– Jums jau arī no NTV izjokošanas raidījuma “Zvonok” zvanīja, uzdevās par Ukrainas tieslietu ministru.

– Viņi mani uz ielas mājupceļā no darba sazvanīja. Kādas 20 minūtes tirdīja. Bet situācija bija citāda, nekā pēc tam rādīja NTV. Tur jau viss bija samontēts. Zvanītājs stādījās priekšā, ka esot no Ukrainas Tieslietu ministrijas, ministrs. Kad pārjautāju, viņš uzreiz laboja – esot “padomnieks”. Televīzijā viņi pēc tam bija atstājuši, it kā Pazdere runā ar pašu ministru. Bet bija uzreiz skaidrs, ka tā tādas lietas nenotiek – nav tas līmenis. Necentos nemaz iedziļināties. Sacīju, ka esmu uz ielas un nevaru runāt, bet viņš tikai visu laiku uzbāzās ar jautājumiem. Teicu, ka mēs labprāt padalītos savā pieredzē zaudējumu aprēķināšanā, lai atsūta kādu savu cilvēku. Un tā mēs arī atvadījāmies. Raidījumā viss bija samontēts tā, it kā ministrs no Ukrainas solītos pie manis braukt.

– Krievijas mediji apgalvo, ka “Latvija piestādījusi Krievijai rēķinu” – kaut neviens viņiem nekādu rēķinu nav grasījies iesniegt! Tikai zaudējumu summa aprēķināta.

– Tas nozīmē, ka viņi tur to uztver ļoti sāpīgi. Pakonsultējos Austrumeiropas politikas pētījumu centrā, viņi domā, ka Krievijas reakcija izskaidrojama ar vēlmi jau pašā sākumā iznīcināt tāda veida iniciatīvas un droši vien arī ar to, ka mūsu grāmata “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijai” iznāca krievu valodā. To es visiem saku, ka komisija tikai izpilda MK doto uzdevumu aprēķināt zaudējumus. Pētījumu rezultātus mēs nododam valdībai. Ko ar tiem darīs tālāk, tas jau ir politiķu, Saeimas uzdevums. Sava pagātne mums ir jāpēta.

– Latvijas Ārlietu ministrija nekad nav bijusi sajūsmā par komisijas darbību…

– Kad 2012. gada vasarā rakstījām valdībai vēstuli par krīzes dēļ apturētā komisijas darba atjaunošanu, ĀM savā slēdzienā bija pret.

– Kā domājat izplatīt izdevuma “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijai” krievu versiju?

– Šī grāmata ir nodota Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, tā ka ir jau izplatīta 800 bibliotēkās. Vēl ir pieprasījums sūtīt uz Poliju, Igauniju, Lietuvu. Kad būs komisijas sēde, izveidosim sarakstu, kam vēl sūtīt.

– Ja saliek hronoloģiski, izveidojas interesanta ķēde: 18. aprīlī jūs atverat grāmatu “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijai” krievu valodā un medijos, arī krieviski, izskan padomju okupācijas Latvijai nodarīto ekonomisko zaudējumu summa; Krievijas ĀM pārstāve Marija Zaharova tajā pašā dienā mudina pilsoņus sociālajos tīklos komentēt šo ziņu, faktiski mudina izņirgāt. Interneta komentāros sākas uzbrukumi jums. Vēl dažas dienas, un Rīgas mērs Nils Ušakovs publicē “slaveno” karikatūru…

– Es tiešām nezinu, vai tas radās viņa galvā vai viņam kāds tādu ideju ieteica. Katrā ziņā viņam kā pilsētas vadītājam būtu citi darbi darāmi. Vienā intervijā man prasīja: kāda ir mana reakcija uz jauno karikatūru. Es no sākuma nesapratu, par ko ir runa, līdz izrādījās, ka tam velosipēdistam jau Pazderes galva pielikta. Tagad esot vēl trešais variants – ar Nila galvu.

– Jūsu vadītā LOIB vērsās Ģenerālprokuratūrā, lūdzot izvērtēt, vai Ušakova rīcībā karikatūras sakarā nav saskatāmas Krimināllikuma 74.1 panta pārkāpuma pazīmes.

