×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
29. jūlijs, 2015
Drukāt

“Uz Lietuvu… Latviju? Kaut vai uz Grenlandi!” teic Vācijā sastaptie bēgļi no Āfrikas (29)

Foto-Toms AncītisFoto-Toms Ancītis

Eksotiskā mūzika, kas sestdienas vakarā pieskandina sociālo un kultūras centru “Quaker” Ķelnē, aizsniedz pat garāmgājēju ausis uz ielas. Uz skatuves afrikāņu izcelsmes vīrietis monotonā ritmā strinkšķina kraru – eritrejiešu stīgu instrumentu. Viņš nav viesmākslinieks, kurš būtu ieradies Eiropā ar koncertpro­grammu ārzemju publikai. Un šeit notiekošais nav kāds etniskās mūzikas festivāls. Gan pats muzicētājs, gan vairākums zālē sēdošo viņa priekšnesuma baudītāju ir cilvēki, kuru tiklab varēja vairs nebūt starp dzīvajiem. Viņi ir bēgļi no Āfrikas un pieder tai bēgļu kategorijai, kuri Eiropā ieradušies pārpildītās laivās un bijuši mata tiesas attālumā no noslīkšanas Vidusjūrā.

Taču šovakar drūmas atmiņas cilātas netiek. Šovakar tiek svinēts. Šajā namā notiek vasaras svētku pasākums, kuru bēgļiem sarīkojuši brīvprātīgie no bēgļu atbalsta organizāciju tīkla “WiKu”. Uz galdiem rindojas alus pudeles, katlos kūp zupa un sautējums. Mazās tasītēs pasniedz saldu kafiju eritrejiešu gaumē. Ēdienu gatavojuši un plastmasas šķīvjos krauj paši bēgļi.

Daži no viņiem ne vārda nerunā nevienā Eiropas valodā. Tas nozīmē, ka viņi ir no “jauniņajiem” jeb iebraukuši Vācijā tikai pirms neilga laika, skaidro Zenageb­riels Tekle. Viņš ir jauns, smaidīgs vīrietis melnās saulesbrillēs, baltā polo kreklā, gaišos šortos un pludmales čībās, un pats Vācijā dzīvo jau nepilnus divus gadus.

Zenagebriela dzimtenē Eritrejā dzīve esot kļuvusi neiespējama. Tur valdot diktatūra: “Es nezinu, vai jūs to spējat saprast, bet tur valda diktators kā fīrers Vācijā.” Pēc vidusskolas viņš iesaukts militārajā dienestā, kur vairākus gadus ticis nodarbināts kā riepu montieris, līdz pieņēmis lēmumu bēgt. Vispirms uz Etiopiju, kur pavadījis gadu un divus mēnešus. Tālāk devies uz Lībiju, no kurienes ar bēgļu laivu uz Eiropu. Itālijas krasta apsardzes izglābts, drīz ceļojis vēl tālāk uz Vāciju. “Vācija ir liela valsts. Itālijā kā bēglim dzīvot ir ļoti grūti. Tur nav nekā. Ne medikamentu, ne nākotnes, nekā.”

Vēl būdams Eritrejā, Zenagebriels par Vāciju nav zinājis tikpat kā neko. “Tur ražo labas mašīnas. Tas bija gandrīz vienīgais, ko zināju.” Taču eritrejiešiem, kā viņš skaidro, esot svarīgas sociālās saites. Proti, bēgot uz Eiropu, reti kurš domājot par nokļūšanu kādā noteiktā valstī un arī ne par Eiropu kopumā. Ja pastāv izvēles iespēja, tad pārsvarā vēlas nokļūt pie savējiem jeb vietā, kur jau dzīvo tautieši, kas var sniegt atbalstu.

