×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
4. oktobris, 2012
Drukāt

Uz jaunas platformas ar “Tetovēto rozi”


Foto-Anna JurkovskaFoto-Anna Jurkovska

5. oktobrī Dailes teātra Mazajā zālē gaidāma jaunā režisora Jurija Djakonova debija Dailes teātrī. Izrāde “Tetovētā roze” veidota pēc Tenesija Viljamsa tāda paša nosaukuma lugas motīviem un pulcē dažādu teātru aktierus. Izrāde ir pirmais lielais teātra attīstības apvienības “Daile”, teātra un privātu mecenātu sadarbības projekts.


 

 

Jaunā projekta veidotāji uzsver, ka izrādes mērķis ir radīt jaunu platformu, kas ļautu pieaicināt aktierus no citiem valsts teātriem un ārvalstīm, kā arī neatkarīgus aktierus, ļaujot gan aktieriem, gan skatītājiem piedzīvot nebijušu saspēli.

“Repertuāra teātros ir aktieri, kas gadu no gada spēlē līdzās viens otram, zina, ko var sagaidīt no partnera, un, iespējams, tā rodas zināma rutīna, taču mūsu teātra sistēmā principā nepastāv iespēja satikties uz vienas skatuves labiem dažādu teātru aktieriem, režisoriem, izņemot pāris muzikālu komēdiju vasarā vai atsevišķus projektus ārpus teātra,” projekta nepieciešamību pamato tā vadītāja Daiga Livčāne.

Lai arī Tenesijs Viljamss savā lugā apraksta 16 varoņus, jaunās izrādes četriem aktieriem dots savdabīgs uzdevums, katram jāatveido četri personāži. Dailes teātra aktieri Aldis Siliņš un Gints Andžāns, kā arī viešņas – pazīstamā aktrise Maija Doveika un “Teātra observatorijas” aktrise, izrādes tapšanas iniciatore Karīna Tatarinova. Viņa izrādē atveidos stāsta galveno varoni Serafinu – sievieti, kas piedzīvojusi smagu zaudējumu, vīra bojāeju un turpina zaudēt – meitas uzticību, ideālus, ticību baznīcai un pat atmiņas un ilūzijas par savu laulību, uzticību, mīlestību. “Manai Serafinai ir bezgala grūti atlaist pagātni un dzīvot šodien, tagad. It sevišķi tad, kad visi zina, kā ir pareizāk, kā vajag. Bet viņa atrod savu ceļu, telpu šajā pasaulē – iedomātajā vai reālajā,” stāsta K. Tatarinova.

 

Lai cik dramatiski izklausītos aktrises teiktais, “Tetovētā roze” (1951) tiek uzskatīta par visoptimistiskāko Tenesija Viljamsa lugu. Tā saņēmusi arī prestižo Tonija balvu kā gada labākā luga. Īsta mīlestība (iedomāta vai reāla), patiess skaistums (īsts vai izsapņots), ticība ideāliem (vispāratzītiem vai saviem) un vientuļas sievietes cīņa par savu laimi.

 

Izrādes režisors Jurijs Djakonovs (“Puiši smaržo pēc apelsīniem”, “Šinelis”, “Heda”) radošajā komandā aicinājis Dailes teātrī līdz šim nestrādājušus māksliniekus – scenogrāfu Eināru Timmu, horeogrāfi Kristīni Vismani, kostīmu mākslinieci Jeļenu Pavļenko un gaismu mākslinieci Martu Lauri.

“Uzsvars topošajā sadarbības platformā nav pašmērķīgi eksperimentāla dramaturģija. Skatītāji var gaidīt normālu, dzīvotspējīgu izrādi, kam atšķirībā no neatkarīgo projektu izrādēm paredzams mūžs vismaz sezonas garumā,” piebilst D. Livčāne. Aicinot uz izrādi dažādu paaudžu skatītājus, viņa piebilst, šis būs oriģināls stāsts par mīlestību visās tās izpausmēs, tādēļ izrādi nevajadzētu salīdzināt ar 1980. gadā Oļģerta Krodera veidoto iestudējumu Liepājas teātrī.

Izrāde “Tetovētā Roze” ir pirmais vēstnesis jaunās platformas izrāžu sērijai, kuras otrais iestudējums gaidāms nākamajā sezonā. D. Livčāne atklāj, jaunās platformas izrādes iecerēts veidot reizi gadā, Dailes teātra Mazajā zāle.

 

UZZIŅA

Režisors – Jurijs Djakonovs.

Scenogrāfs – Einārs Timma.

Kostīmu māksliniece – Jeļena Pavļenko.

Horeogrāfs – Kristīne Vismane.

Gaismu māksliniece – Marta Laure.

Projekta vadītāja – Daiga Livčāne.

Lomās: Karīna Tatarinova, Maija Doveika, Aldis Siliņš, Gints Andžāns.

Izrādes: 5. X 19.00; 6. X 18.00; 27. X 18.00; 11. XI 15.00; 22. XI 19.00.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+