– Man vairāki žurnālisti intervijās prasīja, kā reaģēsim, vai nevajadzētu sūdzēt tiesā. Atbildēju, ka gan jau viņu tauta nosodīs. Tā arī bija. Tomēr paskatījos Krimināllikumā un uzrakstīju vēstuli – iesniegumu ģenerālprokuroram Kalnmeieram. Pārrunājām to LOIB valdē un, tā kā Nils Ušakovs paziņoja, ka negatavojas nevienam atvainoties, iesniedzām. Ģenerālprokuratūra šo iesniegumu pārsūtījusi Drošības policijai. Ušakovam uz Rīgas domi es grāmatu “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijai” jau aiznesu. Iesniedzu ar pavadvēstuli sekretārei.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Lūk – Tvaika ielas klīnika arī pieslēdzās.

 2. TOS MILJONUS PAPRASIET VIETEJIEM BAGATNIEKIEM,KAS NOZAGA…PRIECAJAMIES,KA AR KRIEVIJU NESADARBOJAMIES,KUR PRATS.,,,,,,LAIDIET TIK VAIRAK AMERIKANUS VALSTI,,UN RAUDIET,KA KRIEVIJA IZVED MILITARAS MACIBAS PIE ROBEZAS,,VINI AIZSTAVES SAVU DZIMTENI NO SVESZEMJU IEBRUCEJIEM,,,,BET MES???NACIET NEMIET KO VEL VAR ,PUTINIET ARA.ES D…A LIENAM/valdiba/TAUTA IZMIRST,BET vara tik zog un zog.UN NIRGAJAS PAR CILVEKIEM .VAI TAS BERNS,LAUKSAIMNIEKS,BIZNESMENS,PENSIONARS ,,,TAUTA KOPUMA

 3. LIECIET TAK KRIEVAM MIERU.TA AIZRAVUSIES,KA NEREDZ KAS DEGUNGALA NOTIEK.OKUPACIJA-KADA OKUPACIJA?MES DZIVOJAM,KA CILVEKI.PAEDUSI,APGERBUSIES UN VISS MUMS BIJA..TAD NACA ATMODA,LETINI.PASI VISU IZZAGA UN PARDEVA…….NAV VAIRS KO NEMT,KRIEVS VAINIGS.BIJA PSRS UN MES DZIVOJAM LABI.A TAGAD………………………..?

  • Kad man manos, toreiz 33 gados pēkšņi sāka stāstīt, ka es esmu dzimis, audzis un uzaudzis okupācijā, tad tas man bija liels pārsteigums. Mans dzīves gājums ur tk nu nekādi neatbilda “okupētas teritorijas iedzīvotāja” jēdzienam.
   Tieši otrādi: skola, tehnikums, armija, RPI, darbs, pa vidu vēl sports – tas viss bija tikai apliecinājis manas vienlīdzīgās tiesības ar jebkuru PSRS pilsoni.
   Kāda tur “okupācija”?,
   1940.gada jūnijs? Bet tur tak neviens i nedomāja kaut kā protestēt!
   Un nevajag stāstīt, ka visi demonstranti bija pārģērbti Sarkanās armijas zaldāti, un Saeimas vēlēšanās viss bija viltots – lielākajai daļai strādnieku un kalpu Ulmaņa “laimīgā dzīve” bija galīgi piegriezusies.

   • kādam taču jabut vainigam ka ekonomika nolaista podā, ka valsts izlaupita, ka iedzivotāji bēg….. tas nekas ka tas notiek pedejos 25 gadus, paši vainigi negrib būt, atiecigijāmeklē kam vainu nogrūst

 4. cilvēki domājiet mazliet ar galvu Atbildēt

  es saprotu ka naids ir pataloģisks un tāpec liela daļa šos “zaudejumu”skaitļus uzņem uz urrā, jo lielāki jo labāki, bet paņemiet rokā kalkulatoru, pēc komisijas sarēķinātā katru gadu “zaudejumi”ir 2x lielāki nekā musu valsts budzets šobrid bez eiropas naudas un investicijām no arzemēm. nu paši saprotat ka tas vienkārši ir nereāli, bet komisijaiizevās “iegūt”šādu summu un vel paziņot ka tas tikai iesākumā, ka eāli ir vel vairāk. tas viss jau pamatā šo “aprēķinu”noliek anegdotes līmenī, un tad kam taisās to piestādit? staļins tā kā miris. un jāsāk iekaset secīgi, iesāksim no vācijas par 700 verdzibas gadiem….. kas tur vel bija? poļi, zviedri…… ko ta tos piemirsa?

