Uz divām diennaktīm 0

Pēc dzimšanas dienas svinībām vairāki man pazīstami puiši ap pusnakti devās mājās. Diemžēl viņiem uz ielas sanāca kautiņš ar svešiem, ļoti agresīvi noskaņotiem jauniešiem. Viens no svešajiem neveiksmīgi krita un pārsita galvu, tāpēc joprojām ārstējas slimnīcā – skaitās smagi cietis.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Mans mazdēls kautiņā praktiski nepiedalījās, bet policija viņu pēc dažām dienām tomēr aizturēja uz divām diennaktīm. Vai policijai bija tiesības tā rīkoties? 
Ausma Rīgā

 

Zvērināts advokāts Mihails Kļaviņš vispirms atgādina, kas teikts Kriminālprocesa likumā: ikvienas personas pienākums uzsāktā kriminālprocesa ietvaros ir izpildīt procesa veikšanai pilnvarotās amatpersonas procesuālās prasības un ievērot likumā noteikto kārtību. Aizturēšana ir viens no procesuāliem piespiedu līdzekļiem, ko piemēro, ja persona ir traucējusi sasniegt konkrēto mērķi vai arī veikt atsevišķas darbības, kā arī tad, ja cilvēks nepilda savus procesuālos pienākumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču likumā ir noteikts, ka procesa virzītājam jāizvēlas tāds procesuālais piespiedu līdzeklis, kas pēc iespējas mazāk aizskar personas pamattiesības un ir samērīgs. Jāņem vērā arī noziedzīgā nodarījuma raksturs un kaitīgums, aizdomās turētā vai apsūdzētā personība, viņa ģimenes stāvoklis, veselība un citi apstākļi. Lai precīzi atbildētu uz jautājumu, kāpēc mazdēlu aizturēja, nepieciešama detalizētāka informācija.

Precizējam, ka aizturēšana ir personas brīvības atņemšana uz laiku līdz 48 stundām bez izmeklēšanas tiesneša lēmuma, ja pastāv aizturēšanas nosacījumi. Personu var aizturēt tikai tad, ja ir pamats pieņēmumam, ka izdarīts noziedzīgs nodarījums, par kuru var piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, un ja pastāv kāds no šādiem nosacījumiem:

• persona pārsteigta tieši noziedzīga nodarījuma izdarīšanas brīdī, tūlīt pēc tam vai arī bēgot no izdarīšanas vietas;

• uz personu kā noziedzīga nodarījuma izdarītāju norāda cietušais vai cita persona, kura redzējusi notikumu vai citādā veidā tieši ieguvusi šādu informāciju;

• pie personas pašas vai tās lietošanā esošajās telpās vai citos objektos atrastas acīmredzamas noziedzīga nodarījuma izdarīšanas pēdas;

• noziedzīga nodarījuma izdarīšanas vietā atrastas šīs personas atstātas pēdas.

Aizturēt var arī tad, ja ir iemesls uzskatīt, ka nevarēs nodrošināt ierašanos pēc procesa virzītāja uzaicinājuma, ja atsakās sniegt ziņas par savu identitāti vai tā nav noskaidrota, ja personai nav noteiktas dzīves un darba vietas, kā arī pastāvīgas dzīvesvietas Latvijā, un tā var mēģināt izbraukt no valsts. Aizturot valsts policijas darbinieks, izmeklēšanas iestādes darbinieks vai prokurors nekavējoties paziņo, par ko persona tiek aizturēta, un brīdina, ka tai ir tiesības klusēt, ka visu, ko teiks, var izmantot pret to.

Ja ir pamats uzskatīt, ka pie aizturamā atrodas ierocis vai ka viņš var iznīcināt, izmest vai noslēpt pierādījumus, amatpersona, kura izdara aizturēšanu, var veikt arī kratīšanu, to norādot protokolā. Būtiski, ka vienā kriminālprocesā personu drīkst aizturēt tikai vienu reizi.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.