×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
3. septembris, 2017
Drukāt

Kārlis Ulmanis un viņa zaudētā paradīze (16)

1. Uz mūžiem Latvijas liktenī. Kārlim Ulmanim - 140

1no7
Foto: Eduards KraucsFoto: Eduards Kraucs

Ceturtajā septembrī aprit 140 gadi kopš izcilā Latvijas valstsvīra Kārļa Ulmaņa dzimšanas. Daudzu laikabiedru un vēsturnieku skatījumā viņš bija pats redzamākais valstsvīrs visā Latvijas vēsturē. Arī latviešu tautas vēsturiskajā atmiņā viņš ir palicis kā spilgtākais latviešu tautas nacionālo centienu izteicējs un latviskās Latvijas simbols.

Šodien gandrīz vai katrs Latvijas iedzīvotājs zina Kārli Ulmani. Tautā joprojām dzīvo mīts par viņu. Viņa vārds un darbība ir uzspieduši zīmogu noteiktam periodam Latvijas vēsturē, kuru parasti dēvē par Ulmaņa laikiem. Neviens cits latviešu politiķis šādu godu nav izpelnījies. Nav Latvijas vēsturē ne “Čakstes laiki”, ne “Zemgala laiki”, ne arī “Kvieša laiki”.

Pirms divdesmit gadiem sakarā ar K. Ulmaņa 120. dzimšanas dienas atceri akadēmiķis Jānis Stradiņš uzsvēra: “Šodien šajā zālē un šajā reizē ir skaidri un nepārprotami jāpasaka: Kārlis Ulmanis pieder Latvijai, pieder visai latviešu tautai un pieder mūžībai. Kamēr vien pastāvēs jēdziens “Latvija”, dzīvos arī šis vārds.” Taisnība ir arī vēsturniecei Vitai Zelčei, kas pirms dažiem gadiem norādīja, ka Ulmaņa laiki latviešu kolektīvajā atmiņā mūsdienās simbolizē “zaudēto paradīzi”.

K. Ulmaņa dzīvē bija vairāki liktenīgi datumi. Paši nozīmīgākie – 1918. gada 18. novembris, 1934. gada 15. maijs un 1940. gada 17. jūnijs. Tieši šie minētie datumi parāda un apliecina, cik cieši Ulmaņa vārds ir saistīts ar pirmskara Latvijas 22 gadus ilgo vēsturi, kuru viņš izdzīvoja, būdams pirmais Ministru prezidents, astoņu Ministru kabinetu vadītājs un kopš 1936. gada 11. aprīļa – arī Valsts prezidents.

 1. Uz mūžiem Latvijas liktenī. Kārlim Ulmanim - 140
 2. No viņa izstaroja pamatīgums
 3. Nelikumīgs varas akts
 4. Autoritārā valdība darbojās sekmīgi
 5. Muntera faktors
 6. Nolemtība
 7. Sadarbojās ar okupantiem

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. lai paliek ulmanlaiki Atbildēt

  musu vecotevi un vecmaminas sos laikus atceras ka labus laikus, zel ka vins uztaisija to apversumu jo Stalinam bija viegli vinu santazet un piespiest kapitulet, ja Latvija taja laika butu saeima iespejams budu dota pavele brunotajiem spekiem pretoties

 2. “Kārlis Ulmanis – joprojām bīstams un nīstams,” tā raksta žurnālists Kr.Berķis portālā lzs.lv.
  I.Feldmaņa raksts un pašreizējā situācija ir spilgts apliecinājums Kr.Berķa novērojumam. Ja 18.novembra republikas augstākās politiskās un militārās vadības mērķis bija nosargāt Latvijas tautu no iznīcināšanas 2.Pasaules karā, tad 4.maija republikas varneši cenšās saglabāt varu, nerēķinoties ar zaudējumiem.
  Kārlis Ulmanis savu vēsturisko misiju izpildīja – Latvijas tautas vairākums palika savā dzimtenē, spēja atjaunot un attīstīt sagrauto zemi. Par to jau Kārli Ulmani ienīst tie, kas pašlaik falsificējot vēsturi ” lej ūdeni uz svešām dzirnām” – veicina tautas ārdīšanas procesu:
  ” Gan mirstības, gan migrācijas dēļ ikdienu Latvijas iedzīvotāju skaits samazinās par 55 cilvēkiem. Mēnesī tas ir par 1650, bet gadā par 23 tūkstošiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka katru mēnesi mēs paliekam nabagāki par vienu mazpilsētu vai pagastu.” Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš.(Radio Baltkom, 2017)

