Uncategorized

Ušakovs: Trūcīgākie iedzīvotāji nodokļu samazinājumu nepamanīs 16

Trūcīgākie iedzīvotāji valdības iecerēto nodokļu samazinājumu nepamanīs un tas viņu ienākumus būtiski nepalielinās, šorīt Latvijas Neatkarīgās televīzijas (LNT) raidījumā “900 sekundes” apgalvoja Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).

Ušakovs norādīja, ka, no vienas puses, plānotā nodokļu samazināšana ir apsveicama, bet, no otras puses, tai vajadzētu būt krietni lielākai, lai iedzīvotāji to sajustu.

Pēc Rīgas mēra teiktā, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana preču cenās izpaustos tikai par dažiem santīmiem, turklāt šis samazinājums drīz izzustu, tirgotājiem to pamatojot ar starptautisko situāciju. Tā vietā būtu labāk ievērojami samazināt PVN atsevišķās nozarēs, piemēram, kas saistītas ar komunālajiem pakalpojumiem.

Runājot par plānoto iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, Ušakovs norādīja, ka 40% strādājošo saņemtā alga ir zem 200 latiem, tādēļ reālais ienākumu pieaugums būs minimāls un vairāk no nodokļu samazināšanas iegūs turīgākie.

Tā vietā “Saskaņas centra” līderis iesaka IIN apjomu diferencēt, piemēram, atkarībā no bērnu skaita ģimenē, tādējādi būtu gan saistība ar demogrāfiju, gan konkrēta atdeve. “Cilvēki, kam ir problēmas, patlaban iecerētos nodokļu samazinājumus nepamanīs,” uzsvēra Ušakovs.

Kā ziņots, koalīcija pagājušajā nedēļā vienojās, ka no šā gada 1.jūlija PVN likme tiks samazināta par vienu procentpunktu – no pašreizējiem 22% uz 21%, savukārt IIN likme nākamo gadu laikā tiks samazināta par pieciem procentpunktiem – no pašreizējiem 25% līdz 20%.

Premjers Valdis Dombrovskis (V) norādīja, ka valdībā tiks diskutēts arī par neapliekamā minimuma paaugstināšanu un atvieglojumu palielināšanu par apgādībā esošām personām.

Dombrovskis atzina, ka par IIN likmes samazināšanu būs jādiskutē ar pašvaldībām, bet par iespējamo kompensējošo mehānismu varētu spriest nākamā gada budžeta veidošanas procesā.

IIN 2013.gada 1.janvārī iecerēts samazināt no 25% līdz 24%, bet nākamajos gados samazinājums tikšot turpināts un tas varētu būt pat straujāks – divi procentpunkti, tādējādi trīs gadu laikā IIN samazinot līdz 20%. Tāpat no nākamā gada neapliekamo minimumu plānots palielināt no 45 līdz 60 latiem. Iecerēts arī palielināt atbalstu par apgādājamajiem.

LA.lv