  • Šitie cipari nav domāti tiem, kuri spēj diferencēt un salīdzināt.
   Šitie cipari ir domāti Orvela aitām, kuru pienākums nemitīgi blēt: “Divas kājas slikti, četras kājas labi!”.
   Tāpēc jau šos dīvainīšus ved uz Krievijas tokšoviem, lai tur būtu jautrība.

 5. visa si komisija – pupu mizas

 6. Pierobežniece Anna Atbildēt

  Kāds sausais stlikums, cik naudas komisijau iztērēts. Pliki apgalvojumi un excel stabiņi ir tikai manipilācija. Kāfds valstij labums no mūžīgā skata atpakaļ. Nu nrdabūs to naudu, nedabūs. meli un propoganda vēl vairāk ir tikai Latvijas ziņās. katru dienu kāds eksperts brēc, ka bez raņetēm mums kurdiks.

 7. ko krievs sacela latvija to noladetie latviesi izlaupija

 8. Šiem meliem tic tikai paši krievi, jo citādi viņi nebūtu vairs krievi. Ko gan no atpalikušas valsts un tās tautas citu gaidīt!

 9. troļļi sarosījušies. Tātad pareizi pateica un kremļbļadiem sāp.

 10. Šos ekanomiskos zaudējumus – 185 miljardus nekad neatgūs,jo pasaulē nav pieredzēts brutāls laupītājs ,kas būtu labprātīgi atdevis salaupīto,bet pašreizējais valsts ārējais parāds gan būs jāatdod,jo šajā gadījumā ir darīšana ar viltīgu laupītāju.Viltīgais laupītājs ar vienu roki it kā dod ,bet ar otru paņem vairāk un šo valsti iznīcina, stāstot ka to aizstāvot pret brutālā laupītāja tīkojumiem,kas zināmā mērā ir patiesība.Pret brutālā un viltīgā laupītāja tīkojumiem pretī var stāvēt tikai vienota tauta,bet tādas nav un nebūs.

  • KO TU GRIBI ATGUT?LAI VALDIBAI BUTU ALGU PIELIKUMAM.VAI JAUNAS GAISMAS PILIS SACELTU AR ZELTA LOGIEM……………..TEV BUS TREKNS PIGUCIS,,,VARESI SUKAT ATLIKUSOS MUZU,,,VINIEM POFIG,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,KAD SAKSIM KO MAINIT PASI SAVA VALSTI,,,,,KAD JAU BUS PAR VELU,,,???

 11. tante turpina melot? Atbildēt

  es viņu pa tv redzeju kad viņa runāja, . putrojas, pamatot neko no “zaudejumu kompensācijas”nevar, pliki apgalvojumi, pati miljardu no miljona neatšķir….. tas viss bija/ir milzigs fars acimredzami pasutits naida kurināšanai

 12. Kas aprēķinās zaudejumus ko radījusi mūsu Saimas un valdibas darbība?????

 13. Jā, bija jāmaksā “kopējā katlā”. Industriālās republikas piemaksāja feodālajai, bet stratēģiski svarīgajai Vidusāzijai.
  Tagad Vācija, lai uzturētu sanitāro zonu, piemaksā tādiem nabagiem,kā Latvija.

 14. Darītās skādes rēķini ir jāpiestāda. Tas veicinātu lietas izpratni par problēmas nopietnību – bet ko darīt, ja Ārlietu ministrija ir pret ( vai nav tur ieklīduši austrumu lāča ietekmes aģenti? ).

Draugiem Facebook Twitter Google+