 3. <pārdomas
  "…uz neatgriešanos!" Tāds bija K.Ulmaņa novēlējums tiem, kas 2.Pasaules kara sākumā BRĪVPRĀTĪGI un LABPRĀTĪGI atstāja (lasi – dezertēja) no Latvijas. Arī pašlaik vācu iztapoņas felmaņi, strngas u.c. zundas
  vaigu sviedros ņemas, lai turpinātu kolaborantu Dankera un Bangerska nepaveikto 1944. – 1945.g. – vismaz 1 500 000 Latvijas iedzīvotāju evakuāciju uz Vāciju.

 4. Nesaprotu ŽULTI, ko atsevišķi ļaudis tagad PĒC TIK DAUDZIEM GADIEM VĒL ATĻAUJAS GĀZT PĀR PREZIDENTA KĀRĻA ULMAŅA GALVU!!!!!!!!!! Viņi ĻOTI labi zina Krieviju un visu, kas saistās ar 1939.gada sekām Latvijā -Krievijas karabāzes visā teritorijā un vēlākā okupācija. ULMANIS bij SPIESTS PARAKSTĪT VISUS PRETLATVISKOS DOKUMENTUS!?? BIJA SPIESTS!!!!!!!! Kauna NAV nepareizi AR NOLŪKU rakstīt Ulmaņa vārdu!? LA laikam tāda pati nekauņa kā raksta autors! Esmu izlasījis pieejamos materiālus un noklausījies savu vecāku, krustmātes stāstus par ulmaņlaikiem, kad paši bija jauni un sekmīgi īstenoja savus sapņus, sapelnot katrs lielu kapitālu frizieres un kalēja amatā, jo bija labi sava aroda meistari un klientu viņiem netrūka! Zinu īstenību arī par 1939.gadu un tālākiem traģiskajiem notikumiem Latvijas valsts un prezidenta Ulmaņa dzīvē no vecāku mutēm nevis no kaut kādu ELEMENTU SAGREMOJUMIEM! Pat NEBIJU DZIMIS tajos traģiskajos gados, bet kā latvietim man ir TIESĪBAS zināt PATIESĪBU un paldies LABAJIEM CILVĒKIEM – ZINU! Cik pretīgi ir CILVĒKI -MEĻI!!! CIK VIŅI IR BĪSTAMI!! Latviešiem ir sakāmvārds: kas MELO, tas ZOG; kas ZOG, tas SLEPKAVO!??

  • nav žults. mīti un slavināšana ulmanim bija saprotama krievu laiku beigās, kad tas cēla tautas pašapziņu, kad tas tracināja esošo varu. tad tas bija propogandas ierocis kas tā ari tika izmantots. šobrid vairs tam nav nozimes, un piemelotais atkrīt, kamer noklusetais nāk gaismā. nav vairs politiskas nepieciešamibas pēc Ulmaņa kā propogandas ieroča un tad neviens vairs nesmukumus netušē, bet pat izceļ lai pretstatitu tiem kas vel dzīvo eiforijas varā. tā ka atver acis, tā nav žults tie ir reāli fakti

 5. lai paliek ulmanlaiki Atbildēt

  lai paliek tautas atmina ulmainlaiki kad eksporteja bekonu to ka vins uztaisija apversumu tatad noziegumu risinasim velak ka vins vienpersoniski pienema lemumu nepretoties bolseviku ordam un varbut pasi bolseviki palidzeja apversuma jo vieglak vienu cilveku piespiest padoties neka veselu saeimu to risinasim kaut kad velak

