Kultūra
Literatūra

Uz Ventspili kā uz svētkiem: iznākusi pirmā grāmata pasaku sērijā par Latvijas pilsētām0


Andra Manfelde
Andra Manfelde
Foto: Dainis Bušmanis

Ceturtdien, 10. janvārī, Ventspils Galvenajā bibliotēkā un Pārventas bibliotēkā svinīgi atvērta Andras Manfeldes pasaka “Vēja Vīrs un mēs”, kuru ilustrējusi pati autore un ko izdevusi izdevniecība “Latvijas Mediji.

Grāmata adresēta gan bērniem, gan vecākiem, jo kā atzina autore, – katrā pieaugušajā ir bērns, un katrā bērnā – cilvēks.

Uz tikšanos ar rakstnieci bija ieradušies Ventspils skolēni, kas Andrai Manfeldei par pārsteigumu grāmatu jau bija izlasījuši, tāpēc uzdeva daudz jautājumu gan par grāmatu, gan pašu autori. Skolēni rakstnieci pārsteidza arī ar pašu veidotiem zīmējumiem – savu redzējumu par Vēja Vīru. Pasākuma laikā skolēni cienājās ar dzērvenēm pūdercukurā, par ko grāmatā ir atsevišķs stāsts.

Andra Manfelde pastāstīja, ka Ventspilī viņa piedzīvojusi daudz skaistu brīžu un ka “atbraukt uz Ventspili ir atbraukt uz svētkiem”. Ideja grāmatai par Vēja Vīru radusies pēc tam, kad Ventspils Starptautiskajā Rakstnieku un tulkotāju mājā pabeigts darbs pie grāmatas “Mājās pārnāca basa”, kas vēsta par deportācijām un cilvēku ciešanām Sibīrijā un kuru pagājušajā gadā izdeva izdevniecība “Latvijas Mediji”.

“Biju ļoti nogurusi. Kādu nakti devos uz Ventu. Promenādē mirdzēja laternas, čīkstēja pacēlāji, upe bija noslēpumaina, klusa un skaista. Te pa Ventu aiztraucās kuģītis. Šķita, ka apgaismotais kuģītis ved neredzamu un līksmu orķestri. Pēc brīža zem manām kājām atskanēja tāds kā vaids, un es satrūkos. Tā nopūsties var tikai Ūdens Zilonis… Kuru kāds ieslodzījis zem kanalizācijas vāka… Un, lai arī pēc brīža sapratu, ka dīvainā skaņa bija pēcvilnis, ko radījis aizbraucošais kuterītis, man pasakas pavediens jau bija rokā…”

Grāmata stāsta par meiteni Lea, kura dzīvo te pie mammas, te tēta labajā vai kreisajā upes krastā un kuras lielākā vēlēšanās ir, lai vecāki atkal būtu kopā. Grāmata stāsta par cerību un sapņiem, un tās vizuālās gleznas uzbur pasauli, kura skan, san, dun un smaržo.

Pasaka iesāk grāmatu sēriju par Latvijas pilsētām. Šogad ieplānota pasaka bērniem un vecākiem par Kuldīgu, vēl pēc tam – par Jūrmalu. Andra Manfelde atzinās, ka viņai vajag pilsētas sajūtu: “Vienkārši tāpat es nevarētu rakstīt.”

Grāmata “Vēja Vīrs un mēs” tapusi un izdota, pateicoties Ventspils pilsētas pašvaldībai un Valsts kultūrkapitāla fondam.

LA.lv