×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
30. oktobris, 2017
Drukāt

Antonio Tajāni: “Neviens Kataloniju nekad neatzīs kā neatkarīgu valsti.” (25)

Foto - AP/LETAFoto - AP/LETA

Vakar vairāki simti tūkstoši cilvēku Barselonā piedalījās gājienā Katalonijas un Spānijas vienotības atbalstam.

Katalonijas reģionālajam parlamentam piektdien nobalsojot par neatkarības pasludināšanu, sestdien Spānijas Senāts apstiprināja Katalonijas varas iestāžu atlaišanu un tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Vakar Barselonā gājienā Katalonijas vienotības ar Spāniju atbalstam piedalījās simtiem tūkstošu cilvēku.

Pudždemons aicina saglabāt mieru un savaldību

Katalonijas valdība 1. oktobrī rīkoja referendumu par reģiona neatkarību, lai gan Spānijas tiesa bija atzinusi to par nekonstitucionālu un Madride centās nepieļaut tā norisi. Referendumā no 5,5 miljoniem balsstiesīgo piedalījās 43%, no kuriem 90% atbalstīja reģiona atdalīšanos no Spānijas. Vairākums neatkarības pretinieku referendumu boi-kotēja, dodot argumentu Madridei apstrīdēt referenduma rezultātu kā kataloņu absolūtā vairākuma atbalstu reģiona neatkarībai. Par vienpusējo neatkarības deklarāciju nobalsoja nedaudz vairāk nekā puse no Katalonijas reģionālā parlamenta 135 deputātiem: 70 bija par, desmit – pret, bet divas vēlēšanu zīmes nebija aizpildītas. Trīs opozīcijas partiju deputāti, kas ir pret Katalonijas neatkarību, protestā pameta parlamenta sēžu zāli vēl pirms balsojuma.

No amata atceltais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons aicinājis kataloņus izrādīt pacietību un ticību nākotnei un “demokrātiski pretoties” Madrides rīkojumiem atlaist viņa valdību un reģionālo parlamentu. Viņš paudis pārliecību “turpināt kopīgi strādāt pie brīvas valsts būvniecības” un aicinājis kataloņus “saglabāt mieru, savaldību un pašcieņu” pret Spānijas valdības izvērsto pretdarbību. “Mēs nenovirzīsimies no mūsu mērķa (neatkarības), būsim neatlaidīgi un nepieļausim vardarbību un apvainojumus, cienot visu cilvēku jūtas, simbolus un viedokļus, jo tikai tā mēs varam uzvarēt,” teica Pudždemons iepriekš ierakstītā televīzijas uzrunā.

Neatkarības jautājums sašķeļ kataloņus

Atbilstoši Spānijas valdības vadītāja Marjana Rahoja rīkojumam Katalonijas pārvalde uzdota Spānijas vicepremjerei Sorajai de Santamarijai, kurai uzticēts vairums atlaistās Katalonijas valdības pienākumu. Spānijas valdība arī atlaidusi Katalonijas reģionālās policijas priekšnieku Džuzepi Trapero, Katalonijas policijas vadību pārņemot Spānijas iekšlietu ministram Huanam Soido. Madride paredzējusi slēgt Katalonijas valdības pārstāvniecības visā pasaulē, lai “neļautu līdz šim brīdim Katalonijas valdībā esošajiem turpināt nepakļaušanās eskalāciju”, uzsvēra Rahojs. Spānijas premjerministrs izsludinājis jaunas reģionālās vēlēšanas 21. decembrī. Pēc Rahoja teiktā, šāds solis sperts, lai atjaunotu “normālo stāvokli”. “Mēs, spāņi, pārdzīvojam skumju dienu, kurā saprāta trūkums guvis virsroku pār likumu un sagrāvis demokrātiju Katalonijā,” paziņoja Spānijas premjerministrs.

