×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. augusts, 2015
Drukāt

Uz Latvijas simtgadi grib iestudēt oriģinālo operas “Baņuta” versiju (6)

Timura Subhankulova fotoTimura Subhankulova foto

Uz Latvijas valsts un operas simtgadi Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) iecerējis atjaunot Alfrēda Kalniņa “Baņutas” iestudējumu, intervijā aģentūrai BNS sacīja LNOB valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš.

Viņš atgādināja, ka “Baņuta” ir pirmā uzvestā latviešu opera, un tai ir divas redakcijas. Oriģinālā “Baņuta” ir ar traģiskām beigām, bet otrā redakcija ar tā saucamo Līgo skatu beigās dod pozitīvu noslēgumu.

“Tā [otrā redakcija] radās 1940. gadā, kad Latvijā ienāca krievi un gribēja rādīt, cik padomju tautas labi dzīvo. Alfrēds Kalniņš pierakstīja šīs beigas, bet tad ienāca vācieši, un arī viņiem šī koncepcija derēja. Tad atkal krievi. Līdz ar to “Baņuta”, atskaitot pašu pirmo reizi, vairs nav uzvesta savā oriģinālajā veidā,” paskaidroja LNOB vadītājs.

Viņš pastāstīja, ka ir jau runājis ar Gunti Gailīti, kas būs šā iestudējuma režisors, lai simtgades iestudējums būtu pēc iespējas tuvāk pirmiestudējumam.

“Mana interese ir uztaisīt šo uzdevumu pēc iespējas tuvu 1919. gada iestudējumam, ieskaitot tērpus un dekorācijas,” sacīja Liepiņš.

Latviešu komponists, ērģelnieks un diriģents Alfrēds Kalniņš (1879-1951) operu “Baņuta” sacerējis 1918.-1919. gadā, bet uzvesta tā tika 1920. gadā. Pēc tam bijuši vēl septiņi šīs operas iestudējumi. Opera stāsta par seniem notikumiem baltu cilšu vēsturē.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kas var būt vēl garlaicīgāks par “Baņutu”? Turklāt stāsts ir par leišiem ne jau latviešiem.

  2. Latvijaa Banutu pirmais ierakstiija maestro Vilumanis 1976.g.!!!!

  3. Ligo skats bija no sakuma,ar krieviem tur nav nekaada sakara….

Draugiem Facebook Twitter Google+