×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
19. februāris, 2013
Drukāt

Ušakovs “Vienotībai” pārmet populismu; opozīcija Ušakova atlaides dēvē par netaisnīgām

Foto - LETAFoto - LETA

Priekšlikums noteikt bezmaksas sabiedrisko transportu strādājošajiem pensionāriem un studentiem, nenorādot nekādus finansēšanas avotus šāda lēmuma izpildei, ir populisms un liekulība, kas atbilstu tādiem politiskajiem spēkiem kā Zīgerista vai Žuravļova partijas, uzskata Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC).

Savukārt “Vienotības” domnieki norāda, ka šādus priekšlikumus iesnieguši, lai norādītu, ka pašreizējā Rīgas domes sabiedriskā transporta biļešu atlaižu sistēma ir netaisnīga. Piemēram, nav pieļaujams, ka tiek sodīti strādājošie pensionāri pēc 75 gadu vecuma un viņiem par sabiedrisko transportu ir jāmaksā tikai tāpēc, ka viņi joprojām ir pieprasīti darba tirgū. Turklāt šāda diskriminācija, iespējams, mudina pensionārus slēpt savus ienākumus, un no tiem netiek maksāti nodokļi.

Savukārt atlaides studentiem būtu nepieciešamas gan tāpēc, lai Rīgā nodrošinātu ekonomiski aktīvu un jaunu iedzīvotāju skaita pieaugumu, gan tāpēc, lai studentiem nebūtu jāmeklē darbs un paralēli mācībām jāstrādā, tādējādi pasliktinot izredzes iegūt kvalitatīvu izglītību.

Lai no marta beigām nodrošinātu 100% atlaides studentiem un strādājošiem pensionāriem no 75 gadu vecuma, pēc domnieka Jura Viņķeļa (V) aplēsēm, būtu nepieciešami kopumā 4,8 miljoni latu.

Ušakovs savā preses konferencē savukārt apgalvoja, ka šādu atlaižu nodrošināšanai būtu nepieciešami vismaz 15 miljoni latu. Rīgas mērs arī atgādināja, ka pirms trīs gadiem “Vienotība” dažādos izteikumos kritizēja Rīgas domes pozīciju par bezmaksas sabiedrisko transportu nestrādājošajiem pensionāriem, saucot to par finansiāli bezatbildīgu lēmumu, kas iedzīs pilsētu parādos.

“Taču mēs šajā laikā mērķtiecīgi paplašinājām to rīdzinieku loku, kuri var izmantot pilsētas sabiedrisko transportu bez maksas. Pašlaik bezmaksas transports tiks noteikts trim iedzīvotāju kategorijām: nestrādājošajiem pensionāriem, visu grupu invalīdiem un visu veidu vidējo mācību iestāžu audzēkņiem, un tā ir mērķtiecīgas sociālās atbalsta programmas sastāvdaļa. Nestrādājošie pensionāri un invalīdi ir sociāli visneaizsargātākā rīdzinieku grupa. Savukārt atbalsts vidējo mācību iestāžu audzēkņiem ir ne tikai sociālais atbalsts, bet arī palīdzība ģimenēm ar bērniem,” norādīja Ušakovs.

Rietumeiropas valstīs un īpaši Ziemeļeiropā tieši šīm iedzīvotāju grupām visbiežāk ir iespēja izmantot sabiedrisko transportu bez maksas. Šādā veidā Rīgai ir izdevies ieviest sociālās palīdzības modeli, kas raksturīgs “Ziemeļeiropas metropolēm”, sacīja Ušakovs. Tuvāko pāris gadu laikā jaunas atlaides noteikt neesot plānots.

Opozīcijas deputāti savukārt uzsvēra, ka pašvaldības SIA “Rīgas satiksmes” dotācija drīz pieaugs līdz 70 miljoniem latu, kas ir apmēram divreiz vairāk nekā Rīgas domes Labklājības departamenta budžets, no kura tiek maksāti pabalsti rīdziniekiem.

Vienlaikus opozīcijas deputāti uzsver, ka, turpinot paplašināt atlaižu saņēmēju loku, finansiālā izteiksmē pašvaldība vairs nebūs tālu no bezmaksas transporta Rīgā. Viņķelis norādīja, ka “Rīgas satiksmes” kopējie ieņēmumi no biļešu pārdošanas ir aptuveni 30 miljoni latu, kamēr 12 miljoni latu gadā tiek novirzīti e-talona apkalpošanai. Līgums par e-talona apkalpošanu ar SIA “Rīgas karte” beigsies 2014.gadā, un tā vietā būtu iespējams sistēmu nomainīt uz lētāku un modernāku. Tādējādi Rīgas pašvaldību no bezmaksas sabiedriskā transporta šķirtu mazāk kā 20 miljoni latu.

Ušakovs uzsvēra, ka šādu līdzekļu “pilsētai pašlaik vienkārši nav”. “Labējās “Vienotības” liekulīgie mēģinājumi iztēlot sevi par trūcīgo aizstāvjiem izskatās īpaši nožēlojami, ja atceramies 2009.gadu. Toreiz tieši “Vienotība” nākamajā dienā pēc vēlēšanām samazināja pensijas. Taču, no otras puses, tas parāda, ka pat “Vienotība” ir sapratusi, ka pašu īstenotajai labējai politikai nav perspektīvu,” secināja Ušakovs.

Kā ziņots, Rīgas domē šodien plānots pieņemt lēmumu paplašināt to iedzīvotāju loku, kam Rīgas sabiedriskajā transportā par biļeti nav jāmaksā, piešķirot 100% atlaidi arodskolēniem un 3.grupas invalīdiem. Ieviešot šādas atlaides, “Rīgas satiksmes” ieņēmumi samazināsies par 4,2 miljoniem latu gadā, ko uzņēmumam kompensēs Rīgas pašvaldība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+