×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
28. jūnijs, 2012
Drukāt

Uz mākslas ganībām!

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nedēļas nogalē Ventspils pārtaps par īstenām mākslas un atpūtas ganībām – 30. jūnijā “Govju parāde Ventspils 2012” pirmoreiz pulcēs divi dučus gotiņu, ko par krāsainiem mākslas darbiem pārvērtuši pazīstamākie mākslinieki no Latvijas un citām zemēm.

 

Govju parādes viesi ne tikai varēs aplūkot četrkājainās skaistules, bet arī izbaudīt plašu svētku programmu lieliem un maziem.

Govju parāde ir akcija, kas visā pasaulē no Ņujorkas līdz Parīzei kopš 1999. gada piedāvā publiskai apskatei slavenu mākslinieku apgleznotas gotiņas, pēcāk pārdodot tās labdarības izsolēs. Starptautiskā mākslas un mecenātisma kustības “CowParade” rīkotāji aprēķinājuši – līdz šim labdarībā savākts ap 20 miljoniem dolāru. Dārgākā no tām pārdota Īrijā un bija klāta ar kristāliem, turklāt Īrijā kulta mākslas objekta statusu ieguva mākslinieka Kevina Šārkija eiro naudaszīmēm noklātā govs.

Govju parāde pasaulē norisinās jau kopš 1999. gada, Ventspils šajā kustībā iesaistījās pirms desmit gadiem – 2002. gadā pilsēta kļuva par pirmo vietu Austrumeiropā, kas rīko māksliniecisko gotiņu parādi – dažas no pirmās Ventspils govju parādes dalībniecēm joprojām sastopamas pilsētas “pļavās”, citas – nonākušas kolekcionāru rokās. Šogad Ventspils ir viena no četrām oficiālajām govju parādes pilsētām pasaulē – akcija norisināsies arī ASV, Francijā un Īrijā.

Šajā reizē 10 gadu vecajām biedrenēm pievienosies 24 jaunas stikla šķiedras gotiņas dabiskas govs lielumā – stāvošas, gulošas, ēdošas. Pie to apgleznošanas, ventspilnieku aicināti, ķērušies pazīstamākie pašmāju un citu zemju gleznotāji. Starp gotiņām būs skatāma arī izcilā tēlnieka Gļeba Panteļejeva mākslinieciskā četrkāje. “Māksla, to skaitā tādi projekti kā “Govju parāde Ventspils 2012″, piešķir ikdienai krāsas ne tikai pārnestā, bet arī tiešā nozīmē,” uzskata mākslinieks un atklāj savu ieceri – viņa gotiņa taps kā monumentālās tēlniecības darbs, kas veltīts govij Ventai.

Bet Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs iecerējis, ka viņa gotiņa savienos divas ostas pilsētas – Ventspili un Venēciju. Mākslinieks Ivars Drulle filozofēs par pirmās govs izcelsmi, bet Andra Vītoliņa darbs būs veltīts kuršu ķoniņiem. “Govs mums sniedz pašu noderīgāko – pienu. Tā vienlaikus ir praktiska un reizē simboliska vērtība, jo piens apzīmē visa dzīvā sākumu, un līdz ar dzīvību tas ir pirmais, ko saņemam no mātes. Veidojot savu darbu, izmantošu līdzību arī ar savu darbu “Ūdens glāze”, kas pašlaik apskatāms izstādē,” stāsta mākslinieks Kaspars Zariņš. 
GovjuParade_2002_3

Govju parādē savu māksliniecisko roku pieliks arī Vija Zariņa, Jānis Mitrēvics, Helēna un Anna Heinrihsones, Elita Patmalniece, AIvars Drulle, Aigars Bikše, Ginters Krumholcs, Leonards Laganovskis, Andris Prigičevs, Aivars Žukovskis, Mārīte Guščika kopā ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri, mākslinieku kopa “Serde LV”, kā arī Ventspils mākslinieces Mārīte Kluša un Sarmīte Caune. Igaunijas māksliniekus “Govju parādē Ventspils 2012” pārstāvēs Merike Estna, Lietuvu – Roberts Antinis, bet Azerbaidžānu – Museibs Amirovs. Savu gotiņu apgleznos arī Ventspils bērni, Ventspils Augstskolas studenti, sportisti un citas sabiedrībā pazīstamas personības.

Svētku ieskaņas pasākumā tika atklāts govju parādes jaunums – “Tautas govs”, kas jūnijā bija devusies ceļojumā pa Latvijas novadiem un kaimiņzemēm Igauniju un Lietuvu. Gotiņu, ko pašlaik klāj zaļas pļavas raksts, būs iespējams veidot visiem govju parādes atklāšanas pasākuma dalībniekiem, uzlīmējot īpaši gatavotu ziedu uzlīmi.

Ventspilnieki sola – govju parādes atklāšanas svētkos par garlaicību nevarēs sūdzēties nedz govju cienītāji, nedz citi pilsētas viesi. Uz īstām Kurzemes zilajām govīm varēs palūkoties Piejūras brīvdabas muzejā, varēs nobaudīt piena produktus, Livonijas pilī varēs uzzināt, kā klājas mītiskajai Indijas govij, bet lustēties gribētājus izklaidēs grupas “Labvēlīgais tips” un “Keksi”, kā arī pa-
zīstamie komiķi Ufo un 
Fredis. Mazie apmeklētāji varēs izpriecāties īpašā bērnu pilsētiņā. Bet beigās 
visus priecēs klasiķi – “The Straits”.

Iepazīstinot ar “Govju parādes Ventspils 2012” norisēm, pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks atklāja, ka govju parāde ilgs līdz pat oktobrim, kad norisinās izsole, kurā ikviens var piedalīties, lai iegādātos kādu no apgleznotajām gotiņām. Izsolē iegūtie līdzekļi tiks novirzīti Ventspils bērnu vajadzībām.

 

Programma 30. jūnijā

8.00 – 16.00 Vecpilsētas tirgus laukumā Zaļais tirgus, tautas mūzikas programma.

9.00 – 16.00 Kuldīgas ielā Piena produktu balle – tirdzniecība, degustācijas, muzikāla programma.

10.00 Starptautiskais ielu sporta un kultūras festivāls “Ghetto games”.

11.00 – 18.00 Piejūras Brīvdabas muzejā Zilās govis (ganībās zilās govis no Jūrkalnes).

12.00 – 15.00 Livonijas ordeņa pilī “mistiskā govs – Indija” (mūzikas instrumentu darināšana, hennas zīmējumi).

12.00 – 15.00 Ostas ielas promenādē “Govju parāde Ventspils 2012” atklāšana (Gotiņu izstāde, “Tautas govs” izveide, uzstājas grupas “Labvēlīgais tips” un “Keksi”).

12.00 – 16.00 Ostas ielas promenādē pie Govs Ceļotājas radošās aktivitātes bērniem “Piedalies un dari pats”.

13.00 – 16.00 Amatu mājā viesojas piensaimniecības muzejs un Raibā Govs.

20.00 Reņķa dārzā grupas “The Straits” koncerts, noslēguma ballē spēlē grupa “Sweetwaterz” un Dj Japānis.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+