×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
13. marts, 2014
Drukāt

“Nebūs te tanku, nevajag uztraukties”. Saruna ar SC līderi Nilu Ušakovu (31)

Foto: Karīna MiezājaFoto: Karīna Miezāja

“Latvijas Avīzē” viesojās Rīgas mērs un “Saskaņas centra” (SC) priekšsēdētājs NILS UŠAKOVS. Ar viņu par šīs partijas attieksmi pret notikumiem Ukrainā un Latvijā sarunājās Voldemārs Krustiņš un Egils Līcītis.

V. Krustiņš: – “SC” balsoja pret Saeimas lēmumu, kurā vairākuma deputāti izteica attieksmi pret Ukrainā notikušo. Kāpēc?


N. Ušakovs: – Dienu iepriekš pieņēmām “SC” lēmumu – pietiekami izsvērtu dokumentu ar daudziem punktiem par svarīgākajām pozīcijām. Vispirms īpaši pasvītrošu, ka esam pret vardarbību Ukrainā, un atzīmēšu, ka mūsdienu Eiropā jebkāds konflikts nav risināms ar militāra spēka izmantošanu. Tas attiecināms arī uz Krieviju. Otrkārt lēmumā apstiprinām, ka esam par Ukrainas teritoriālo integritāti. Citas runas nevar būt. Un, treškārt, esam par to, lai notiktu starptautiska izmeklēšana visos vardarbības gadījumos Ukrainā, sākot ar Kijevu un beidzot ar Krimu. Pasaulē pieņemtas metodes, ka EDSO pārstāvji vai citi novērotāji piedalās izmeklēšanā, un tā būtu pareizāk pretrunīgas informācijas apstākļos. Kas par bruņotiem vīriem darbojas Krimā, kāpēc Igaunijas ārlietu ministram bija aizdomas, ka snaiperus algoja jaunā vara, un tā katru dienu rodas kas negaidīts, nepatīkams.

– Bet kāpēc šo savu partijas lēmumu nelikāt arī Saeimā priekšā balsojumam?


– Bija mūsu piedāvājums ņemt vērā “SC” lemto un izdarīt labojumus zināmā daļā Saeimas lēmumā. To mēģinājām komisiju un Saeimas sēdēs. Taču par to tekstu, kas beigās tika piedāvāts balsojumam, mēs nevarējām nobalsot. Nav domstarpību, ka tas, kas notiek Ukrainā, nav pieļaujams. Bet negribam, cenšoties palīdzēt Ukrainai, vienlaikus “saplēst traukus” pie sevis mājās. Eiropas Savienības valstis ieņēmušas pozīciju apturēt konfliktu Ukrainā, bet tajā pašā laikā nesaraujot attiecības ar Krieviju. Jo konflikts kādreiz beigsies. Krievija tur arī paliks – tas jāpieņem kā fakts.

– “Saskaņas” bijušais priekšsēdētājs Jānis Jurkāns jau devis sakarīgu interviju, cik nozīmīga ir Krievijas interese Ukrainā. Pašlaik Krievijas vietējais parlaments lūdzis uzņemt šo autonomiju Krievijas sastāvā. Būšot referendums, un kā tad Krievijai pēc tam izlemt?


– Mēs definējām, ka esam par Ukrainas teritoriālo integritāti. Šajā situācijā nevar būt nekādu pārmaiņu.

– Krima paliek Ukrainā?


– Visiem jāpaliek Ukrainā, pēc iespējas ātrāk organizējot parlamenta un prezidenta vēlēšanas, lai tiktu pie leģitīmi ievēlētas, demokrātiskā ceļā izveidotas jaunas varas, kas strādās, ņemot vērā Ukrainas visu reģionu intereses – austrumos, rietumos, Krimā. Ja Ukrainā process aiziet tālākā eskalācijā, var dabūt jaunu Dienvidslāviju. To nedrīkst pieļaut. Tā ir ES, arī Krievijas tieša atbildība – palīdzēt izveidot valsti, kurā garantētas minoritāšu tiesības, kas attiecīgi noņemtu jebkādu spriedzes potenciālu starp reģioniem. Nedod Dievs, ka tepat blakus mums notiek tāds konfliktu saasinājums kā 90. gados Dienvidslāvijā. Pateikšu kā etnisks krievs – nekad mūžā negribētu piedzīvot, ka krievi karo pret ukraiņiem. Tas, manuprāt, ir absolūti no trakās mājas kategorijas. Der jebkādi instrumenti, lai nepieļautu karu, vardarbību.

