×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. aprīlis, 2016
Drukāt

Ušakovs pārjokojies. “LA” lasītāji kritizē Rīgas mēra publiskoto karikatūru (25)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas mērs NIls Ušakovs (no labās)

“Latvijas Avīze” vakar turpina saņemt emociju pilnus zvanus no mūsu lasītājiem, tostarp padomju laikos politiski represētajiem, kurus aizvainojusi Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova rīcība.

N. Ušakovs sociālajos tīklos izplatījis divdomīgu karikatūru. Tajā attēlots velosipēdists, kas pats iebāž sprunguli sava velosipēda spieķos, nogāžas un spriež, ka par šo negadījumu no Krievijas būtu jāpieprasa 185 miljardu eiro liela kompensācija. Tieši tik lielu summu aplēsusi PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisija.

Rīgas mērs apgalvo, ka esot pārprasts: “Man tiešām ir ļoti žēl, ja kāds ir pārpratis to, ko es gribēju pateikt, un šā pārpratuma dēļ jūtas aizskarts. Es nekādā gadījumā nevēlējos aizskart jūsu lasītāju jūtas. Vienlaikus es uzskatu, ka mums vajag runāt vairāk par nākotni un mazāk par pagātni!” Karikatūra esot bijusi adresēta nevis padomju represijās un deportācijās cietušajiem, bet gan mūsdienu labējiem politiķiem, kuri, pēc Ušakova domām, “ekspluatē staļiniskajā režīmā cietušo cilvēku jūtas”, bet savās kļūdās, noziegumos un neizdarībā vaino smago vēsturisko mantojumu, Krieviju un PSRS.

Nacionālā apvienība (NA) jau paudusi sašutumu par Ušakova neveiklo asprātību: “Jokošana par padomju okupācijas šausmām bezgaumībā un nekaunībā pielīdzināma jokošanai par holokaustu. Latvijas pilsoņi un īpaši politiski represētās personas ir pelnījušas sagaidīt politiķa atvainošanos,” paziņojis NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Savukārt Saeimas deputāts Vilnis Ķirsis (“Vienotība”) vērsies ar iesniegumu Drošības policijā, lūdzot pārbaudīt, vai Ušakova publiskotajos materiālos un diskusijās paustajā viedoklī nav saskatāmas Krimināllikuma 74.1 panta pārkāpuma pazīmes. Proti, PSRS īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma pret Latvijas Republiku un tās iedzīvotājiem, publisku slavināšanu, noliegšanu, attaisnošanu vai rupju noniecināšanu. Par šādu pārkāpumu Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

To, vai Rīgas mēra rīcība ir pretrunā ar likumiem, vērtēs DP eksperti, bet filozofijas doktore Skaidrīte Lasmane, kura savulaik piedalījusies Saeimas deputātu ētikas kodeksa izveidē, uzskata, ka šajā gadījumā acīmredzami pārkāptas politiskās komunikācijas ētikas normas: “Tādai politiskai figūrai kā Rīgas domes priekšsēdētājs būtu jābūt labākai izpratnei, ka par šādām lietām tomēr nejoko. Daudzām Latvijas ģimenēm šie vēsturiskie notikumi saistās ar traģiskām atmiņām, kas noteikti nedrīkstētu kļūt par joka tēmu. Ar humoru vispār jābūt piesardzīgiem, jo tas prasa ļoti smalku gaumi.” Profesore Lasmane arī vērš uzmanību uz Ušakova un saskaņiešu iemīļoto retoriku par skatīšanos uz priekšu, nevis atpakaļ pagātnē. “Tas arī ir tipisks padomju domāšanas stils – ignorēt vai noliegt vēsturi kā nebijušu, tā vietā aicinot kopīgi celt gaišo nākotni. Taču, aizmirstot vēstures pieredzi, neko īpaši labu uzcelt neizdosies.”

Okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisijas pārstāve Ruta Pazdere nolēmusi Ušakovam uzdāvināt grāmatu par padomju okupācijas nodarīto postu. Tikmēr interneta jokdari notikušo uztvēruši kā iespējas veidot līdzīgas karikatūras par pašu Rīgas mēru.