 6. diktators viš bija, tiesa samērā gudrs kā politiķis bet vienalga diktators. un zelta ulmaņlaiki bija tikai un vienigi viņa kukulis tautai, lai tā samierinās ar viņa diktatūru. rīkojot valsts apvērsumu jau viš sekmigi izmantoja uzpirkšanas taktiku. vispārzināms fakts kā tika uzpirkta armijas vadība lai neiejauktos valsts apvērsumā. ari daļa no atlaistajiem politiķiem tika burtiski nopirkti. pēc tam bija pieejama valsts kase kas izsniedza katram kas velejās “kreditus”. uz to rēķina ar “valsts uzplauka” tikai krediti jau butu jāatdod, bet tad atnāca krievs un paģiras no dzīrēm neiestājās tā vietā palika atmiņā tikai dzīres

  • Jā, un diezgan zīmīgi, ka no mazajām Eiropas valstīm, kas izveidojās no sabrukušās Krievijas impērijas, pret PSRS spēja noturēties tikai Somija, kurā nebija autoritāra vadoņa.

 7. ari toreiz Latvija valdija partijas kas izlaupija musu zemi,ULMANIS tam ar valsts apversumu pielika tam punktu!latvijas valsts piedzivoja ekonomisku uzplaukumu!GODS un SLAVA ULMANIM!!!!

 8. Maza neprecīzitāte – Ulmanis nevis izsludināja, bet bija spiests izsludināt PSRS likumus Latvijā. Vismaz pareizi konstatēts, ka komunisti un socialdemokrāti centās izrakt kapu mūsu valstij, bet šodien mēs iecietīgi izturamies pret komunistu uzdarbošanos. Nekas jau nav mainījies.

 9. Feldmanis , dziedādams slavas dziesmas Munteram, ir apzināti izkropļojis vēsturi. Šis cilvēks bija PSRS
  “ietekmes aģents” Latvijā, to pat Bojārs ir atzinis. Pateicoties viņa ziņojumam Berijam tika represēti un nošauti daudzi tā laika valstsvīri un diplomāti.

 10. Ļoti žēl, ka, mums latviešiem, nav otra tāda Ulmaņa, kas to likumisko shēmotāju varžu dīķi – Saeimu, atlaistu un vadītu valsti ar stingrāku roku pret korumpētajiem, kas tagad bauda visus Augstākās Kastas labumus.

 11. Tik daudz cieņas jau Ulmanis ir iemantojis, lai LA un visādi feldmaņi iemācītos pareizi uzrakstīt viņa vārdu!
  Skolā jums vēl jāiet, nevis jāraksta par Ulmani.

 12. Tas vīrs ir Prezidents un nesasniedzams šodienas vājpiena biezpiena izstrādājumiem. Tas bija laiks pie Rīgas tiltiem pret Bermontu un Saeimas veikalnieku atlaišana un tad valsts uzplaukums. Tas laiks, kad vel nesaprastais austrumu kaimiņš ar varu un blēdībām darīja savu melno darbu…
  Paliek Ulmaņlaiki ar darbu un Latviju.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Ulmaņlaikos arī mani vecāki, viņu māsas un brāļi pabeidza augstskolas, strādāja, cēla mājas, attīstīja saimniecības, savu biznesu vai kāpa pa karjeras kāpnēm savā darbā. Un tad pēkšņi ceļi pašķīrās: daļa aizgāja karā, vairākus nobendēja baigajā gadā, daži emigrēja, bet tos, kuri naivumā domāja, ka ar darbu sasniegto pratīs novērtēt pat austrumu plikadīdas, rūgti maldījās. Viņu ceļš bija Sibīrija, īpašuma zaudēšana un birka kaklā – budzis, ekspluatators, tautas ienaidnieks.
   Par ulmaņlaiku kvalitāti- Valmierā pat aklais vēl šodien, pēc vairāk kā 80 gadiem, var saskatīt ēkas, kas celtas Kārļa Lielā laikā! Spilgtākais piemērs ir 5. vidusskola un tai piebūvētā sporta zāle- skola stāv kā stāvējusi, bet pirms pārdesmit gadiem celto sporta zāli šodien kapitāli remontē! Jāsaka, ka jau nākošajā dienā pēc nodošanas, tā bija stutējama, lāpāma un neētiska.
   Bet galvenais K. Ulmaņa nopelns ir LATVIJA, VALODA, ATTĪSTĪBA, LABKLĀJĪBA, GODS un LEPNUMS!

Draugiem Facebook Twitter Google+