Mobilā versija
+23.2°C
Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns
Pirmdiena, 24. jūlijs, 2017
4. februāris, 2016
Drukāt

Egils Līcītis: Uz skolas bufeti jeb Bulciņu atdod ienaidniekam (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Brīvstundu jaunieši izmanto, lai atkārtotu uzdoto mācību vielu, snīpjus iebāzuši aifonos. Puiši, kam dīgst ūsas, studē ziņas un sasaucas – atkal lohus nolasījuši! Laikam jaunumi valdības sastādīšanā. No sporta nodarbības steidzas skaļām balsīm jaunieši – šķiet, šos vairāk interesē, cik derīgs kadrs būs ieceltais Fuktuk vadītājs. Uzmanīgi sekodami gērlām no paralēlklases, briļļaini teicamnieki aizrāvušies debatē – jē! Kamon! – vai ar degvielas nodokli ES atrisinās bēgļu jautājumu. – Tēvocīt, aizdod desmit centus, – ienācēju grib atmuitot mazāks knauķis, bet saņem pigu.

Jūtams, šeit mācās izglītoti, labi audzināti bērni. Sirds pildās ar lepnuma sajūtu par kokakolas laikmeta paaudzi.

Garais starpbrīdis ir vaļa iestiprināties, pakārstīties gar bufetes skatlogiem. Skolas vadība pievērsusi uzmanību veselīga skolēnu uztura problēmai. Ziņojumu dēli rotā krāšņa uzskatāmā aģitācija, informatīvajā karā pret rīmām aktīvi iesaistīts vizuālās mākslas učuks. Plakāti stāsta – “Bulciņu atdod ienaidniekam”, “Esi formīga džuse, nepaliec resna kūka”, “No Martini, No party”, “Sveicam izglītības ministru Melno Kārli”, kā arī “Portvīnu pārdod tikai skautiem”. Zīmīte vēsta, ka brošūra “Ko augošam organismam var nodarīt paciņa sviesta” saņemama bibliotēkā. Pašā centrā izkārta devīze ar miroņgalvu “Iznīcināsim balto indi!” pārsvītrotam cukurtraukam un sālnīcai.

– Tas palicis no vispārizglītojošā semināra par nāvi, – laipni paskaidro skolas diētas māsa Inta Sausā, – bija obligāts apmeklējums visiem audzēkņiem. Skolas kopgalds nav šeņķis, kur pārēsties bairīšdesas ar taukainiem veģiem. Te ir ekovirtuve, kur savesti Latvijas lauku labumi un papusdienot ar tonnām putras, aukstām pankūkām, balandas zupu. Kļūstu domīgs – izklausās pēc Aušvicas ēdienkartes, bet medmāsa attrauc, ka viss esot pēc Pretaptaukošanās biedrības rekomendācijām. Tik vitaminizēta ar dabiskajiem aromatizētājiem pārtika bez krāsvielām, ka slimos skolēnus par veseliem pārtaisīs! Kārdinoša, ka pat lielās čiksas, kas ietur slaido līniju un vasarā staigās mini, stiepj rokas pēc pelavmaizes ar smaržīgu cauraudzīti, siera standziņām vai 1x nedēļā siļķes. Ēst nav pierunājamas vienīgi romantiskākās būtnes, kam maltītei pietiek ar Imanta Ziedoņa dzejoļiem.

Garām aizšmaukušo badīgo zeņķi ar nolauztu bagetes ņuku sasniedz mērķēts Sausā kundzes šāviens ar mitru tāfeles švammi. – Negausi, krutais esi? – medmāsa sauc un nopūšas – ir grūti audzināmie, kam tik piestūķēt vēderu ar nederīgiem, kaitīgiem produktiem. Agrāk, kad deva treknu, bērni korķēja…

– Ko korķēja?

– Nu, āzi dīrāja, izskatījās bāli, nomocīti, akurāt Cibiņš no Poruka grāmatas izkāpis. Bez sāta, ar čipsiem barojot, viņiem bija atņemta bērnība.

Tagad skolēni saņem ēdamlietas pēc uzturzinātnes normām un lektoriju par slow food ēšanas kultūru. Mazpulcēnu “mammasdabas” stūrītī pastaigājas dzīvas vistas, kas kopgaldam gādā dabisku omleti, rudeņos skolas pagalmā rīko cūku bēres, iepazīstinot ar kulinārā mantojuma tradīciju. Ziemsvētku paciņās bērni nedabūs pretīgos saldumus, “Vāverīšu”, “Serenāžu” vietā komplektācijā ir paprikas šķēles, ķiploki, pilngraudu maizīte, beztauku “Lāsēns”. Ja pieņems noteikumus, ka bufetē jātirgo tikai sublimētā pārtika un aerosoli ar speķa garšu, tad tieviņu sārtvaidžu klasēs būs vēl vairāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Riņķi, savējo vari atdot! Bet man gan lai paliek…

  2. smalkmaizīte ne bulciņa.rusifikācija

  3. [diloņaini] tieviņu sārtvaidžu klasēs būs vēl vairāk…

  4. Garda bulciņa!

Agris Liepiņš: Darvas karote – mūsu bailīgums (14)Krievija apmelo nacionālos partizānus – latvieši, kā jau tas ierasts, lepni norij krupi, baltiešu pašcieņu glābj lietuviešu žurnālists.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka: Man vēl viena riebeklība Latvijā jāpastrādā!

Tā saukto “oligarhu sarunu” publiskošanu žurnālā “Ir” esot pasūtījis Džordžs Soross, pārliecināts Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. “Tādi resursi tiek ieguldīti, lai tādām metodēm mani noņemtu no politiskās dienaskārtības, lai iebiedētu citus politiķus, lai viņi ar mani nesēž pie viena galda, nerunā,” preses konferencē apgalvoja Lembergs.

Vai Rīgā jābūt mākslinieka Gustava Kluča ielai?
Inguna Ebela: pret neziņotājiem vajadzīgas paraugprāvas (14)Mazā Ivana nāve Dubeņu mežā liek uzdot daudzus “kāpēc”. Zēna vecākiem, kaimiņiem, institūcijām, kuru pienākums palīdzēt nemīlētiem un neaprūpētiem bērniem, garāmgājējiem, autobusa
Vai Austrālijas latvieši aizmirsti? (12)Latvijas sūtniecību Kanberā!
"Nauda iztērēta, rezultāta nav". Kā jūs iespaidojis ģimenes ārstu streiks? (3)Bitīte Baune, Limbažu novads: “Mana ģimenes ārste streiko, bet tas mani īpaši nav iespaidojis, jo visus pakalpojumus, kas šobrīd vajadzīgi, saņemu vai
Draugiem Facebook Twitter Google+