Rīgas domē līdzīgi kā Saeimā ir savs ētikas kodekss, kas saistošs arī deputātiem. Ikviens cilvēks, kuram ir aizdomas par pašvaldības pārstāvja izdarītu pārkāpumu, var vērsties ar iesniegumu domes Ētikas komisijā. Pagaidām gan ne NA, ne “Vienotības” RD frakcijas to nav darījušas. Opozīcijas deputāti neslēpj, ka mēģinājums vērsties Ētikas komisija, ko vada “Saskaņas” pārstāvis Nikolajs Zaharovs un kur domes koalīcijai ir stabils vairākums, šajā gadījumā būtu “tukšs numurs”. “Taču Nila Ušakova izteicieni bija tik pašatmaskojoša ņirgāšanās, ka nav vairs vajadzības tur kaut ko lemt. Galvenais, lai sabiedrība to ieraudzītu un saprastu,” teica “Vienotības” RD frakcijas vadītāja Sarmīte Ēlerte.

PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisija pēc gandrīz 11 gadu ilgstoša darba, iesaistoties ap 50 profesionāliem vēsturniekiem un statistikas speciālistiem, nākusi klajā ar pētījumu par okupācijas laikā Latvijai nodarītajiem ekonomiskajiem zaudējumiem 185 miljardu eiro apmērā, kuros nav iekļauti videi nodarītā kaitējuma zaudējumi, bojā gājušo cilvēku zaudējumi un pēcokupācijas laika zaudējumi, kas radās ekonomiskās sistēmas pārveides iespaidā. Pie metodikas, kā zaudējumus pārvērst ekonomiskās mērvienībās, tiks strādāts kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem. Pēc tieslietu ministra Dzintara Rasnača iniciatīvas, Latvijas valsts plāno iesniegt prasību starptautiskajā ANO tiesā Hāgā par šo zaudējumu atgūšanu, kad būs veikti galīgie aprēķini par PSRS nodarītajiem zaudējumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Bet savu ekskluzīvo dzīvesveidu Neatkarīgajā Latvijā N.Ušakovs bauda. Saņemt Brīvostā piķi forši, vai ne? Korupcijas skandāki Rīgas Domē viens pēc otra, kaut kā neizskatās, ka N.Ušakovs uztrauktos. Džipos sociāldemokrāti barukā ar Rolex pulksteņiem uz rokām, pusdieno Monako dārgākajā kafejnīcās. Super stāstīt, ka rūpējas par nabadzīgajiem…:)

 2. Ak tu kādas šausmas! Kādam ir citādas domas par komensāciju pieprasīšnau nekā vidējam latvietim!!! Kā tā drīkst! Tiesāt! Sodīt! Deportēt!
  Padomju laiki pagājuši, bet attieksme pret savādāk domājošiem palikusi vecā!

 3. Tam riteņbraucējam vajadzēja būt kā īstam pionierim īsajās bikšelēs un kokam kuru viņš bāž spieķos vajadzēja būt ar tauriņķeramo sietiņu. Tas tad arī būtu īstais Nila attīstības līmenis. Labi ka tagad sieva ir latviete un var reizēm savu mazliet apdauzīto vīru nolikt pie vietas.

 4. Ko par to saka meers? Lai nokomentee. Panjrgt par sho un to ir viens.

 5. SITOS PUISISUS ATRAK JASUTA AIZ ZILUPES .

 6. Varbūt karikatūra nav īsti korekta, varbūt Ušakovs ir rīkojies pat provokatīvi, varbūt tas nebija ētiski, zinot, cik ļoti daudziem latviešiem (un cerams ne tikai latviešiem) ir sāpīga okupācijas tēma. Jā, tas viss var būt, bet tā ir Ušakova kā politiķa atbildība, bet ne jau kriminālatbildība?!

  Tomēr tikpat neciešami ir tas, ka tagad okupācijas sekas tiek liktas priekšā, kā galvenais iemesls tam, kāpēc Latvija pēc 25 neatkarības atgūšanas gadiem, atvainojiet, bet ir iestigusi galīgā purvā, no kura varbūt pat neizrāpsies?! Un te nu karikatūras par šādu tēmu nav nekas amorāls, jo padomju laikos mēs par tā laika absurdumu pratām pajokot, bet tagad – par mūslaiku absurdumu, neprotam?! Kāpēc?

