×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. maijs, 2013
Drukāt

Uz pasākumiem Krievijā devušies vairāku Latgales skolu audzēkņi

Foto-LETAFoto-LETA

Ar militāru un Krievijas vēstures tematiku saistītus pasākumus Krievijā vairākkārt ir apmeklējuši skolēni no Latgales skolām, turklāt šajos gadījumos tas noticis ar skolu akceptu, 26.maijā vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Pērn novembrī Pleskavas apgabalā, Krievijas bruņoto spēku militārajā bāzē “Ostrova-3”, noticis pasākums ar nosaukumu “Militārais varoņdarbs bērna acīm”. Tajā piedalījušies skolēni no Pleskavas apgabala patriotiskajām kustībām, bet īpašie viesi bijusi skolēnu grupa no Rēzeknes 2.vidusskolas un Ludzas 2.vidusskolas. Šīs pārrobežu aktivitātes notikušas ar tiešu skolu atbalstu.

Konkurss par militāro varoņdarbu sācies ar uzdevumu Latgales skolu skolēniem prezentēt dzimtās vietas saikni ar Krieviju. “Mēs draudzējamies ar Pleskavas apgabalu. Tur bija konkurss, mēs iestudējām lugu, tur dziedāja un dejas, un nekādas problēmas tur nebija. Un tie, kas uzvarēja, brauca uz Ostrovu, kur bija pasākums,” stāstījis Rēzeknes 2.vidusskolas direktora vietnieks Vladimirs Dukulis. Formāli konkurss bijis veltīts 1812.gada kara notikumiem, tomēr tajā slavināta padomju armija.

Skolotāji nedomā, ka šāda veida pasākumos meklējama kaimiņvalsts vēlme paplašināt savas ideoloģisko teritoriju. “Es tur neko neredzēju.. Jo saprotiet – bērniem to veco vēsturi ir jāzina, un viņiem tas bija pētnieciskais darbs, teiksim. (…) Viņi bija apmierināti. Bet par politiku un visu pārējo bērni pat nedomāja,” izteikusies Ludzas 2.vidusskolas direktore Zinaīda Buliga (SC).

Ludzas 2.vidusskolas direktore pastāstījusi par vēl vienu konkursu aiz robežas, uz kuru devušies abu skolu skolēni. Lai gan spēlēts teātris un dziedātas dziesmas, arī šis konkurss tematiski veltīts militāram varonim. Rēzeknieši pavisam nesen piedalījušies konkursā, kas veltīts Latvijas un Krievijas kopīgās vēstures popularizēšanai.

Izglītības ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) uzskata, ka skolām nevajadzētu iesaistīties šādu pasākumu organizēšanā, savukārt vecāku izvēli tā ierobežot nevar. Gan Rēzeknes, gan Ludzas skolai pieprasīti paskaidrojumi par dalību militāri patriotiskajos pasākumos Krievijā.

“Domāju, ka tas pietiekami skaidri norāda, ka šeit uz vietas jauniešiem trūkst iespēju pilnvērtīgi pavadīt laiku. Tā ir problēma Izglītības un zinātnes ministrijai, un tāpēc mēs pieprasīsim papildu naudu pasākumiem, kas ir nevis mērķēti uz profesionālu sportu, bet paredzēti bērniem. Otrkārt, tā ir problēma, kurai varētu pievērsties Aizsardzības ministrijai,” teicis izglītības ministrs.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) ir gatavs prasīt vairāk naudas jaunsargiem dažādu nometņu rīkošanai, tomēr sadarbības iniciatīvu gaida arī no pašām skolām, pašvaldībām un Izglītības ministrijas. “Aiciniet mūs! Mēs esam gatavi braukt. (…) Bet skolotāja uzdevums ir pirmkārt nepievērt acis, kad bērni brauc uz nometnēm ārpus Latvijas, vai tā ir Krievija, Pakistāna vai citas valstis,” teicis Pabriks.

Ārlietu ministrija uzsver, ka Latvijai nav pieņemama Latvijas jauniešu iesaistīšana kaimiņvalsts rīkotajos ideoloģiski militarizētos pasākumos. Ministrija pa diplomātiskajiem kanāliem esot vērsusi Krievijas vēstniecības uzmanību uz to, ka Latvijai nav pieņemama Latvijas jauniešu iesaistīšana kaimiņvalsts rīkotajos ideoloģiski militarizētos pasākumos. Ārlietu ministrija vēstniecību aicinājusi atturēties no šāda veida iniciatīvu atbalstīšanas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+