Apbrīno

Uz nākamā pakāpiena. Saruna ar dziedātaju Dženiju Meju 16

Publicitātes foto

Dziedātāja Dženija Meja (Jenny May) koncertā 1. oktobrī Liepājā atklās savu pirmo akustisko koncertturneju – “Sajūtu mistērija”. Tās ietvaros līdz pat 11. decembrim dziedātāja apceļos lielākas un mazākas Latvijas koncertvietas. Tautasdziesmas, rokmūzika, populāru dziesmu versijas un labākās kompozīcijas no pašas Dženijas Mejas repertuāra pirmoreiz skanēs pieklusinātās, rudenīgās noskaņās.

Saulaina vasara, dejas, draugi, ballītes un visai priecīgs prāts – apmēram tā varētu izskatīties spilgtāko asociāciju “tops”, iedomājoties Dženijas Mejas mūziku, vai tā būtu dziesma “Es gribu vēl mīlēt”, milzu popularitāti izpelnījies grāvējs “latino” deju mūzikas stilā vai tautā iemīļotās latviešu dziesmu versijas – te prātā nāk kopā ar “Double Faced Eels” ieskaņotā “Bez puišiem nevar” un “Nāk nakts”, kurā skan arī “līva” Jāņa Groduma balss.

Šajā rudenī dziedātāja pārsteigusi savus talanta cienītājus, aicinot uz gluži cita rakstura koncertturnejas koncertiem, – pirmoreiz viņa dziedās kopā ar akustisku pavadījumu un ierastās deju mūzikas dinamiskās noskaņas papildinās arī citu sajūtu gamma.

Pirms jautāju par radošo ideju un tēla maiņu, vienojamies, ka dziedātājas uzrunai derot gan angliskais skatuves vārds Dženija, gan latviskais – Maija (dziedātājas īstais vārds ir Maija Stuģe). “Mani uzrunā abos, tāpat uz abiem arī atbildu,” viņa smaida. Ne velti sociālo tīklu profilā, lai aizgaiņātu apjukumu, dziedātāja vienkārši apvienojusi abus – Dženija Maija.

 

Meita dzied līdzi

Maija piekrīt, ka pirms rudens uznāciena visai apjomīgā koncertturnejā – ap divdesmit koncertu – viņas aktivitātes publiskajā telpā mazliet pieklusušas. “Vismaz tāds iespaids no malas varētu rasties, jo albumu un singlu izdošanā pēc iepriekšējā albuma “Nāk nakts” pagaidām ir pauze,” saka dziedātāja. “Reizēm radošai darbībai vajadzīgs posms, kad piedzimt jaunām idejām. Man šis gads bija laiks, kad vecās idejas un lietas noliku malā un adaptējos jauniem impulsiem, un tam ir vajadzīgs laiks.” Maija piebilst, viņa ir meitas mamma, un šis pienākums nozīmējot gluži citu dzīves pieredzi, citu domāšanu un citu briedumu.

“Esmu sapratusi, piemēram, to, ka šobrīd vēlos arī “sēdošos” koncertus un nopietnākas, liriskākas koncertprogrammas. Ir sajūta, ka esmu uz nākamā pakāpiena, vēlos, lai šī sajūta atspoguļojas arī manā radošajā dzīvē. Prieks, ka šajā laikā esmu guvusi jaunu iedvesmu – rodas jaunas dziesmas un, protams, būs jaunas aktivitātes. Līdz jaunam albumam gan vēl neesmu tikusi, tā ir ļoti nopietna lieta, tomēr idejas krājas.”

Dženijas meitiņai Sārai ir jau pieci gadi, un dziedātāja neslēpj, ka meitas audzināšana aizņemot visai daudz laika, saprotams, mūzika esot otrajā vietā. “Meita pieprasa daudz manas uzmanības, un man ir prieks, ka viņa to arī saņem. Reizēm pat varu nolikt malā visas muzikālās lietas, lai neiznāk tā, ka es tikai strādāju un neveltu laiku viņai.”