  Tāpat mēs redzam burtiski histēriju, kas tiek sacelta ap Okupācijas muzeju, jo, piemēram, Gaiļu ģimenei tiek sūtītas draudu vēstules, kurās ir minētas briesmu lietas, kas notiks ar Zaigu Gaili un Māri Gaili, jo viņi esot gluži vai Krievijas aģenti utt.. Un izrādās šādas vēstules ir uzrakstījis represētais un visnotaļ inteliģents cilvēks.

  Kurp mēs ejam, kur nokļūsim, ja rīkosimies kā galīgi mežoņi, kas visur saredz Kremļa aģentus, Krievijas spiegus, okupācijas noliedzējus utt., utjpr.? Kas mūs sagaida, ja sāksim rīkoties analogi tam, kā rīkojās čekisti PSRS laikos, kas vajāja katru, kas bija pastāstījis kādu anekdoti par kompartiju vai tās līderiem?

  Latvijā tiek pieņemti Krimināllikuma grozījumi steidzamības kārtā, kurus virza nevienam nezināmi cilvēki, jo viņu personības tiek slēptas no sabiedrības, Saeimas deputāti, kā nohipnotizēti atbalsta šos grozījumus, tā, iespējams, dodot iespēju Latvijas drošības dienestiem, kam nu būs tā vara izlemt, kurš ir tas, kas pārkāpis Krimināllikumu, bet kurš nav, iesēdināt kādu reizi tos pašus deputātus, kas nobalsoja par šādiem Krimināllikuma grozījumiem.

  Tas ir murgs, kas notiek Latvijā. Tas līdzinās totalitārismam, kas izrādās nekur nebija pazudis, bet visus šos 25 gadus, kopš Latvija ir atguvusi neatkarību, ir sēdējis tepat blakus, tas ir atradies pašos latviešos, jo izskatās, ka tagad mēs rīkojamies līdzīgi tiem, kas kādreiz represēja un vajāja mūs. Līdzīgi komunistiem un čekai. Ar ko tad mēs esam labāki, ir jāprasa? Ne ar ko.

  Attiecībā uz Ušakovu, tur viss ir skaidrs, tā ir vienkārši politiskā cīņa, jo, piemēram, “Vienotība” saprot, ka tieši šobrīd izšķiras tās liktenis – būt vai nebūt, bet “Saskaņa” un Ušakovs ir ļoti laba ēsma tiem vēlētājiem, kas par politiku sāk interesēties tikai tad, kad notiek kas ārkārtējs, vai arī dienu pirms vēlēšanām. Tagad karikatūru grib pataisīt par kaut ko ārkārtēju.

  Jā, un atvainojos grāmatu autoriem par to, ka izteicu šaubas par to, ka lielās politikas ietekmē grāmatas, kuras tika sarakstītas par okupācijas gadiem varētu būt politiski tendētas, jo ceru, ka tik tiešām 11 gadi nav pagājuši velti, un ka 50 profesionāli vēsturnieki un statistikas speciālisti, nebūs visi kā viens gājuši politiska pasūtījuma pavadā, kas, šobrīd, kad Latvija ir stājusies uz hibrīd-kara takas, diemžēl, būtu iespējams. Taču, kā jau minēju, manuprāt, aprēķini par konkrētu summu nekad nebūs absolūti precīzi.

 7. USIM ESOT LABA SIRDS, BET REDZ KĀDS TAM SLIKTS PADOMDEVĒJS BUROVS !!!

 8. .. !!! NESAPROTU , KO MŪSU VALDĪBA TĀDIEM ĻAUJ IEŅEMT AUGSTUS AMATUS !!!

 9. Ko cepaties? Ta vieta labak uztaisiet kadu joku par diza tevinu kara veterinariem pie stalina organa. Ja jau jokot, tad jokot.