Vakar vairāki simti tūkstoši cilvēku Barselonā piedalījās gājienā Katalonijas un Spānijas vienotības atbalstam. Gājiena dalībnieki nesa Spānijas un Eiropas Savienības karogus, plakātus “Mēs visi esam Katalonija”, kā arī skandēja “Lai dzīvo Spānija!” un “Pudždemonu cietumā!”. Pēc policijas vērtējuma, gājienā piedalījās aptuveni 350 000 cilvēku. Katalonijas Pilsoniskā biedrība, kas organizēja demonstrāciju, paziņoja, ka gājiena dalībnieku skaits sasniedzis 1,1 miljonu. Katalonijas galvaspilsētā pēdējās nedēļās notikuši vairāki neatkarības atbalstītāju, kā arī tās pretinieku gājieni. Diemžēl vakar masu saietā Barselonā neiztika bez atsevišķām dūru cīņām starp Katalonijas neatkarības atbalstītājiem un pretiniekiem, bet tās neizvērsās plašākās sadursmēs.

Daži analītiķi izteikuši bažas, ka vardarbība varētu notikt pirms 21. decembrī paredzētajām ārkārtas vēlēšanām Katalonijā, jo paredzēts izvirzīt apsūdzības neatkarības kustības vadītājiem valsts nodevībā un musināšanā uz dumpi.

ES nav vajadzīgas jaunas šķelšanās

Spānijas lēmums Katalonijā rīkot jaunas vēlēšanas ir pareiza lieta, paziņojis Eiropas Parlamenta prezidents Antonio Tajāni, piebilstot, ka “neviens Kataloniju nekad neatzīs kā neatkarīgu valsti”. “Vēlēšanas ļaus kataloņiem izlemt, kādu valdību viņi vēlas. Visam ir jānotiek atbilstoši Spānijas konstitūcijai,” norādīja Tajāni. Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers brīdināja par draudiem, ka līdz ar Katalonijas neatkarības pasludināšanu 28 valstu blokā var rasties jaunas plaisas. “ES nav vajadzīgas jaunas plaisas, jaunas šķelšanās,” teica Junkers. “Mums nevajadzētu iesprausties procesā, kas ir Spānijas iekšējās debates, bet es negribētu, lai ES nākotnē sastāvētu no 95 dalībvalstīm,” viņš piebilda, brīdinot, ka šīs krīzes dēļ iedrošinātas var tikt arī citas separātistu kustības. Eiropadomes prezidents Donalds Tusks iepriekš signalizējis, ka bloks neatzīs Katalonijas parlamenta balsojumu par reģiona neatkarību no Spānijas.

“Spānija arī turpmāk būs mūsu vienīgais sarunu biedrs,” apliecināja Tusks. ASV, Britānija un Vācija neatzīst Katalonijas reģiona neatkarību, pēc balsojuma Katalonijas parlamentā par reģiona neatkarību no Spānijas paziņoja Vašingtonas, Londonas un Berlīnes oficiālie pārstāvji.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Nesaprotu to cilvēku nostāju, kas simpatizē katalonijas atdalīšanās kustībai. Katalonija nav okupēta teritorija, bet ļoti sena Spānijas katraļvalsts sastāvdaļa, kura nekādi un nekad nav bijusi apspiesta vai okupēta. Pati piedalījās Spānijas konstitūcijas izst;ādē un pati par to nobalsoja. Tagad, kad dažiem kretīniem iegribējies lielākas varas , tad nu grib atdalīties .Masas jau ir kā aitu bars, kurp pagriež, turp iet. Un vairāk kā 50 % kataloņu neatbalsta šo atdalīšanos. Netērējiet velti savas asariņas. Un nav labi aizmirst, ka gan ASV gan sīkā Somija bija pret Baltijas atdalīšanos kaut vai tāpēc, ka simpatizēja Gorbačovam un nemaz ar negribēja PSRS sabrukumu. Galva jau ir tāpēc lai domātu.