– Runājam par Ukrainu, bet skaidrs, ka sabiedrība daudzējādā ziņā saskata paralēles ar Latviju. 


– Labi saprotu, ka daudzi latvieši jūtas apdraudēti. Latvijas vēsturē bijuši precedenti ar tankiem, un tas, kas notiek Ukrainā, liek cilvēkiem justies apdraudētiem. Ārkārtīgi svarīgi, lai katrs Latvijas krievu iedzīvotājs pateiktu latvietim kaimiņam, kolēģim, ar ko mēdz aiziet uz sporta zāli vai kopā pusdienās – paklau, nu nebūs te tanku, nevajag uztraukties. Latvietis pretī varētu atteikt – ļoti labi, es arī tevi neuztveru kā 5. kolonnu. Varbūt tīri cilvēciski kaut kas tā jādara, kamēr politiķi varētu arī nedēļu paklusēt.

– Bet latvieši ir nobažījušies. Ukrainā notiekošais tiešām atsauc atmiņā vēsturi. Varbūt šodienas saspīlējumā jārunā atklātāk. Lūk, “SC” lēmumā rakstīts – aicināsim Latvijas politiķu spēkus apvienot, lai saliedētu sabiedrību, pamatā liekot savstarpēju cieņu visām iedzīvotāju grupām neatkarīgi no dzimtās valodas vai etniskās piederības. Bet kā partija iztēlojas tik bieži runās piesaukto sabiedrības saliedēšanu tīri praktiski. Darbojas saliedēšanas komisijas – bet kas darāms darbos?


– Kā praktisks izpildvarā strādājis cilvēks redzu divus risinājumus, kurus uzreiz īstenot. Viens – lielāks atbalsts Latvijas reģioniem. Saprotam, ka situ­ācija Latgalē atšķiras ne tikai no Rīgas, bet arī citiem novadiem. Paralēli ļoti labs risinājums būtu tas, ko darām Rīgā, proti, arī valsts līmenī sākt piedāvāt bezmaksas latviešu valodas kursu. Plašā mērogā, daudzās vietās, it īpaši tajās pilsētās, kur valodas prasme vēl joprojām ir problēma. Treškārt, sabiedriskajā TV un radio varētu veidot vairāk analītisku un ziņu raidījumu krievu valodā. Tas darāms praktiski, nevis jāmeklē iespējas palielināt militāro budžetu, jātērē nauda lietotai bruņutehnikai no Lielbritānijas. Atvēlēsim līdzekļus Latgalei, jo tad būs lielāka saliedētība, arī valsts drošība pacelsies mazliet citā līmenī.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Ukraina mūžīgi ir skaitījusies Krievijas brālīgā tauta, vai ne?
  JA AR BRĀLI TĀ RĪKOJĀS, KO IZDARĪS KAIMIŅAM? KO TU TE MULDI UŠAKOV…

 2. Ir tāds sakāmvārds Atbildēt

  Solīts makā nekrīt! Arī komunismu Hruščovs solīja vēl mūsu paaudzes laikā! Tanku nav arī Krimā,bet bruņutransportieri gan!

 3. Paldies Usakovam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Atbildēt

  Prieks ka Usakovs apzvereja ka nebusot Maskavas tanki, Paldies Usakovam vismaz par to, bet paliek jautajums vai bus Maskavas snaiperi? Vai bus Maskavas ,,tituskas,,? Vai bus Maskavas organizetas krievu ,,pasaizsardzibas vienibas,, kas isteniba izradijas krievu zaldati? Vai bus krievu indiga gaze Zarins tapat ka Sirija? Vai kadreiz Usakovu sauks pie atbildibas par 54 cilveku nonavesanas Maximas drupas?

