Kokteilis
Ceļo

Uz ārzemēm, Igauniju 16

 

Portālā visitestonia.com
 vispirms Igauniju var apceļot virtuāli. Uzzināt Pasaules veselības organizācijas atzinumu, ka “daļiņu saturs gaisā Igaunijas pilsētu teritorijā ir viszemākais pasaulē”, citiem vārdiem – Igaunijas pilsētu gaiss ir tīrākais pasaulē. Kāds gan tas ir Igaunijas laukos!? Vai mūsu plaušas ir maz tādu baudījušas? Jābrauc elpot!

 

Cita satraucoša ziņa: “Raganu akā ūdens sācis mutuļot” (attēlā). Vai nav vilinoši? Ziemeļigaunijā Tuhalā ik pavasari, kad ūdens no Mahtras purva piepilda pazemes upi, ūdens caur aku šļākdams tiek virszemē un applūdina apkārtni. Notiek tas tāpēc, ka Tuhalas raganas pazemē kurina pirti. Un per cita citu ar bērzu slotām, radot nemieru virszemē.

 

Paldies Jānim Streičam!

Aizved mani uz Munameģi! – Lāsmiņas šķelmīgais aicinājums šķiet pamatīgi iespiedies latvju tautas zemapziņā kopš filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” dzimšanas 1981. gadā. Bail pat iedomāties, kādus zaudējumus piedzīvotu igauņu tūrisma joma, ja Lāsmiņa Jāņa Streiča filmā teiktu, ka grib nokļūt, piemēram, Augštoja kalnā Lietuvā.

 

Bet tagad Latvijas tūristi Igaunijas apceļošanā ieņem godpilno sesto vietu. Mūs apsteidz Somijas, Krievijas, Vācijas un Zviedrijas tūristi, toties stabili iekabinām , Lielbritānijas, Norvēģijas, Itālijas, Lietuvas, Spānijas, Polijas, ASV un citu dižu valstu ceļotājiem.

 

Katram SPA – unikāls profils


Ārstnieciskās dūņas ir tradicionāls Igaunijas ārstniecisko SPA procedūru lepnums. Dūņu un dubļu vannu procedūrām ir 200 gadu vēsture. Hāpsalu, Pērnavas, Kuresāres SPA var baudīt jūras dūņas, bet Verskā piedāvā ezera dūņu vannas, zina teikt Igaunijas SPA asociācijas vadītāja Aire Tofere. Atšķiries vai mirsti! Skan populārs reklāmas sauklis. Tālab Igaunijā piedomā, lai katrai SPA viesnīcai būtu kas iezīmīgs, tā teikt, unikāls profils. Skaidrs, ka par medicīniskajiem SPA sapņo vecāka un vidēja gadagājuma ļaudis, bet uz labsajūtas (wellness) SPA dodas jaunas ģimenes. Latvieši gadiem iecienījuši Sāmsalas un Pērnavas SPA, kā arī robežai tuvos Dienvidigaunijas SPA.

“Lielisks SPA, lielisks dizains, garšīgas brokastis” – tā “Grand Rose SPA Hotel” mājas lapā apmeklētāju atsauksmēs ierakstījusi Ilze no Saulkrastiem. Bet Janai no Rīgas šķitis, ka gultas nav piemērotas laulātajiem un ir pārāk mīkstas.

Agnese un Aivars Lorenci nesen izmantojuši “Rimi” akciju – izdevīgi apmeklēt SPA Pērnavā. Viesnīcā “Viiking” atpūtušies, baudījuši baseinu un saunas. Un bijuši patīkami pārsteigti, ka lielākā daļa apmeklētāju ir vecāki ļaudis.

Kas igauņiem ir citādāks?

Latvietis, kurš reiz apmeklējis Igauniju, darīs to atkal, liecina pētījums. Kāpēc? Uldis Klepers, “Impro” ceļojumu organizators:

– Igaunija ir mūsu tuvās ārzemes: cita valoda, cita valūta, augstāks dzīves līmenis, sakoptība, labi sakārtota tūrisma infrastruktūra – visur ir norādes, tūrisma ceļveži divās trīs valodās…

Latvijas tūristus pirmkārt saista Igaunijas dabas objekti. Ūdenskritumi igauņiem augstāki, akmeņi raženāki, jūras līči akmeņaināki, eksotiskas salas un salenieku dzīves stils – redzēt Kihnu salā ļaudis tautas tērpos un dzirdēt, kā seti dzied! Skolēni kāro apskatīt zinātnes centru “AHHAA” Tartu. Tagad ir SPA sezona. SPA kūrortu mājas lapas ir arī latviešu valodā, kur var visu labi izpētīt. Piesaista Tartu Hanzas dienas, Tallinā Alus svētki, ir gan gardēžu tūres, gan dažādas ēdmaņas un dzērienu degustācijas lauku saimniecībās. Līdz šim īpaši nebija ko darīt valsts vidienē, bet nu Paidē laika centrā “Wittenstein”, vērienīgām un laikmetīgām tehnoloģijām palīdzot, var izceļoties laikā no senvēstures līdz mūsu dienām. Netālu no Tartu būvē divstāvu Ledus laikmeta parku, bet pie Pērnavas slavenās Latvijas un Igaunijas kopražojuma multfilmas iespaidā top “Lotes zeme”.

 

Populārākie tūrisma maršruti:

Tallinas vecpilsēta, Sāmsala (un citas salas), Pērnava, Tartu, Narvas klosteris, Munameģis, Peipusa piekraste, zinātnes centrs “AHHAA” u. c.

SPA:

• Vairāk nekā 30 SPA viesnīcas, no tām astoņi licencēti medicīniskie SPA.

• Šogad darbu sāk: SPA komplekss “Kubija” (Dienvidigaunijā pie Kubijas ezera), “Vikiing” SPA jaunā ēkā Pērnavā un “Aqua” SPA jaunais korpuss Rakverē.

Latvijas tūristi Igaunijā ceļojuši un nakšņojuši:

2008. gadā – 79 527

2009. gadā – 68 320

2010. gadā – 72 684

2011. gadā – 85 229

LA.lv