Atbalsts uz brīvprātīgo pleciem

Brauciens laivā droši vien nav bijis lēts? Maksājis ap 1200 eiro. Vai tā ir liela nauda? “Protams! Tas ir tik ļoti daudz!” izsaucas Zenageb­riels. “Es apzvanīju visus draugus, visus ģimenes locekļus, lai to savāktu.” Esot eritrejieši, kuri daļu naudas, ko maksāt pārvedējiem, sapelnot Lībijā. Tomēr lielākā daļa viņa ceļabiedru līdzekļus ieguvuši līdzīgi – pa nelielām summām savācot no dažādiem avotiem. Tas nenozīmējot, ka viņš tagad ir parādā saviem naudas devējiem. Ja kādam jaunajā mītnes zemē klājas tik labi, ka spēj atmaksāt saviem labdariem, tad to varot darīt, taču spiesta lieta tā neesot.

Zenagebriela patvēruma pieteikums joprojām nav izskatīts. Tātad garantijas, ka drīkstēs palikt Vācijā, vēl arvien nav. Ja būtu jāatgriežas Eritrejā, tur viņu gaidītu cietums, par to neesot nekādu šaubu, varbūt pat tiktu nogalināts. “Eritrejā atgriezties nevar neviens, kurš reiz izbraucis.” Tajā pašā laikā viņš skumst pēc saviem radiem un mātes. Viņam bijusi arī sieva: “Man nav nekādu ziņu, kur viņa tagad ir. Varbūt viņa arī ir pametusi Eritreju.” Precībām Eritrejā, viņš stāsta, esot citāda nozīme nekā Eiropā – tas ir pienākums laist pasaulē jauno paaudzi un laulības neslēdz aiz romantiskām jūtām.

Paliekot Vācijā, viņš vēlas iegūt izglītību un meklēt darbu. Pa šo laiku viņš ir iemācījies vācu valodu, sasniedzot B1 līmeni. Tas esot tikai viņa paša nopelns, jo, kamēr nav saņemts oficiāls bēgļa statuss, valsts nepiedāvā valodas apmācību: “Tas ir pats grūtākais, kas ir Vācijā, – atrast vācu valodas kursus,” viņš uzsver. “Svešā zemē ir jāmācās svešās zemes valoda. Bet politika ir ļoti nelabvēlīga. Par laimi, cilvēki ir draudzīgi un mums ļoti palīdz.”

Ar “draudzīgiem cilvēkiem” viņš domā tādus kā Heiko Veileru – apmēram četrdesmit gadus veco vīrieti, kurš stāv viņam blakus. Heiko, pēc profesijas TV žurnālists, jau trīs mēnešus kā brīvprātīgais ir iesaistījies bēgļu atbalsta organizācijā. Bez atalgojuma, ziedodams savu brīvo laiku, viņš māca bēgļiem vācu valodu. Tāpat mēdz pavadīt viņus pie ārsta, jurista vai uz pasākumiem. “Ir daudz lietu, kurās cilvēkus var mēģināt iesaistīt, lai viņiem nebūtu visu dienu jāsēž patversmē un jāblenž stūrī.” Kāpēc viņš to dara? “Vēlos darīt kaut ko jēgpilnu. Es gūstu arī jaunu pieredzi, uzzinu lietas, ko citādi es droši vien nekad neuzzinātu.”

Zenagebriels mitinās bēgļu patversmē, kas iekārtota viesnīcas ēkā Mozeles ielā. Tur kopumā izmitināti ap 130 cilvēku, kurus atbalsta ap 200 brīvprātīgo. “Mēs darām visu ko: meklējam bēgļiem divriteņus, palīdzam iekārtoties darbā. Viens no mūsu pēdējiem veikumiem ir viesnīcā ierīkotais bezvadu interneta tīkls,” stāsta Heiko Veilers: “Man šķiet lieliski, ka pēdējā pusotra gada laikā ne tikai Ķelnē, bet arī daudzviet citur Vācijā rodas arvien vairāk cilvēku, kuri bēgļu labā kaut ko dara.”

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Visa vēsture par Ādolfu ir sāpīga, bet pareiza.

  Ko nozīmē bēgt no diktatūras Eritrejā? Vai krievs, kuram apnicis Putina režīms var bēgt uz Latviju, Lietuvu vai Igauniju? Tad sanāk, ka var. Kāpēc viņi to nedara?