 4. TEV TAA NOPIETNI APSOLIIJA SARKANAIS FASISTS PUNDURIITS PLJUTINS.BUUS TAAPAT KAA OTRAA PASAULES KARA SAAKUMA FASISTS HITLERS POLIJAI UZBRUKA NORIETUMIEM UN NO AUSTRUMIEM SARKANAIS FAISSTS STALINS.TAAKAA SARKANAJIEM FASISTIEM NEVAR TICEET.

 5. Man ir sads jautajums. Atbildēt

  Vai Usakovs ari dos paveli snaiperiem saut uz cilvekiem? Ja zinam ka Janukovics ir Kremla pakalpins un Usakovs ir Kremla pakalpins.

 6. Neviens arī neuztraucās, ka SC noslēdza līgumu pļutina partiju un arī neuztraucās, ka tu izvēlējies kā otro valodu Latvijā okupantu valodu.

 7. vēl viens GARANTS uzradies!

 8. Pretīga liekulība.
  Pagājuši ir vairāk kā 20 gadi kopš neatkarības atjaunošanas, bet krievvalodīgie nav mainījušies.
  KĀPĒC TĀDS BŪTU JĀAICINA UZ INTERVIJU? VAI TAD KĀDAM NAV ZINĀMS, KO VIŅŠ TEIKS?

 9. Kuru Pūķina gubernatora roku būtu jābučo — labo vai kreiso ?

 10. Tā nu tas ir... Atbildēt

  Paklausoties un atceroties notikumus Sudetijā gribas salīdzināt SC ar SDP kas pastāvēja Cehoslovākijā un kādu laiku itkā bija lojāla valstij,līdz brīdim kad Hitlers izvirzīja Čehoslovakijai prasības “par pilnīgu vācu vienlīdzību”. SC sadarbības līgums ar Puķina Vienoto Krieviju jau ir,jāgaida rīkojums.

 11. Izlasīju,bet kļuva reti riebīgi,jo radās sajūta,ka lasu tādu mini Latvijas Putina teikto!23 g.”Neatkarības”un vēl arvien viņiem kursi bezmaksas vajadzīgi!Tā IR tukša naudas tērēšana!Viņi taču “gordije”un principā suņu val.nerunā. Visi viņa teikumi ir vieni vienīgi meli un liekulība!
  JA Nils un Co gribētu tiešām runāt valsts val,un to atzīt par vienīgo,TAD vislabākie BEZMAKSAS kursi ir MĀCĪBAS valsts val,VALSTS !!skolās.Visa CIVILIZĒTĀ pasaule nosoda Putina cūcības,izņemot SC!!Nils mūs mierinās,ka tanku nebūs!? Te nu jājautā vai nebūtu pēdējais laiks ārstu konsīlijam!Okupanti mūs mierinās! Kaut kas nereāls!Šis jau ievadījis sarunas ar Putinu par tankiem? NONSENS!

 12. Kā gan viņam var ticēt, ja viņa darba devējs melo tā, ka neviens vairs uz pasaules par to vairāk nešaubās?

 13. Es tev neticu tu runā vienu,bet dari pavisam otrādi.Divkosis.

 14. Sāksim ar to ka komentāros izteiksim,
  kondtruktīvu viedokli, nevis, aurosim kā tādi dzīvnieki, pats esmu nacionālists un respektēju arī cilvēkus ar citādiem politiskiem uzskatiem, cieniet citus un sevi, tad jūs arī cienīs. Šim interneta komentāru vēmēkļiem vienreiz ir jāizbeidzas ! PEACE ✌

  • Juris V
   Šim interneta komentāru vēmēkļiem vienreiz ir jāizbeidzas ! PEACE ✌

   Bet protams. Kad savām rokām būsi utilizējis pēdējo okupantu.

