×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
24. aprīlis, 2012
Drukāt

Uz jubileju jāpošas

karogs_leta7

«Galotnēs arvienu ir norisinājušās kaut kādas pārgrozības, bet tauta ir darbojusies iekšēji arvienu tāpat kā 
senāk, pieņemdama tikai to, kas tai bijis vajadzīgs, kas ir varējis 
organiski piepotēties vecajam celmam.» (Ed. Virza)

 

Nav vairs tālu 2018., kas būs latviešiem savas valsts nodibināšanas 100. gads. Jubilejas, svētku gads – protams, ja kādi, kas pašreiz Latvijas valsti cenšas pārdēvēt par “otro republiku”, netiks pie varas. Cerēsim, ka netiks.

Esmu dzirdējis tādu latviešu pārdomas, kuri pašā jubilejas dienā diez vai piedalīsies, jo ne katram tiek dāvināts simtgadīgs mūžs. Tomēr ir interesanti, kā jubileju noorganizēs. Ja uz gaidāmo notikumu raugāmies ne vien no valsts dzīves soļu platuma mērogiem, bet arī cilvēka mūža garuma iespējām, tad 2018. gads ir pavisam netālu. Tad rodas jautājums, vai valsts varai nebūtu jāķeras pie priekšdarbu organizēšanas. Šķiet, ka valsts nodibināšanās svētki nav tāds kārtējs, parasts notikums, kādi vēl “pa vidu” būs. Turklāt būtu jārēķinās ar to, ka šādu svētku organizēšanā var ietilpt kaut kas stipri vairāk par svētku sēdes, svētku parādes un svētku koncerta sarīkošanu. Proti, par pasākumiem, kuri gatavojami pat vairākus gadus iepriekš, tātad tiem iepriekš jāveido rīkotājas instances, nauda utt. Dažas idejas.

Savlaicīgi noorganizējot jubilejas notikumam veltītus radošus konkursus, piemēram, muzikālus, literārus.

Vai nevajadzētu valsts 100. gadadienā atklāt kādu valstiskas nozīmes pieminekli, memoriālu būvi vai citādu objektu?

Vai nebūtu lietderīgi jau laikus rūpēties par darbietilpīgu jubilejas pētījumu, izdevumu gatavošanu?

Vai valsts iestādes nespētu sadūšoties un uz Latvijas valsts dibināšanas 100. gadskārtu sabiedrībai piedāvāt nacionālu enciklopēdiju, kas atainotu mūsu valsts dzīvi simts gados?

Nešaubos, ka uz valsts augstākās varas jautājumu – kā jubileju organizēt – atsauktos simtiem patriotu. Tāpēc esmu pārliecināts, ka vai nu Valsts prezidentam, Saeimai, vai valdībai nebūtu jāvilcinās ar Latvijas valsts 100 gadu jubilejas komitejas nodibināšanu. Tai jānodrošina paliekošu vērtību radīšana, plaša tautas iesaistīšanās.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+