 2. Antiņ-Ancīti! Izlasi Jēkabsona rakstu un nemuldi!Esmu strādājis Āfrikā,zinu,kas ir šie “bēgļi”.

 3. LEFTISTI IEMĀJOJUŠI LATVIJAS AVĪZĒ un raksta banālas gaudulības. Pasūtījums.

 4. ĀDOLF, CELIES AUGŠĀ! TAVA TAUTA BOJĀ IET, VAI NEREDZI ???

 5. Protams vienalga uz kurieni,kad tik varētu neko nedarīt un varētu parazitēt uz vietējo nodokļu maksātāju rēķina,un ja kas nepatiks var taču izklaidēties pasvilināt dažas mašīnas,kādu veikalu izlaupīt-slēpjoties aiz saukļiem RASISTI mūs apbižo.Tipiska parazīta domāšana.

 6. Latvietim nav jāstāsta, kas ir diktatūra. 50 gadus nodzīvojām diktatūrā, zem komunistu zābaka un vēl tagad netiekam no tā vaļā. Spiež un spiež. No padomju diktatūras bija ļoti grūti aizbēgt, tas izdevās tikai retajam.
  Ja no diktatūras iespējams tā, masvedā, aizbēgt, tad tā ir visai maiga diktatūra.

 7. “Kaut vai uz Grenlandi!” — Ka tikai baltie par mums rūpējas.

 8. Āfrikā vajag ievest atpakaļ koloniālo režīmu. Tie cilveki neprot paši sevi parvaldīt.

  • Āfrika jau tik pat kā izlaupīta – ne tur vairs dimantus, zeltu vai platīnu viegli iegūt. Atlikusi baltajiem vēl pēdēja izprieca – izšaut pēdējās lauvas:
   “Cecil the lion is dead, killed illegally in Zimbabwe, authorities allege, by a foreign hunter or hunters who paid about $55,000 for the privilege.” CNN, July 28, 2015

 9. Un kā tas cilvēks zina dzīvošanu Hitlera Vācijā? Viņš taču par Vāciju, kā pats izteicās, neko neesot zinājis? Un Hitlera laikus arī nav pieredzējis. Pilnīgs sviests. Tagad viņi ir kā galvenie varoņi dzīves filmā.

 10. Nu re, viņš tur nav gribējis strādāt par riepu montieri. Nabaga bēglis.

 11. Šis raksts neattaisno šo āfrikāņu ierašanās iemeslu Eiropā!!! Tie ir laimes meklētāji un sliņķi!!! Viņiem pirmā vietā pabalstu apmērs un vairošanās, tādēļ viens cilvēks turp vai atpakaļ viņiem ir tukšā skaņa – cits būs vietā!!! Pat sievu PAZAUDĒJIS… Ne Eritrejā, ne Lībijā kara nav!!! Šiem te nav ko meklēt!!! Viņi tūlīt jāsūta atpakaļ bez jebkādas izmeklēšanas!?? Eiropai beidzot ir jādomā ar galvu!!! Vai tiešām EIROPA meklē savu galu? Vai pareizs būs laikrakstā “Vesti” publicētais Nostradamus pareģojums par Eiropas kultūras un baltās rases iznīcību no musulmaņu rokas??? Daudzas pilsētas vini noslaucīs no zemes virsas!!? KAS NOTIEK EIROPĀ!??

 12. melot vajag mazāk.
  eritrejā karš nav jau 15 gadus, jā tur ir sava veida diktatūra, bet nevienu tur neslepkavo un koncentrācijas nometnēs neliek kā hitlera vācijā.
  jaunam vīrietim būtu jāstrādā savā valstī un jāmaina tur politiskā situācija, ja jau nepatīk, nevis kā žurkai jāskrien pie pilnākās bļodas.

 13. sociāli atstumtais Atbildēt

  kas lēni nāk – tas labi nāk ?
  vēlreiz lūdzu meklējiet un publicējiet sociālo , antropoloģisko , ekonomisko informāciju kādu daudzumu , kādu % drīkst pieļaut jaucot tautas un valstis , lai neiestātos haoss = multinacionāls , multikulturāls , mazinteliģents , mazkvalificēts kokteilis ar paaugstinātu reproduktīvo funkciju !?
  Tā LV veci straujā starauji slepeno informāciju tāpat kā iepriekšējais u.c. , jo viņus ,, sāpina,, tikai pašu kabatas , ja tās nebirst pāri , kas ir vienīgā viņu kompetence politikā !