 15. Šodien La es esmu saskāries, ka mans korektais koments tika izdzēs. Acīmredzot LA cenzoram nav paticies, kad es pieminēju TVnet 27. febr. 2014.g. OLivera Everta publikāciju par Putina sūkātajiem Latvijā. Tur tika pieminēti ne tikai SC partija, un citi šīs partijas līdzskrējēji un piegulētāji. LAtvijas avīzē, vai tā nav taisnība par ko rakstīja Olivers Everts? Pārlieciniet mani, un ne tikai mani!

 16. NEPAIET NE MĒNESIS, LAI ‘LA’ NEINTERVĒTU TO SMIRDĪGO OKUPANTU CŪKU !!!

 17. Ušakovam ar PUTINU viss sarunāts.Kā tad var ar tankiem,ja Latvijā tik daudz krievu.Un latviešu valodu krievi iemācīsies ,kad sāks cienīt citas tautas. Bet tam droši vien nenotikt.Un Latvijā jau var visur tikt cauri ar krievu valodu.

 18. Bet nu nosirmojis gan….

 19. kurš ir pilnvarojis Nilu to apsolīt?

 20. a tankus tak nemaz nevajag- ir taču Ušakovs ar ar savu “spaisu” programmu jauniešiem

 21. nu nepatīk man šitais čalis, nu grib viņš kā krievi saka : i ribku sjestj i na h….. sestj. Prātigāk gan būtu tagad nilam vairs uz latviešu balsīm nepaļauties, bet ”apstrādāt” stingrāk savu krievu auditoriju.

 22. Lūgums LA redakcujai Atbildēt

  Aizvāciet šo padomju kolonistu no latviešu publiskās telpas! šī seja ir jau izrādījusi lielu necieņu pret vasti un tautu, noliedzot tautas tiesības savā valstī runāt savā valodā. kas vēl jums LA redakcija ir vajadzīgs?

 23. Kād vēl tic biedra 54 meliem??????????????? – “Es esmu pret krievu valodu kā valsts valodu, bet pirmais parakstījos “par”, “Neesmu atbildīgs par Zolitūdes traģēdiju, jo neesmu RD vadītājs”, “Esmu par saliedētu sabiedrību, bet pats dalu cilvēkus rīdziniekos un nerīdziniekos” – lasi – latviešos un nelatviešos. Un tā tālāk un tā tālāk…………..

 24. Nu tad saki savam korišam Puķinam, lai novāc savas netīrās rokas no Ukrainas! Neklausa? Tad likvidē sadarbības līgumu. Negribi? Nu re. Nils uzdodas par suku pārdevēju.

 25. PALDIES PAR SATURĪGO INTERVIJU!

  • Intiņ! Izlasi Google – Visu laiku sliktākais Rīgas mērs. Īstais nils ušakovs. Un tad tā labi padomā!!!!!!!!!!!!!

  • kUR jūs redzat saturīgu interviju?Lielkrievu šovinista nekaunība!Domāta tādām “Intām”,jo tik nekaunīgi visu pieprasīt no latviešiem ,attaisnot gapaņenkus ,spēj vien pamatīgs lielkrievijas piekritējs,jo atkal viss tiek pieprasīts no pamatnācijas,bet to,ka viņiem būtu kādi pienākumi un mazāk nekaunības. kā Krivcovai un Co/,to Ušaks pat nemin.Nedod Dievs tādus “latviešus”kā jūs – bez pašcieņas!

  • kUR jūs redzat saturīgu interviju?Lielkrievu šovinista nekaunība!Domāta tādām “Intām”,jo tik nekaunīgi visu pieprasīt no latviešiem ,attaisnot gapaņenkus ,spēj vien pamatīgs lielkrievijas piekritējs,jo atkal viss tiek pieprasīts no pamatnācijas,bet to,ka viņiem būtu kādi pienākumi un mazāk nekaunības. kā Krivcovai un Co/,to Ušaks pat nemin.Nedod Dievs tādus “latviešus”kā jūs – bez pašcieņas!Velns parāvis beidziet cenzēt un muldēt svešvalodā! IZTULKOJIET savus murgus!Viedoklis ir tikai Niluškam??

Draugiem Facebook Twitter Google+