×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
12. janvāris, 2017
Drukāt

Uz ārzemēm pēc pensijas (17)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Kad Vija 65 gadu vecumā devās pensijā, Somijā viņa bija nostrādājusi vien piecus gadus. Tagad viņa saņem somu tā dēvēto nabagu pensiju – 780 eiro. Par Latvijā padomju laikā un pāris neatkarības gados nostrādātiem gandrīz 30 gadiem viņai no Latvijas pensijā ir 100 eiro. To Vija sauc par joku. Nepilnu slodzi viņa Somijā turpina strādāt un, pie abu valstu pensijām vēl pieskaitot algu, mēnesī saņemot kopumā ap tūkstoti eiro.

Lai gan Vijas piemērs pierāda, ka ne vienmēr ārvalstīs jāstrādā gadu desmiti, lai tur nopelnītu Latvijas situācijai pieklājīgu pensiju, katra cilvēka ap­stākļi ir dažādi un arī katras valsts nosacījumi pensijas saņemšanai ir atšķirīgi – nacionālajos likumos ir atrunātas nianses un būtiski faktori, kas var ietekmēt pensijas apmēru.

Var palīdzēt arī mazbērniem Latvijā

Vija pagājušā gadsimta 90. gados apprecējās ar somu un Somijā dzīvo jau 20 gadus. Vīrs Somijā nostrādājis 30 gadus un pensijā saņem 1400 eiro. Jā – dzīve Somijā esot dārgāka nekā Latvijā, taču, dzīvojot divatā un pašai ogojot, sēņojot, gatavojot gan ikdienā, gan krājumiem ziemai, neesot nekādas vainas un sanāk pat palīdzēt mazbērniem Latvijā.

Vija ar saviem šā brīža ienākumiem ir apmierināta un arī uz Latviju atpakaļ netaisās, taču neslēpj, ka somi visai šķībi skatās uz iebraucējiem. “Somijā arī ir liels bezdarbs, tāpēc viņi uzskata, ka ienācēji viņiem ņem nost darbu.” Vija pēc pieredzētā secina, ka iebraucējam labākā stratēģija ir strādāt tādu darbu, ko dod. Izvirzot lielas prasības un ambīcijas, nekur tālu tikt nevarot. Arī bez valodas zināšanām darbu atrast principā neiespējami. Pati Somijā strādājusi gan par auklīti bērnudārzā, gan restaurējusi mīkstās mēbeles, bijusi arī apkopēja, administratore un šuvēja.

Pieprasītākās valstis

Teju 70% Latvijas pensionāru saņem pensiju, kas nav lielāka par 300 eiro mēnesī. Turklāt cilvēki pirmspensijas vecumā nereti saskaras ar grūtībām atrast darbu. Piemēram, pērn trešajā ceturksnī vecumā no 45 līdz 64 gadiem bez darba bija vairāk nekā 38 tūkstoši cilvēku. Šie ir daži no apstākļiem, kas mudina daļu Latvijas iedzīvotāju dzīves otrajā pusē doties darba gaitās uz ārvalstīm, kur pieejamas gan cienīgākas algas, gan labākas sociālās garantijas, tostarp iespēja nopelnīt ārvalstu pensiju.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka no 50 līdz 63 gadu vecumam pēdējo piecu gadu laikā no Latvijas emigrējuši vairāk nekā 14 tūkstoši cilvēku, kas ir aptuveni 12% no visu emigrējušo skaita.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) neapkopo informāciju par to, cik un kurās valstīs Latvijas valsts piederīgie jau šobrīd saņem pensijas. Taču, ikdienā izskatot personu lietas, Starptautisko pakalpojumu nodaļas darbinieki novērojuši, ka, neskaitot Lietuvu un Igauniju, no Eiropas Savienības valstīm starp biežāk sastopamajām pensiju maksātājvalstīm ir Vācija, Apvienotā Karaliste, Norvēģija un Īrija.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Kāda rutka pēc vecumu pensionāriem Latvijā palielina, bet Igaunijā nē? Kāpēc tāda nevienlīdzība starp valstīm, esot ES???Kāpēc vecuma pensijas un pensionēšanās vecumu visā ES nevar noteikt vienādu?Kam tad tā ES vajadzīga, ja nevienlīdzība tikai aug?!

