×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
1. septembris, 2013
Drukāt

Uz Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja amatu būs atkārtots konkurss

Foto-LETAFoto-LETA

Uz Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja amatu būs atkārtots konkurss, jo tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Nacionālā apvienība) nolēmis neapstiprināt amatā līdzšinējo tās vadītāju Sandru Strenci, kuru par labāko atzinusi konkursa komisija, 1.septembrī vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”. Strence šobrīd ir tiesas pagaidu vadītāja. Rīgas apgabaltiesu viņa vadīja pēdējos piecus gadus.

Pavasarī izsludinātajā konkursā uz Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja amatu pieteicās divi kandidāti – līdzšinējā vadītāja un tiesnesis Juris Stukāns. Komisijai bija slēgtais balsojums, tādēļ nav zināms, kā balsoja katrs no septiņiem ierēdņiem, bet vairākums konkursā par labāko atzina Strenci. Tieslietu ministrs tomēr atbalstu Strencei nepauda. Tā kā jaunais nolikums būtiski nav mainīts, kā arī nav mainīts vērtēšanas komisijas sastāvs, šāda ministra rīcība izsaukusi ne mazums jautājumu, norādīja raidījums.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers TV3 komentēja, ka nav pamata apšaubīt ministra kompetenci un likumību, tomēr no labas pārvaldības principu ievērošanas, šāds lēmums nerada lielu uzticību tādā nozīmē, ka bija divi pretendenti, konkursa komisija vienu atzīst par uzvarētāju, taču seko rezultāta atcelšana, kas rada pamatu baumām un spekulācijām.

Raidījums minēja divas versijas, kāpēc Strence nav apstiprināta amatā.

Pēc “Nekā personīga” norādītā, Strences neapstiprināšana sakrīt ar Rīgas apgabaltiesā izskatāmo “Krājbankas” bankrota procedūras lietu. Kreditori tajā strīdas par daudziem miljoniem. Prāvas gaitā tiks noteikts, kam nonāks daudzu kārotās aviokompānijas “airBaltic” akcijas. Daudzu interesēs būtu nomainīt “Krājbankas” administratoru “KPMG Baltics”, taču prāvas tiesnesis Gvido Ungurs sūdzības pret to līdz šim noraidījis. Nacionālajā apvienībā noliedz, ka maksātnespējas administratoriem būtu ietekme partijā un tie vēlētos Strences nomaiņu, vēstīja raidījums.

Otra versija saistīta ar negodīgajiem tiesnešiem un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ietekmi.

Pirms gada atklātībā nāca ziņas, ka Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētājs Ziedonis Strazds fiktīvi nodarbinājis tiesā darbiniekus, algu piesavinoties sev. Par Strazda atbalstīšanu aizdomās turēja tobrīd faktisko Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāju Skaidrīti Buividi, kura aizvietoja atvaļinājumā esošo Strenci.

Buivide tiesu nespriež, bet viņa turpina strādāt Rīgas apgabaltiesā. Kriminālprocess pret viņu nav būtiski pavirzījies uz priekšu, apsūdzība viņai nav uzrādīta. “Nekā personīga” rīcībā ir neoficiāla informācija, ka KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe tieslietu ministram pie gausās lietas izmeklēšanas vainojusi Buivides priekšnieci, kura cenšoties izpestīt savu padoto.

Savukārt tieslietu ministrs komentē, ka galvenais ir atrast cilvēku, kurš prastu moderni pārvaldīt tiesu.

“Mums ir jāaiziet no tā, kas ir bijis – tā ir nomenklatūras darbošanās, no zināmām korporatīvām tradīcijām, kādas līdz šim ir bijušas Latvijā. Man nav pārmetumu atsevišķam cilvēkam, vienkārši tradīcijas ir jāattīsta citas un ir jāveic zināmi vingrinājumi, lai iegūtu pašu labāko vadītāju. Tās ambīcijas man nav vienkārši kaut ko saglabāt, lai formāli novadītu procesu, bet lai izraudzītos pašu labāko vadītāju,” sacīja Bordāns.

6.septembrī tieslietu ministrs ir sasaucis tikšanos ar tiesnešiem, kuras laikā ir iecerējis uzrunāt viņus piedalīties konkursā uz Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja amatu. “Nekā Personīga” rīcībā ir informācija, ka Bordāns iepriekš ir runājis ar tiesnesi Zani Pētersoni, kura no šīs iespējas ir atteikusies, un tiesnesi Daigu Vilsoni, kura pašlaik ir pārdomu procesā. Zināms, ka atkārtoti šajā konkursā kandidēs arī līdzšinējā priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Strence.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+