 14. Visupirms jums – LA – vajadzētu iepazīstināt ar raksta autoru. Kas ir šis “ancītis”? Kāda ir šī rakstītāja idejiskā pārliecība? Kas ir pasūtījis šādus rakstus LA? Vai ar šādiem raudulīgiem rakstiem notiek sabiedrības temperatūras mērīšana? Vai mainās LA redakcijas politika? Vai LA pēc vadības izmaiņām maina arī savus uzskatus? Beidziet sludināt muļķības (latvieši daudz ceļo un ir daudz redzējuši, un muļķībām akli nesekos), bet gan uzrakstiet par Latviju, par to ko domā tauta, par okupācijas sekām – t.i. par to kas mūs noliek izņēmuma stāvoklī, apsaktot ES migrācijas politiku. Ja jūs turpināsiet barot tautu ar šādiem “ancīša” rakstiem, tad jūs varat slēgt savu lapu ciet jau tagad.

  • Toms Ancītis ir bijušais LA žurnālists, kurš labi prot vācu valodu un pašlaik dzīvo Vācijā. Jauns, gudrs, izskatīgs puisis. Ja kādam nepatīk reālās dzīves fakti, tur neviena avīze nepalīdzēs ….

 15. reklāmraksts turklāt klaji melīgs Atbildēt

  nu kāds jau varbut ari gatavs kaut grenlandē un strādāt jebkādu darbu bet ne pamatmasa paskatieties kaut ziņās kur 2000 ” bēgļu” tiko centās iekļūt lamanša tunelī lai anglijā tiktu. pat francija ar savu dzīves līmeni viņus neapmierina, bet te stāsta ka kaut uz grenlandi:)

 16. 60 procenti grib uz eiropu,jo domā,ka te būs māja,mašīna,sieviete…Fantastiski! Mums noteikti vajag šiem 60 procentiem palīdzet!

  • “Jums 10 eiro nav nekāda nauda, vai ne? Bet Āfrikā par desmit eiro jūs varat dzīvot divas dienas, ieskaitot ēšanu, dzeršanu, mājokli. Nu tad padomājiet: es mēnesī pelnīju 800 eiro. Tā bija milzīga nauda Gvinejā.” Aha, pasaki to vēl Latvijas vidējam pensionāram, ka 10 eiro nav nekāda nauda! No teiktā acīmredzams, ka Latvijas realitāte faktiski neatšķiras no Gvinejas……

 17. Raksts labi parāda, ka tiem strinkšķinātājiem košajām drēbēs ar saviem dzīves uzskatiem te nav ko meklēt.

  • Šie u.c.komentāri liecina, ka vidējais latvietis dzīvo savā migā (mucā) un nav redzējis tālāk par savu degungalu, mocās ar savām fobijām un stereotipiem.

   • Beidz muldēt par mucu, pieņem savā dzīvoklī, ja vēlies. Irākas armijai trūkstot rekrūšu, tur ir to jauno vīriešu vieta, nevis Eiropa, īpaši Latvija.

 18. Gvinejā un Eritrejā kara nav. Ko šie cilvēki dara Eiropā? Kas viņi ir? Atbilde – laimes meklētāji jeb ekonomiskie migranti. Tāpat kā PSRS laikos krievi Latvijā. Par to Zenagebrielu vispār cirks – par varoni un nabadziņu tiek uztaisīts indivīds, kurš uzmeta savu valsti, lauza zvērestu, dezertēja no armijas jo lika nedaudz pastrādāt jeb pakustināt slinko melno pakaļu. Tas viss miera laikā. Kurai eiropas valstij viņš ir vajadzīgs? Ko viņš var dot? Neko, tikai ņemt, ņemt un ņemt. Tādiem ar kāju pa dē un atpakaļ uz Eritreju saņemt sodu par dzimtenes nodevību.

Draugiem Facebook Twitter Google+