×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. septembris, 2012
Drukāt

Ušakova pozīcija var mainīt krievu nostāju par pilsonības referendumu

Foto - LETAFoto - LETA

Līdz šim “Krievu kopienā Latvijā” bija atbalstoša nostāja iespējamam pilsonības referendumam, bet pēc “Saskaņas centra” (SC) un Rīgas mēra līdera Nila Ušakova noraidošās attieksmes, pozīcija varētu mainīties, otrdien Latvijas Radio prognozēja organizācijas “Krievu kopiena Latvijā” valdes loceklis Igors Vatoļins.

Ušakovs pirmdien paziņoja, ka neatbalstīs parakstu vākšanu nepilsoņu referenduma organizēšanai un referendumā nepiedalīsies, jo, viņaprāt, tas palīdzēšot tikai partijai “Vienotība”. “Nav ne mazāko cerību, ka šāds referendums varētu gūt panākumus. Tas tikai palīdzēs provokatoriem, kuri vēlas pirms vēlēšanām uzkurināt nacionālo konfliktu. Un vislielākie ieguvēji no tā būs “Vienotības” partijas pārstāvji. Bet es nevēlos dot “Vienotības” provokatoriem ne vismazāko iespēju,” pamatoja SC līderis.

Kustība “Par vienlīdzīgām tiesībām” otrdien, 4.septembrī, Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) iesniegs Pilsonības likuma grozījumus par automātisku pilsonības piešķiršanu visiem nepilsoņiem, kurus parakstījuši vairāk nekā desmit tūkstoši balsstiesīgo.

Vatoļins vērtē, ka Ušakova ietekme uz krieviem Latvijā ir ļoti liela. Intervijā radio viņš gan uzsvēra, ka vienotas kopienas nostājas pilsonības referenduma jautājumā nav, turklāt krieviem Latvijā ir vairākas organizācijas.

“Tā [Ušakova ietekme] ir ļoti liela, jo viņam ir tāds pasakains reitings. Ja vārdu kopiena lietojam vispārējā nozīmē – cilvēku kopums, kuriem pirmā valoda ir krievu, tad Ušakovs ir plus mīnuss kopienas līderis. Visi vismaz ieklausās, ko viņš dara, ko viņš runā, uz ko norāda. Diemžēl, viņa rīcība ne vienmēr ir konsekventa. Atbalsts divvalodības referendumam, manuprāt, bija kļūda, kas ir ļaunāks par noziegumu vai nodevību. Viņš politiski kļūdījās, bet tas ir mans personīgais viedoklis. Neatbalstot šo [pilsonības] referendumu, tur var saskatīt zināmu nekonsekvenci, domāju, ka daudzi krievi to saskatīs un pateiks, ka viņš ir nodevējs, bet, man šķiet, ka kļūdu labošana nevar kaitēt,” sprieda Vatoļins.

Viņš uzskata, ka Ušakovam vajadzētu atzīt, ka piedalīšanās un atbalsts oficiālai divvalodībai Latvijā, ko gan vairākums pilsoņu tautas nobalsošanā noraidīja, bija kļūda. Vatoļins uzskata, ka līdz ar atbalstu divvalodībai Latvijā, Ušakovs “nokļuva izolācijā bez izredzēm reāli ietekmēt politiku”.

“Lielie trīs jautājumi – valoda, pilsonība un vēsture – paliek tie, kas šķeļ mūsu sabiedrību. Nav neviena politiska spēka, kas rīkotos valstiski, lai tos atrisinātu. Socioloģija rāda, ka visos pārējos jautājumos nekādu būtisku atšķirību nav,” uzsvēra Vatoļins.

Viņaprāt, vairums Latvijas iedzīvotāji neatbalstīs ideju par pilsonības nules variantu. Pēc Vatoļina vārdiem, “ar skaistu melodisku vijoli, mēs sākam sist naglas”. “Es piekrītu mērķiem, bet metode ačgārna, kas darbojas pretēji, ko izmanto Vladimirs Lindermans – Raivja Dzintara dvīņu brālis,” izteicās Vatoļins.

Krievu kopienas pārstāvis gan uzskata, ka valdībai ir jāpiedāvā risinājumi, lai jautājumus, kas šķeļ sabiedrību. slēgtu.

“Man šķiet, ka tā rīkoties vajag, vajag piedāvāt procedūru un tad šis jautājums būs slēgts. Visi nepilsoņi, kuri līdz neatkarības pasludināšanai dzīvoja Latvijas teritorijā, un var to pierādīt, var pieteikties un saņemt automātiski pilsonību. Āmen, viss. Tie varētu būt 30 – 35 tūkstoši cilvēku. Un viss, šis jautājums, ir slēgts. Tas pazudīs no politiskās skatuves un tas būs labi. Vidusceļš varētu būt nepilsoņu pielaišana pie pašvaldību vēlēšanām. Principā to arī varētu slēgt. Tālāk tā ir jūsu brīva griba – iet naturalizēties vai palikt līdzšinējā statusā. Šos jautājumus vajag risināt, tās nav Kremļa intrigas, bet mūsu neizdarība, ka šie jautājumi atdoti Lindermaņiem, Dzintariem un citiem,” sacīja kopienas pārstāvis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+