Dženija priecājas, ka meitiņa novērtējot arī viņas dziesmas. “Kad mācos jaunas dziesmas vārdus, Sāra tos ātri vien iemācās kopā ar mani un, protams, arī dzied līdzi. Esmu pārsteigta, ka meita dzied līdzi arī manām vecajām dziesmām, kas radušās vēl pirms viņas piedzimšanas. Ir patīkami, ka viņa atpazīst manu balsi pat nezināmās dziesmās. Uz koncertiem un mēģinājumiem viņu pārāk bieži līdzi neņemu, jo sevišķi mēģinājumos ir pamatīgs skaņas “blīkšķis” un mazam bērnam tas īsti nav vajadzīgs. Neslēpšu, arī man ir vieglāk koncentrēties, ja savā radošajā lauciņā varu būt pati – tie ir mirkļi, kad ir svarīgi būt vienai. Rudenī meita atgriezīsies dārziņā, un tad jau arī mūzikai varēšu veltīt mazliet vairāk laika.”

Šo gadu dziedātāja veltījusi komponistu labākā piedāvājuma atlasīšanai, kā arī jaunu pašas dziesmu radīšanai – Dženija Meja aktīvi sadarbojas arī ar dziesmu autoriem ārzemēs. “Ārzemju komponisti dziesmas atsūta angļu valodā, tādēļ tekstus latviešu valodā tām rakstu pati. Protams, domājot par koncerttūri, pārdomāju, kuras dziesmas atstāju no iepriekšējām, bet kuras nāks klāt no jauna.”

 

Pagarināt vasaru ceļojumā

Ievilkt elpu pirms nopietnas koncertu sērijas Maija vasaras nogalē devusies uz Austrijas galvaspilsētu Vīni, reizē apciemojot arī mammu. Lai arī dziedātāja mīl ceļot, šogad šis esot tikai pirmais brauciens ārpus Latvijas. “Koncerti, finanses – iemesli dažādi,” teic Maija. Šajā reizē dziedātāja ceļojot vienatnē – meitiņu Rīgā tikmēr audzinot dzīvesbiedrs Gatis.

“Kad rezervēju lidojumu, visi tūres datumi vēl nebija saplānoti, bet nu iznācis, ka koncerti sākas uzreiz pēc manas atgriešanās. Prieks, ka atgriezīšos ar “svaigu galvu” – Vīnē apmeklēju brīnišķīgo Kristāla kuģīti, baudu ļoti siltu laiku un pagarinu vasaru par veselu nedēļu. Tiesa, reizē galvā joņo domas par turneju un pilnībā atslēgties neizdodas – ir neliels drudzītis visu laiku. Labi, ka internets dod iespēju risināt dažādus jautājumus, lai viss noritētu, kā ieplānots.”

 

Vēl neiepazītā Jenny May

Gaidāmie koncerti no ierastajiem Dženijas Mejas priekšnesumiem atšķirsies – dziedātāja stāsta, tie būs nedaudz pieklusinātāki, bet reizē emocionāli “ekspresīvāki”. Repertuārā iekļautas dziesmas “Tikai tā”, “Nāk nakts”, “Lūgums”, “Cielaviņa”, “Piena ceļš”, “Alvas zaldātiņi” un daudz citu zināmu kompozīciju. Tāpat tiks izpildītas skaistākās popdziesmas no Dženijas Mejas pašas repertuāra, piemēram, “Dzīres” un “Kailums”. “Jaunā koncerta programma emocionāli iedvesmo mani pašu, tāpēc ceru, ka tā raisīs dziļākas emocijas arī klausītājos,” pauž dziedātāja.

Akustisks skanējums pirmoreiz izmēģināts jau aizvadītā gada Ziemassvētku laikā, nelielā koncertu sērijā uzstājoties kopā ar grupas “Otra puse” līderi Normundu Pauniņu. “Repertuārs pamatīgi atšķīrās no mana ierastā – bija pasaules un latviešu Ziemassvētku dziesmas, un izvēlējāmies komponistus, kuri drīzāk pārstāv klasiskās mūzikas lauciņu. Biju pārsteigta par cilvēku reakciju – citi lūdza Dievu, citi – raudāja, kāds pat lūdza savas līgavas roku! Notikums kopumā bija emocionāli ārkārtīgi pacilājošs. Sapratu, ka, darīt jaunas lietas, kas man rada prieku, ir pareizais ceļš, pat tad, ja liek man mainīties. Ja kādreiz izvairījos no eksperimentiem un stingri turējos pie savas popmūzikas, tad tagad atļaujos pastaigāt arī citos lauciņos.”