  • Katalonija ir sen okupēta teritorija !
   Okupācija paliek okupācija, vai tas notika vakar vai aizvakar !
   Tā aita esi tu ar savu 50 % neatbalsta.
   Tā pat latvieši “neatbalstīja” aiziešanu no PSRS, kad par “latviešiem” skaitījās pus miljons PSRS karavīru !

 2. par "gudriem" priekšniekiem, par ES idiotismu Atbildēt

  Kauns par šiem “augstajiem” ES vadītājiem. Viņi izskatās pēc muļķiem, kurus nes amata krēsls, kuri ir pārdevuši sevi par materiāliem labumiem. Šeit būs jāpiekrīt krievijai, kura vienmēr šādā sarunā velk laukā Kosovas kārti. Un pareizi dara! … Kā var aizmirst par 2010. gada Hāgas Starptautiskās tiesas atbildi uz ANO Ģenerālās Asamblejas pieprasījumu (2008), apstiprinot, ka Kosova nebija pārsniegusi savas pilnvaras. Katalonija ir spoguļattēls Kosovai. … Šajā idiotu cīņā (t.i. kriev-amerikāņu impērijas) ir tikai iegribas, labā griba ir pārdota vai arī aizmesta projām. Vai Eiropa starp šiem diviem idiotiem būs spējīga uzplaukt? Vai Eiropa ir aizmirsusi par bezdibeni, kurš sadala filosofiju Kontinentālajā un Analītiskajā pasaules redzējumā? Cik ilgi vēl mēs iesim idiotu t.i. impēriju pavadā?

 3. Šāda attieksme pret Kataloniju tikai pierāda to, ka Baltijas valstu neatkarība Rietumiem šķita pieņemama nevis kaut kādu tautu pašnoteikšanās centienu vārdā, bet tikai tāpēc, lai tuvu Krievijai varētu izvietot NATO militārās bāzes.

 4. Šāda attieksme tikai pierāda to, ka Baltijas neatkarība Rietumiem šķita pieņemama nevis kaut kādu tautu pašnoteikšanās centienu vārdā, bet tikai tāpēc, lai tuvu Krievijai varētu izvietot NATO militārās bāzes.

 5. Šāda attieksme tikai pierāda to, ka Baltijas valstu neatkarība Rietumiem šķita pieņemama nevis kaut kādu tautu pašnoteikšanās centienu vārdā, bet tikai tāpēc, lai tuvu Krievijai varētu izvietot NATO militārās bāzes.

 6. Līdz mums īsti nenonāk kā ES valstīs streiko un protestē.
  Vienīgi lidostās(nevar noklusēt) un kad kāds trakais ieskrien kokā vai bezdibenī…

 7. «Neviens nekad neatzīs…» – sāpīgi dzirdēt un vēl sāpīgāk to dzirdēt skanam Latvijā, jā, sāpīgi

 8. Nav daudz tādu virsrakstu, kuros 3 reiz ir “ne” :)))

 9. Tie kas nav bijuši Katalonijā un nav runājuši ar tās pamatiedzīvotājiem – kataloniešiem, nekad nevarēs tā īsti arī saprast viņu vēlmi pēc neatkarības……
  Katalonieši paaudžu paaudzēs ir bijuši un joprojām ir strādīga tauta, kas savu ģimeņu labklājību ir mantojuši no saviem vecvecākiem un turpina stiprināt tās godu un strādīgo garu, līdz ar to viņiem ļoti rūp jautājums par savas tautas labklājību un neatkarību no Madrides nodokļiem, kas tiek uzkrāmēti Katalonijas uzņēmumiem, iedzīvotājiem, lai pildītu Madrides kassi, kura šo nodokļu naudu izmet bezdarbnieku, kas tikai klaigā, bet strādāt negrib un citu “ieceļotāju” uzturēšanai, – pabalstiem ……,
  tāpēc jau arī tie dīkdieņi spāņi iziet Barcelonas ielās, lai piekristu Spānijas “nedalamībai”.
  Tas, ka Spānijas valdība grib ar spēku ierobežot kataloniešu neatkarību – nav un nekādi nevar būt pēc demokrātijas principa, jo katram autonomam reģionam, pēc vietējo iedzīvotāju vēlmēm ir tiesības pieprasīt un panākt savas teritorijas autonomiju !
  To jau nu ES parlamentam vajadzētu tā kā saprast un beigt izlikties par malā stāvošu mūmiju.
  Viens ir skaidrs – ja Spānijas valdība neatzīs Katalonijas neatkarību un ar spēku slāpēs tās vēlmi pēc pašnoteikšanās, tad drīz vien Spānijā sāksies vispārēji streiki un demonstrācijas, Katalonijas uzņēmumi boikotēs un nodokļus Madridei nemaksās, kas novedīs pie Spānijas vispārējās finansiāli-ekonomiskās krīzes…..
  Žēl ka ES neko nedara, lai iejauktos šajā konfliktā…….

