Latvijā
Politika

Ušakovs mēģinājis noslēgt “bezprecedenta vienošanos” ar NATO 16


Nils Ušakovs
Nils Ušakovs
Foto – Edijs Pālens/LETA

Rīgā valdošā, bet Saeimā ilgstoši opozīcijā strādājošās partijas “Saskaņa” līderis Nils Ušakovs caur Eiropas Sociālistu partiju (ESP) meklējis ceļus tikties ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu un noslēgt “bezprecedenta vienošanos” par pašvaldības sadarbību ar NATO, kas dažiem radījis aizdomas par slēptiem politiskiem mērķiem, raksta “Neatkarīgā”.

Ušakovs esot iedarbināja kontaktus ESP, lai noorganizētu personīgu tikšanos ar Stoltenbergu, kurš pirms NATO ģenerālsekretāra karjeras bija Norvēģijas Darba partijas, kas ir pilntiesīga ESP biedre, priekšsēdētājs. Pēc neoficiālas informācijas, Ušakovs sazinājies ar ESP līderiem un lūdzis, lai tie palīdz noorganizēt viņam divpusēju tikšanos. Savu iespēju robežās ESP līderi patiešām palīdzējuši.

“Viņu uzņēma tā, kā uzņemtu jebkuru pašvaldības pārstāvi,” stāstījis kāds anonīms avots, līdz ar to ar Rīgas mēru NATO mītnē Briselē ticies zemāka ranga alianses pārstāvis, ģenerālsekretāra pārstāvis publiskajā diplomātijā Takans Ildems. Turklāt, ievērojot procedūru, NATO administrācija par šo tikšanos informējusi Latviju un tikšanās laikā pieaicināti mūsu diplomātisko dienestu pārstāvji.

Latvijas diplomātos izbrīnu izraisījusi Ušakova vēlme izveidot NATO sadarbību ar Rīgas pašvaldību. Rīgas mērs esot bijis iecerējis, ka sadarbības ietvaros alianses kareivji iesaistītos Rīgas domes izveidotā jauniešu izglītības un integrācijas programmā. Karavīri viesotos krievvalodīgajās skolās, lai ar saviem stāstiem un klātbūtni tūvinātu jauniešus rietumnieciskajām vērtībām un veicinātu uzticību šai organīzācijai. Uz piedāvājumu Ušakovs saņēmis atteikumu.

Kā raksta laikraksts, ņemot vērā “Saskaņas” reputāciju, neoficiāli tiekot pieļauts, ka tā varētu būt bijusi provokācija, proti, uz iekustinātās izglītības sistēmas reformas fona NATO karavīru viesošanos izglītības iestādēs ieinteresētās puses varētu pasniegt ar diametrāli pretēju vēstījumu Ušakova deklarētajam. ESP iespēja, ka šādā scenārijā atklātos viņu līderu iesaistīšanās, neesot šķitusi pievilcīga. Par Ušakova tikšanos un tajā paustajām vēlmēm informēti arī Latvijas drošības dienesti.

“Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs teicies par šādām sarunām neko nezinot, savukārt pats Ušakovs ar preses sekretāres Lailas Ivānas starpniecību izvairījās atbildēt uz jautājumiem par ieceres mērķi: “Ušakovs kā Latvijas lielākās partijas vadītājs tiekas ar dažādu valstu un rangu politiķiem un izpildinstitūciju pārstāvjiem, lai apmainītos ar viedokļiem un pārrunātu aktualitātes. Briselē Ušakovam bija divpusējā tikšanās ar NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga pārstāvi publiskajā diplomātijā, vēstnieku Takanu Ildemu.”

LA.lv