Jaunu mūzikas lauku meklējumus dziedātāja uztver kā izaugsmes iespēju. “Tā ir arī iespēja parādīt citas manas šķautnes, ne tikai būt vienīgi popmūzikas dziedātājai. Akustisks koncerts, protams, nenozīmē, ka mans mērķis ir skumdināt skatītāju un tikai gremdēties apcerē. Sajust šajā gadījumā nenozīmē tikai skumt un pārdomāt. Galu galā es joprojām esmu tā pati Dženija Meja un nekur nav palikušas arī manas delverīgās dziesmas. Koncertā es vēlos izstaigāt cauri dažādām sajūtām, arī priekam. Protams, skanējums ir akustisks, pieklusinātāks. Citāds. Es teiktu – tas būs dziļāks un savdabīgāks. Vēlos, lai skatītājs, tāpat kā es, radot un izpildot šīs dziesmas, dodas ceļā pats pie sevis. Tas gan nenozīmē kādu saspringtu pašanalīzi – vēlos, lai cilvēks atbrīvojas un bauda koncertu.”

Dženija priecājas, ka turnejas laikā būs iespēja paviesoties arī vēl neiepazītās Latvijas koncertu vietās. “Nereti lielāko sirsnību var saņemt tieši ārpus Rīgas. Cilvēki ārkārtīgi novērtēt to, ka tu atbrauc pie viņiem. Protams, šī nav pirmā reize, kad Dženija Meja brauc uz kultūras namiem ārpus Rīgas. Arī agrāk ar savām koncertballītēm esmu izbraukājusi visu Latviju, tomēr ir vietas, kurās neesmu bijusi nekad pie cilvēkiem, kas mani nav satikuši. Feini!”

 

Delverīgā olimpiete

“Neliegšos – rudens nav mans mīļākais gadalaiks, esmu vasaras meitene,” smejas Maija. Rudens ir pārdomu laiks. “Man patīk rudens saulainie mirkļi un krāsainās lapas, bet dienas, kad ir lietus un dubļi varētu nebūt. Tāpēc dodos kārtīgā koncerttūrē, kas kliedēs rudens nomāktību. Koncertēšana man ir svētki, un šoreiz tie būs vairāku mēnešu garumā. Šī būs tematiska, rudenīga turneja, tomēr es joprojām palieku tā pati Dženija Meja, kādu mani pazīst mani klausītāji.

Saulainas un rotaļīgas noskaņas jaušamas arī dziedātājas šonedēļ publicētajā jaunajā dziesmā “latino” ritmos – “Vieglāk”. Dziedātāja teic – dziesma ir par ļaušanos un uzdrīkstēšanos. Teksta rašanos esot ietekmējušas nesenās Olimpiskās spēles. “Ikvienam gluži kā olimpietim pienāk baiļu un nedrošības mirkļi. Bailes ir mūsu lielākais ienaidnieks. Pārvarot tās, mēs kļūstam par uzvarētājiem,” saka Maija.

Tieši dzīvespriecīgie “latino” ritmi kļuvuši arī par pašas dziedātājas veiksmes stāstu. Dziesmu “Es gribu vēl mīlēt” vietnē “YouTube” noskatījušies vairāk nekā pusotrs miljons skatītāju. “Kad savulaik stāstīju saviem producentiem, ka vēlos dziedāt šajā stilā, mani pat mēģināja atrunāt, sakot, ka Latvijā tādas lietas “neiešot”, jo nevienam tāda mūzika šeit neinteresējot. Laika gaitā pierādījās pretējais – arī latvieši ir gana temperamentīgi. “Es gribu vēl mīlēt” ir spilgts piemērs tam, ka arī mums patīk šāda mūzika un arī mēs vēlamies prieku un saulainu garastāvokli. Izrādījās, ka šīs dziesmas ieinteresē arī klausītājus ārpus Latvijas – “Es gribu vēl mīlēt” skanēja Vācijā un Beļģijā, bet “La bamba” – Meksikā un Spānijā. Protams, man vajadzētu ietekmīgus draugus, kas izceļ saulītē arī ārpus Latvijas, taču esmu cīnītāja un ceru, ka manas dziesmas vēl sadzirdēs!”

LA.lv