  • iekš tam, kā skaita kataloniešus.
   Ja par kataloniešiem skaita arī citus, teritorijā iemigrējušos garākas desas kārotājus, tad jau separātisti ir procentuālā mazākumā, kā tas neskūtais varturis arī dara.
   Briselei galvenais ir saņemt dalības ieskaitījumus, tāpēc vienotu Spāniju ir vieglāk diriģēt.

 10. Tā nav kvalificēta saruna un ir rupja argumantācija – “Mums Katalonijas valsts nav vajadzīga”. Ja ir tautas tiesības, tad citas tautas , ļaudis nevar teikt – jūs mums neesat vajadzīgi. Eiropā izlīdis ka īlens no maisa aprobežotība, nevarība un juridiskā mazspēja. Eiropas ētiskā un garīgā attistība ripo no kalna lejā. Un tad var sagaidīt tikai augošas jukas, dažādas tehniskas un morālas katasrofas, nabadzību, vardarbību, nelikumību vairošanos utt utl. Eiropas noriets.

 11. Te nu ir “labprātīgā iestāšanās” ES !

 12. Nav ko zombēt Latvijas iedzīvotājus par neatzīšanu !
  Āfrika savulaik bija no vienām kolonijām, bet… atbrīvojās!!!

 13. Nav ko zombēt Latvijas iedzīvotājus par neatzīšanu !
  Āfrika savulaik bija no vienām kolonijām, bet… atbrīvojās!

 14. nemelo, es atzīstu. un starp citu pat samerā liela politiķu daļa ari. nu pagaidam tikai kā savu personigo viedokli, jo brisele priekšā pateica oficiālo mūsu viedokli. cits jautajums ir vai neatkariga katalonija ir saprātigs solis. protams ka nē, bet tas jau ir cits stāsts

 15. UN kur tad izslaveta demokratija?????

 16. Nekad nesaki nekad. Var gadīties, ka piemēram Ziemeļkoreja atzīs Katalonijas neatkarību. Nesen uzgāju Krievijas internetā ziņu, ka viņi ir atzinuši, ka Krima ir likumīga Krievijas sastāvdaļa.
  Vispār, protams, kataloņu izredzes šķiet nelielas, jo manuprāt nekad vēsturē no kādas lielvalsts nav izdevies iegūt neatkarību nevienam, izņemot situācijās, kad šī lielvalsts ir smagā krīzē vai sabrūk kā impēriskā Krievija vai Austroungārija vai PSRS. Manuprāt, kataloņi varētu mēģināt sākt sarunas un izspiest no Spānijas tik daudz praktiskās neatkarības, cik vien iespējams – atstājot, piemēram, ārlietas Spānijai, tikt i pie noteikuma, ka valsts svētkos Katalonijas karogs paceļams 10 centimetrus augstāk par Spānijas karogu, i pie savas valodas plašāka lietojuma, i pie kā cita.

Draugiem Facebook Twitter Google+