 2. Man laikam bija ljoti laba intuiicija. Viena pati savos 19 gados atstäju Latviju un izveeleejos Väciju, un tas tolaik (1995 g.) nebija tik viegli kä tagad.
  Nu jau 22 gadi dziivoju Bavärijä. Drosmiigiem pieder Pasaule un katrs pats savas laimes kaleejs.

 3. Visiem no Latvijas ara, vai ari valdibu un seimu ara no Latvijas .Tad varbut kautkas Latvija mainitos.

 4. Man nav saprotams viens,kāda jēga no darba stāža,ja par to nemaksā.Esmu 65gadniece ardarba stāžu 45gadi.Pensionējos 2012.gadā reizē ar bijušās labklājības ministres Ilzes Viņķeles vīru,bija publikācija.Viņam esot 40 gadi darba stāžs.Cik zinu par padomju laikā strādāto nemaksā.Bet neatkarība pastāv no1995.Pensiju saņemu aprēķināto 203 eiro.

 5. Diplomāte pensijā saņemot pāri par 200. Toties ilgi guļot, tāpēc izskatoties labi. Tepat Latvijā.

 6. Ko darīt tiem ,kam ir par vēlu mukt uz ārzemēm kā man 75g un par visu grūti ,sūri strādāto mūžu 225 pensija ,par 40 nostrādātiem gadiem

 7. Pensionārei Vijai un somiem jāpateicās maršalam G. Mannerheimam,ka var dzīvot cilvēcisku dzīvi,ko nevar teikt par latviju ,kur īsāku vai ilgāku laiku tautu postā dzina visādi ārvalstu pakalpiņi kā P.Stučka, V.Lācis A.Pelše ,A.Voss,Dankers un tagad to dara kampējs,hūte,misters 20 %,KNAB un VID.

  • Atceries, ka zooloģiskajā dārzā noķertais atstādināja kampēju un hūti no ietekmes. Pats taču arī baurodams skrēji jaunu Saeimu vēlēt? Vai tā nebija, vai sajūsmā nebauroja visa tauta? Neteiksi, ka panākumu nebija, oligarhu nav, viss kārtībā? Ja nepiekrīti, tad padomā par iemesliem!

 8. http://bit.ly/2en6QyG Atbildēt

  Prātā nāk pamācošs stāsts. Kāds dziļi ticīgs vīrs, kurš visu mūžu smagi strādājis, bet dzīvojis nabadzībā, nomirst un nonāk pie Debesu vārtiem. Satiek Dievu un pārmetoši tam jautā – kā ta nākas – visu mūžu strādāju, pildīju baušļus, gāju uz baznīcu, kur atdevu desmito tiesu. Lūdzu tevi, lai palīdzi izrauties no nabadzības, lai ģimenei nav jābadojas. Bet tu man neko nepalīdzēji. Dievs esot atbildējis – bet tu vismaz reizi būtu loterijas biļeti nopircis…
  Ne visi var atļauties nopirkt salonā jaunu auto. Tu vari? Ko tu darītu, ja vinnētu 50 miljonus eiro? Vai spēj iztēloties savu dzīvi pēc tam? Nopērc savu laimīgo biļeti jau šodien un pārvērt dzīvi sapnī!

 9. Lai dzīvo Latvija ? Hmm, es vēl padomāšu !

 10. 117 tūkstoši jab 12%- no emigrēgušo skaita, tātad emigrējuši jau ( aptuveni 1,5 MILJONI!!!!!)Kur paliek ticamības moments!

Draugiem Facebook Twitter Google+