×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. augusts, 2015
Drukāt

Uz nedēļu atliek lemšanu par Belēviča rosināto Zāļu valsts aģentūras funkciju pārdali (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Valdība otrdien uz nedēļu atlika lemšanu par veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) ieceri saistībā ar atsevišķu Zāļu valsts aģentūras (ZVA) funkciju pārdali Veselības inspekcijai (VI) un Veselības ministrijai (VM), aģentūra BNS uzzināja Ministru kabinetā.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma sacīja, ka visu “Vienotības” ministru un savā vārdā šā jautājuma izskatīšanu atliek uz nedēļu. Viņa lūdza Belēviču ieceri pārrunāt ar nozari.

“Esmu saņēmusi daudz iebildumu, un es gribētu arī pakonsultēties ar KNAB,” teica valdības vadītāja.

Belēvičs valdības sēdē norādīja, ka vēlas, lai priekšlikums tiek atbalstīts otrdien, tomēr norādīja, ka Straujuma ir Ministru kabineta vadītāja un viņš nevar iebilst pret Straujumas lēmumu.

Jau vēstīts, ka Belēviča virzītais projekts paredz funkcijas, kas saistītas ar farmaceitiskās darbības atbilstības novērtēšanu, pārņemt VI. Tas pamatots ar vēlmi novērst funkciju dublēšanos.

Funkcijas, kas saistītas ar farmaceitiskās darbības atbilstības novērtēšanu, rosināts pārņemt VI; turpmāk zāļu klīnisko pētījumu izvērtēšanu un atļauju izsniegšanu veiktu VM, īpaši uzsvērta ētikas komisijas loma, bet aptieku, zāļu lieltirgotavu licencēšanu jānodod VI īpaši izveidota licencēšanas komisijai.

Plānots, ka ZVA funkcijas tiks nodotas VM un VI, sākot no 2016. gada 1.janvāra.

Gala lēmums būs jāpieņem valdībai.

ZVA uzskata, ka projekts funkciju pārdali ir tapis steigā un bez padziļināta izvērtējuma, un tas vērtējams kā neatkarīgas farmācijas jomas atbildīgās institūcijas vājināšana.

ZVA vērtē, ka, nododot VI farmaceitiskās darbības atbilstības novērtēšanu un, pamatojot to ar funkciju dublēšanās novēršanu, kā arī inspekcijas tiesībām uzlikt administratīvos sodus pārkāpuma gadījumā, ir radīts maldīgs priekšstats par ZVA atbilstības pārbaudēm un VI uzticēto kontroles funkciju. “Tās ir divas pilnīgi dažādas lietas un to institucionāla nošķiršana rada pamatu objektīvam un neatkarīgam vērtējumam,” uzskata aģentūrā.

Tā kā klīnisko pētījumu ētikas komiteju neatkarības princips būtu jāsaglabā arī turpmāk, nav saprotams arī aģentūras struktūrvienības plānotās pārcelšanas pamatojums.

“Trešā funkcija, kuru no ZVA vēlas pārņemt VM, ir aptieku un zāļu lieltirgotavu licencēšana, kuru ministrija pamato ar apgalvojumu, ka tādējādi būs iespēja operatīvāk izvērtēt šī procesa efektivitāti, lai optimizētu aptieku licencēšanas kārtību. VM ir paredzējusi veidot koleģiālu institūciju, licencēšanas komiteju. Bet ZVA jau vairākus gadus darbojas šāda koleģiāli veidota komisija. Lai optimizētu licencēšanas procesu, būtu veicami grozījumi attiecīgos Ministru kabineta noteikumos, ņemot vērā ieteikumus, kas bijuši plaši diskutēti Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē vēl tad, kad tā aktīvi darbojās,” preses paziņojumā savu nostāju pauž ZVA.

ZVA uzsver, ka funkcijas aģentūrā ir starptautiski auditētas un sertificētas.

“Ir grūti vērtēt iecerēto Zāļu valsts aģentūras reorganizācijas procesu citādi kā neatkarīgas farmācijas jomas atbildīgās institūcijas vājināšanu, kas nevis atvieglotu un padarītu ērtāku mūsu komersantu darbu, bet tieši otrādi, mazinātu to konkurences spēju starptautiskā mērogā un investīciju piesaisti. Latvijai ir vajadzīga stipra un prasīga publiskā pārvalde, skaidra, caurskatāma un prognozējama likumdošana, profesionāli, starptautiski atzīti un motivēti eksperti,” VM plāniem oponē ZVA.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Padziļināts izvērtējums? Atbildēt

    Kā uz delnas! Skat.”Cita pasaule Zāļu valsts aģentūrā”,Māra Libeka,2009.gada 15.jūlijs.
    Ar sešiem gadiem vēl nepietika izvērtēšanai?

  2. Sabijās, ka atņems barotni? Lūdz Laimdotiņu palīgā, nožēlojamie liekēži!

Draugiem Facebook Twitter Google+