Politika

Ušakova un Amerika «Rīgas ceļš»
0

Foto – LETA

Kamēr nacionālo partiju mēģinājumi izveidot “latvisko aliansi” uz pašvaldību vēlēšanām beigušies ar fiasko, “Saskaņas centrs” veiksmīgi bloķējas ar “Gods kalpot Rīgai”. 


 

Uz likvidētās LPP/”LC” drupām izveidotais Rīgas vicemēra Andra Amerika projekts “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”) nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās galvaspilsētā varētu startēt vienā sarakstā kopā ar Nila Ušakova vadīto “Saskaņas centru” (“SC”). Par to vakar tika paziņots abu galvaspilsētā valdošo frakciju kopīgā sēdē. Jaunais saraksts saukšoties “Saskaņas centrs”/”Gods kalpot Rīgai”.

Gala lēmumu par apvienošanos partijas pieņems savās valdēs un kongresos oktobra beigās. Visticamāk, jau novembrī pašreiz domē valdošā koalīcija sāks strādāt kā vienots bloks.

“Pēdējo trīs gadu laikā esam domē strādājuši kā viena komanda un šajā laikā esam kļuvuši ne tikai par kolēģiem, bet arī par draugiem. Protams, ir bijušas diskusijas un debates, bet tās nav par partijiskām lietām, etniskām vai ideoloģiskām – mēs vienkārši strādājam. Un, pateicoties šim principam, mēs esam ieviesuši to, ko varētu saukt par “Rīgas ceļu” – tā ir sociāli atbildīga politika, kuras galvenais pamats ir cilvēks, rīdzinieks, nevis makroekonomiskie rādītāji vai starptautiskās organizācijas. Un, pateicoties šai politikai, Rīgā diezgan daudz ir paveikts,” klāstīja Ušakovs.

Politiskie oponenti gan pārmet, ka Rīgas mērs savu labo darbu sarakstu būvējot uz iepriekšējo gadu uzkrājumiem un jauniem parādiem. Finansists un Rīgas domes deputāts Vadims Jerošenko (“SC”) savas apvienības līderi steidza aizstāvēt no tādiem izteikumiem – tie esot nepatiesi apgalvojumi, lai manipulētu ar sabiedrību.

 

“Rīgas budžets ir sociāli atbildīgs. Esam spējuši sabalansēt budžetu un samazināt izdevumus par 180 miljoniem jeb 30%,” apgalvoja Jerošenko. Viņš arī atgādināja, ka starptautiskā reitingu aģentūra “Standard & Poor’s” Rīgas finanšu situāciju novērtējusi kā stabilu ar plusa zīmi.

 

Jaunizveidotā apvienība cer pašvaldību vēlēšanās iegūt 51% balsu galvaspilsētas domē. Pašlaik “SC” un “GKR” pieder 37 no 60 mandātiem Rīgas domē. Ameriks ir pārliecināts, ka šo vairākumu izdosies saglabāt, jo septembrī veikta “Latvijas faktu” aptauja uzrāda, ka pašreizējās Rīgas domes darbu pozitīvi vērtē 81,4% iedzīvotāju. Turklāt latviešu un cittautiešu viedoklis praktiski neatšķiras. Savukārt politiķu un amatpersonu reitinga galvgalī ir N. Ušakovs ar 66%, viņam seko valsts kontroliere Inguna Sudraba ar 46%, bet trešajā vietā ar 41,8% ierindojies Andris Ameriks. Socioloģisko pētījumu firmas SKDS direktors Arnis Kaktiņš nebrīnās par Rīgas vicemēra popularitāti, jo, neskatoties uz dažādām baumām, medijos viņš bieži vien parādās pozitīvā kontekstā. Kaktiņš arī prognozē, ka jaunajam veidojumam ir labas cerības pašvaldību vēlēšanās iegūt vairākumu, jo “SC” pieder bezmaz monopola stāvoklis uz krievvalodīgo vēlētāju balsīm un šai elektorāta daļai Amerika piesaistīšana vai nepiesaistīšana, visticamāk, ir dziļi vienaldzīga.

 

Par vietu sadalījumu kandidātu sarakstā abas partijas vēl neesot runājušas, jo pēc pēdējām vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža aktivitātēm nav īsti skaidrs, cik vispār domē būs deputātu vietu.

 

Tāpat abu partiju pārstāvji pārliecināti, ka viņu pozīcijas neietekmēs arī pēdējā laikā galvaspilsētas pašvaldībā uzpeldējušie korupcijas skandāli. “Rīgas domē, tās padotības iestādēs un uzņēmumos strādā aptuveni 
25 000 cilvēku. Protams, ka tik lielā kastē var gadīties arī pa sapuvušam ābolam. Divus lielākos skandālus atklāja mūsu pašu darbinieki un nodeva tālāk izmeklēšanai. Tikpat asi mēs pret tādiem gadījumiem vērsīsimies arī turpmāk, neskatoties uz to, vai šie cilvēki ir mūsu partijas biedri vai nav,” solīja 
N. Ušakovs.

 

LA.lv