 10. Kartupelis ar mugurkaulu Atbildēt

  Kamēr Latvieši nebūs izslimojuši verdziskuma gēnu,tādi okupantu pēcteči kā Urlakovi turpinās ņirgāties par mūsu valsti un tautu!!!

 11. .. Atvainošanās nav sods par latviešu tautas apņirgšanu. Tāds krievs pārvalda mūsu mīļās Latvijas galvaspilsētu, tas ir traģiski. Nevienā valstī tā nenotiek. Kāpēc šis krievs nesaņem sodu par Maksimas traģēdijas upuriem, tagad par ņirgāšanos pret mūsu tautu. Kāpēc šim krievam tas viss ir atļauts. Tūlīt sekos 9. maija svinēšana Latvijā, kur viņš ir neiztrūkstoša sastāvdaļa ar uzrunu krievu valodā, par ko arī netika sodīts. Te Latvijā notiek tādas lietas, par kurām mati slienas stāvus. Bet valdība klusē krievu priekšā. Vai tā būtu tam jābūt ? Tas ir nožēlojami.

 12. Atvainojos, tas nav joks, bet ņirgas par Latviju, “pakalpojums” draugam Putinam, jo viņš piesmej Latviju: re, paši latvieši savas valsts spieķos iegrūda mietu, sadragāja paši Latviju un prasa no citiem naudu par to.

  Tā ir valsts piesmiešana, par ko vajadzētu Ušakovu nosodīt un likt aiziet no Rīgas galvas amata, jo ātrāk, jo labāk.
  Bet patiesībā šī Ušakova akcija bija politiskā propaganda pirms vēlēšanām, lai rādītu – es esmu drošs un aizstāvu Krieviju, lai nekasās pie maniem draugiem. Daļēji Ušakovam taisnība, jo Krievija nekad neko nemaksās kādam sīkajam, kuru aplaupīja, tādēļ nav ko uzbāzties un skandināt par to, ja tam nav un nebūs rezultāta.

  Krievijai vienīgi jāatgādina, lai atzīst Latvijas Baltijas okupāciju, kā to izdarīja Vācija un pārtrauc uzkurināt naidu starp tautām.

 13. Ar savu "jokošanos" Atbildēt

  Šis Rīgas mērs apliecina solidaritāti ar Putina Krieviju un tās nodomu īstenošanu šajā zemē. Kā tādam var uzticēties, ka šis strādās Latvijas labā? Vińa Latvija nav mūsu Latvija. Tā ir kolonistu Latvija, Krievijas Latvija.

 14. Divi krievnacisti čubinās.

 15. Usim progress, vismaz nelieto lamu vārdus ka pie prezidija galda

 16. Usis atkal dopingu pārēdies kā maratonā. Varbūt mums toreiz vajadzēja šo ievietot ,atbilstu viņa paša attieksmei pret veselīgu sportošanu.

 17. А чего так всполошились то. Вполне в духе шарли, разве нет. А вообще, похоже на театр абсурда. 11 лет деятельности непонятной комиссии, более миллиона потраченных денег, а в результате никаких правовых перспектив. Один громкий пшик и только. И всё это было заранее известно. Мифотворчество годится только для внутреннего употребления.

 18. ļoti īsi kodolīgi pateica to ko daudzi domā.Lai tā pezdere parēkina cik miljardus jāpaprasa Vācijai,Polijai,Zviedrijai par Latvijas okupāciju.Ukraina jau arī piedzina rēkinu Mongolijai par 13.gadsimta okupāciju.Cirks aizbrauca,klauni palika.

 19. esmu apbēdināta par Latvijas Galvaspilsētas mēru! Tik augstā amatā neturētu žurnalistiņu ar bērnišķīgu uzvedību, ja Rīgas Domi patiesībā nevadītu gudrs, mobingu pārzinōšs ,kolektīvs. Jāgatavojas vēlešanām atbildīgāk gan vēlētājiem, gan labējām partijām – apvienojoties.

 20. Uz slimiem neapvainojas.Viņš taču vairs nav izārstējams. Jānopērk vienvirziena biļete uz Maskavu un miers.

 21. Normāls jox …. je suis charlie

 22. Normāls jox …. je suis charlie

Draugiem Facebook Twitter Google+