×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
14. septembris, 2016
Drukāt

Uz vienas skatuves satiksies Mariss Jansons un Raimonds Pauls

Foto - LETAFoto - LETA

Jauno sezonu Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) atklās 16. septembrī ar 90 gadu jubilejas koncertcikla pirmo koncertu, kurā pie diriģenta pults stāsies pasaulslavenais maestro Mariss Jansons. No septembra līdz decembrim klausītājiem tiks piedāvāti pieci īpaši jubilejas koncerti, kur katrā iekļauts kāda Latvijas komponista skaņdarbs un kurus vadīs ar LNSO cieši saistīti diriģenti. Šajā sezonā klasiskās mūzikas gardēžiem LNSO piedāvās vairākus spilgtus notikumus.

LNSO 90. jubilejas pirmo koncertu diriģēs pasaulslavenais maestro Mariss Jansons. Viņa vadītā koncerta pirmajā daļā skanēs Hektora Berlioza “Fantastiskā simfonija”, savukārt otrajā daļā Mariss Jansons beidzot īstenos senseno sapni muzicēt vienā koncertprogrammā ar Raimondu Paulu.

Intervijā radio “Klasika” direktorei Gundai Vaivodei Mariss Jansons saka: “Viņa mūzika ir vienkārša, patīkama un skaidra kā daba – te ir skaistas puķes, te ir skaists mežs, bet tāds viņš ir, un tādam viņam jābūt.” Iepriekš Marisa Jansona vadībā LNSO muzicēja 2005. gada 29. septembrī Lielajā ģildē “Johana Štrausa mūzikas koncertā”.

Par godu jubilejai LNSO laidis klajā izdevumu “LNSO – 90. Personības. Fakti. Sarunas”, kurā īsi aplūkota orķestra vēsture un tā kādreizējie diriģenti. Izdevums dažu nedēļu laikā būs pieejams grāmatu tirdzniecības vietās. Savukārt sadarbībā ar ASV skaņu ierakstu namu Odradek Records nācis klajā CD The Bells, kurā LNSO Andra Pogas vadībā atskaņo Sergeja Rahmaņinova kantāti “Zvani” (piedalās solisti un koris “Latvija”) un “Rapsodiju par Paganīni tēmu”, kur solists ir Vestards Šimkus. Šo CD var iegādāties LNSO koncertos, un drīzumā tas būs arī mūzikas ierakstu veikalu plauktos.

Saskaņā ar LNSO ilggadējā obojista un orķestra vēstures pētnieka Elmāra Zemoviča ierosinājumu par LNSO dzimšanas dienu pieņemts uzskatīt 1926. gada 5. septembri, kad Latvijas Radiofona studijā notiek jaunveidotā orķestra pirmais koncerts Arvīda Pārupa vadībā. Orķestris uzstājas 14 mūziķu sastāvā. Vēlāk orķestra nosaukuma vairākkārt mainīts. 1990. gada 1. janvārī LNSO no Latvijas Radio orķestra pārtop par filharmonijas kolektīvu, tā paša gada septembrī tas iegūst pašreizējo nosaukumu un kopš 1998. gada ir patstāvīga mākslinieciska vienība.

Pārējos jubilejas koncertus diriģēs LNSO pašreizējais mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga (kopš 2013. gada) un divi kādreizēji LNSO vadītāji – Vasilijs Sinaiskis (1975–1987) un Olari Eltss (2001–2006).

Vecgada programmu šogad diriģēs jauns somu talants Klauss Mekele, un pie klavierēm sēdīsies temperamentīgais itālis Stefāno Bollani, kurš mēdz uzstāties kedās. Janvārī LNSO viešņa būs vijolniece Baiba Skride, februārī Vestards Šimkus spēlēs solo Georga Pelēča jaunā Klavierkoncerta pirmatskaņojumā, martā ar LNSO uzstāsies divi izcili krievu pianisti – Antons Ļahovskis un Čaikovska konkursa laureāts Dmitrijs Masļejevs, aprīlī būs māleristu svētki – Gintars Rinkēvičs diriģēs Mālera Pirmo simfoniju –, un notiks ikgadējais mēmā kino seanss Aināra Rubiķa vadībā, maijā Māris Sirmais diriģēs Filipa Glāsa simfoniju un Riharda Dubras jaundarbu, savukārt noslēguma koncerta viešņa būs spožā poļu dziedātāja Aga Mikolaja.

Janvāra beigās un februāra sākumā LNSO dosies turnejā uz Franciju – uzstāsies Eksanprovansas Lielajā teātrī un Mecas “Arsenālā”, kā arī intensīvi koncertēs slavenajā Nantes festivālā La Folle Journée.

LNSO šosezon turpinās rīkot cikla “LNSO kamermūzika” koncertus, LeNeSOns jaunā veidolā aicinās uz tradicionālajiem sestdienu koncertiem bērnus un vecākus, savukārt Jānis Holšteins-Upmanis turpinās vadīt “Koncertsarunas jauniešiem ar Goran Gora”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+