Uz mežu ar modernu apliecību kabatā 5

Latvijā sākta mednieku un medību vadītāju apliecību maiņa. Apliecību apmaiņai nav noteikts termiņš, taču svarīgi atcerēties, ka normatīvajos aktos noteikts: mednieku apliecības, kas izsniegtas pirms 2015. gada 1. jūlija, ir derīgas, bet pēc 2017. gada 1. janvāra uz to pamata netiks izsniegtas mednieka sezonas kartes. Savukārt ar medību vadītāju apliecībām, kas izsniegtas pirms 2015. gada 1. jūlija, ir atļauts vadīt medības līdz 2017. gada 31. martam.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Tas nozīmē, ka visiem, kam kabatā ir savulaik uz papīra drukātās apliecības, pamazām jādomā par to maiņu.

Ko par mednieku apliecību maiņu teic amatpersonas un mednieku pārstāvji?

CITI ŠOBRĪD LASA

Māris Bondars, Sēlijas virsmežniecības virsmežzinis:

“Nevienam nav noslēpums, ka mednieku apliecību maiņas iniciators bija tieši Valsts meža dienests. Process sākts vairāku iemeslu dēļ. Šobrīd nav precīzi zināms, cik īsti Latvijā ir aktīvu mednieku. Ir gadījumi, kad mednieks dodas aizsaulē, bet dienests informāciju nesaņem. Tagad būs iespējams sakārtot mednieku un medību vadītāju datubāzi.

Otrs iemesls – mednieki saņems modernu, neliela izmēra apliecību, kas izgatavota no plastikāta. Vecās apliecības ir no papīra un bija jāielaminē, lai neciestu no mitruma.

Lai saņemtu jauno apliecību, medniekam jāizpilda iesniegums, ko var izdrukāt Valsts meža dienesta interneta mājas lapā. Tajā jānorāda vārds, uzvārds, deklarētā dzīvesvieta, tālruņa numurs, mežniecība, kurā mednieks vēlas saņemt apliecību. Jāpievieno 3×4 centimetru fotogrāfija un informācija par valsts nodevas samaksu. Valsts nodevu ir iespējams samaksāt VMD mežniecībā bezskaidras naudas norēķina veidā.

Valsts nodeva par mednieka apliecības izsniegšanu ir 1,42 eiro. Valsts meža dienests mednieka vai medību vadītāja apliecību apmaiņu nodrošinās 30 dienu laikā no iesnieguma saņemšanas Valsts meža dienesta mežniecībā vai virsmežniecības administrācijā.”

Jānis Baumanis, Latvijas Mednieku savienības (LMS) valdes priekšsēdētājs:

“Brīdī, kad šie Ministru kabineta noteikumi tapa, bija lielas diskusijas. Sākotnēji plānoja apliecību maiņu padarīt regulāru, ik pēc desmit gadiem, līdzīgi kā tas ir ar autovadītāja apliecību. Kategoriski iebildām pret šādu iespēju, jo tas, ka cilvēks fotogrāfijā izskatās jaunāks nekā dzīvē, nav pietiekams arguments, lai viņam būtu jānāk uz Valsts meža dienestu un jāmaksā nauda.

Reklāma
Reklāma

Pret to, ka līdzšinējās apliecības tiek nomainītas vienu reizi pret mazāka izmēra plastikāta, nekādu iebildumu nav. Arī maksa – 1,42 eiro – ir simboliska, un neviens mednieks nevar teikt, ka tas ir pasākums, ar kuru kāds vēlas nopelnīt.

Tikko pats nomainīju savas apliecības – gan mednieka, gan medību vadītāja – un varu teikt, ka, manuprāt, nomaiņas process ir organizēts normāli un medniekiem problēmas nerada. Īpaši tādēļ, ka iesniegumus un fotogrāfijas uz Valsts meža dienestu var atnest visiem kluba medniekiem vienlaikus arī tā vadītājs un tad samaksāt. Nomaiņas termiņš ir gana ilgs, un nevienam nav jāšturmē Valsts meža dienests.”

Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks:

“Līdz šim nekādus iebildumus par apliecību nomaiņas procesu neesmu dzirdējis, tādējādi varu pieļaut, ka viss notiek korekti. Moderna apliecība, kas aizņem mazāk vietas un nevar izmirkt, noteikti ir labs ieguvums medniekam. Arī maksa ir ļoti demokrātiska. Par to vispār nevarētu būt diskusiju. Ja kāds mednieks teic, ka to nevar atļauties, viņš, visticamāk, nevar atļauties arī doties medībās.

Sākotnēji izskanējusī doma, ka apliecības būtu jāmaina reizi desmit gados, būtu nepamatots administratīvais slogs gan medniekiem, gan pašiem ierēdņiem. Izskanēja pat tik absurda doma, ka būtu jāveic pāreksaminācija. Medniekus nedrīkst pārvērst par izmēģinājuma trusīšiem, un šāda pāreksaminācija nekur pasaulē nenotiek. Tad jau arī autovadītājiem būtu jāveic šādi atkārtoti eksāmeni.

Mednieks izglītojas visu dzīvi un seko līdzi jaunākajam. Tāpat mednieku organizācijas rīko seminārus un palīdz medniekiem apgūt jaunākās atziņas. Visiem, kam ir vēlēšanās, ir iespēja celt savu kvalifikāciju. Turklāt semināri, ko rīko mednieku organizācijas, gan LATMA, gan LMS, ir bezmaksas. Tāpat ir medniekiem domāti izdevumi un interneta vietnes, kur iegūt jaunāko informāciju.”

Edgars Mikāls, Kokneses novada mednieku koordinācijas padomes vadītājs:

“Ideja nav slikta, jo līdzšinējās apliecības bija samērā lielas un, ja nebija ielaminētas, samirka un bojājās. Arī nomaiņas process šķiet pietiekami vienkāršs, un tam nevajadzētu radīt sarežģījumus. Pats apliecības vēl neesmu nomainījis.”

Indulis Burka