Dabā
Zaļā dzīvošana

Uz Rīgas Latviešu biedrības nama jumta mīt trīs bišu saimes0

Publicitātes foto

Uz Rīgas Latviešu biedrības (RLB) nama jumta izvietotas trīs bišu saimes. Projektu kopīgi īsteno Rīgas Latviešu biedrība, Latvijas Universitāte (LU) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA), kuru ēkas pašā Rīgas centrā atrodas līdzās.

Bites uz RLB ēkas jumta izvietotas Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laikā.

Projektam ir vairāki mērķi – pirmkārt, aicināt sabiedrību domāt zaļi un “ārpus rāmjiem” pašā Rīgas vidū, laužot ierastos stereotipus par zaļu dzīvesveidu. Otrkārt, popularizēt pasaulē pazīstamo pilsētu dravniecību jeb “urban beekeeping”, kas Baltijā nav attīstīta, treškārt, veikt bišu novērošanu uz RLB nama jumta, tiešsaistē bišu dzīvi straumējot Latvijas Dabas fonda kanālā.

LU bišu saimes nosaukums ir Familia apium “Alma Mater” un tās devīze ir: “Nāc studēt LU, gūsti panākumus pats un dod pienesumu Latvijas valstij!”.

“LU, manā izpratnē, ļoti līdzinās čaklajām bitēm, strādājot rūpīgi un ar prieku gādājot par savu saimi. Arī jaunie studenti – censoņi – ir līdzīgi bitēm – studē, lai gādātu par mūsu valsts izaugsmi un labklājību nākotnē, lai par kaut ko kļūtu, nevis tikai laiski pavadītu gadus,” ideju komentē prorektors eksakto, dzīvības un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš.

Projekta ietvaros sadarbības partneru (LU, RLB, JVLMA) bišu saimes mērosies spēkiem par interesantāko bišu saimes nosaukumu, devīzi, raženāko medus ienesumu un garšīgāko medu. Lai to noskaidrotu, RLB namā Vispārēju Dziesmu un deju svētku laikā 8. jūlijā tiks organizēta ievāktā medus izsviešana un garšošana, popularizējot latvju našķi – medus maize ar pienu, sadarbībā ar Latvijas Maiznieku biedrību un Piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”.

Savukārt Rīgas svētku ietvaros Vērmanes dārzā 19. augustā uz Lielās skatuves tiks prezentēti projekta rezultāti – Vērmanes liepu medus analīžu rezultāti un nominēti sacensību uzvarētāji –, godinot ražīgākās saimes un garšīgākā medus turētājus. Projekta laikā savāktais Vērmanes liepu medus tiks marķēts kā “RLB 150. gadu jubilejas – Vērmanes liepu ziedu medus” un izplatīts kā RLB 150 gadu jubilejas suvenīrs, ienākumus nododot RLB nama restaurācijai.

Projekta iniciators ir RLB, bet partneri – LU, JVLMA, Latvijas biškopības biedrība, Latvijas Dabas fonds, SIA “Vinnis”, Latvijas Maiznieku biedrība, piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe”.

Pilsētu dravniecība jeb “jumtu biškopība” un urbānā dravniecība kopš 2012. gada ir kultūrtendence daudzās galvaspilsētās, ne vien Eiropas, bet arī globālā mērogā. Eiropā par bišu galvaspilsētām tiek uzskatītas Berlīne, Minhene, Hamburga, Londona, Parīze, Cīrihe, Vīne, Kopenhāgena.

LA.lv