×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. maijs, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Interesanti, cik daudzi Latvijā izmantos uzaicinājumu “krievu pasaulē” (16)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Sākot ar maiju, stājas spēkā Krievijā svaigi pieņemtie likuma grozījumi, kas vienkāršo Krievijas pilsonības piešķiršanu. To varēs iegūt visi, kuri paši vai kuru tiešās radniecības līnijas priekšteči – vecāki, vecvecāki utt. – dzīvojuši bijušās impērijas, Padomju Savienības vai mūsdienu valsts teritorijā, ja attiecīga komisija atzīs pretendentu par krievu valodas lietotāju. Kā šajā sakarā izteicies Valsts domes NVS lietu, Eirāzijas integrācijas un sakaru ar tautiešiem komisijas priekšsēdētājs Leonīds Sluckis, jaunais likums esot “kārtējais posms, risinot krievu pasaules savākšanas un atkalapvienošanas uzdevumu, bet tā nozīmi mūsu tautiešiem ir grūti pārvērtēt”.

Interesanti, cik daudzi Latvijā gribēs izmantot šo atviegloto kārtību kaimiņvalsts pilsonības iegūšanai, ko var uzlūkot ne vien kā tīri juridisku procedūru, kas saistīta ar zināmiem pienākumiem un tiesībām, bet arī kā ģeopolitisku izvēli. Jo tieši tā uz to raugās Maskava, kuras uztverē Krievijas pasei jāiemieso piederība noteiktai “pasaulei” un sevišķai “civilizācijai”. Savā ziņā šobrīd t. s. tuvējā aizrobežā piedāvātās vai reizēm (kā nereti nupat Krimā) uztieptās Krievijas pases var salīdzināt ar PSKP biedra kartēm, kad no to īpašniekiem tika gaidīta, piemēram, atbilstība komunistiskās morāles normām, nerunājot par ideoloģisko atbilstību un gatavību rīkoties saskaņā ar nosprausto politisko līniju.

Tagadējā Kremļa līnija ir izteikta jau pieminētajā frāzē par krievu pasaules kopā vākšanu, ietverot tajā gan “tautiešus”, gan pie viena savācamās “krievu zemes”. Francijas vēsturniece Fransuāza Toma nesen laikrakstā “Le Monde” apgalvoja, ka Leonīda Slucka vadītā Krievijas Valsts domes komisija pārsteidzošā kārtā atgādina savulaik Ribentropam uzticēto uzdevumu mobilizēt diasporas vāciešus. Savukārt Krievijas varai pietuvinātajā “Izvestija” 3. aprīlī bija lasāms politologa Andranika Migranjana viedoklis, ka Hitlera politika līdz 1939. gadam vērtējama atšķirīgi no politikas pēc 1939. gada, proti, sākotnēji viņš nodarbojies ar vācu zemju savākšanu – Vācijai bez asinsizliešanas pievienojis Austriju, Sudetus un Mēmeli (Klaipēdu) un, ja Hitlers pie tā būtu apstājies, tad “paliktu savas valsts vēsturē kā visaugstākās klases politiķis”. Šie Krievijas Federācijas Sabiedriskās palātas locekļa Migranjana prātojumi parādījās kā ass iebildums ievērojamajam vēsturniekam un filozofam Andrejam Zubovam, kurš Krimas aneksiju pielīdzināja Austrijas anšlusam un tāpēc tika atlaists no pasniedzēja darba Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūtā. Krievijas pilsonis Zubovs, kurš lieto ļoti izkoptu krievu valodu, laikam tomēr īsti neiederas Putina iecerētajā “krievu pasaulē”. Tajā drīzāk atrastos vieta tiem Latvijas pilsoņiem, piemēram, dažiem Saeimas deputātiem, kas nespēj saskatīt Ukrainā notiekošajā nekādas nosodāmas Krievijas agresijas pazīmes. “Krievu pasaule” pirmām kārtām ir ideoloģisks jēdziens.

Iespējams, Krievijas pilsoņu izmantošana par politisku instrumentu ir parocīgāka Latvijā, kur arvien trūkst precīzu datu par viņu skaitu, vai Igaunijā, kur Krievijas pilsonību ieguvušo īpatsvars ir krietni lielāks un kur nepilsoņu naturalizācijai nekad arī netika pievērsta pārlieka uzmanība. Jāpieļauj, ka Kremli vairāk interesē nevis Krievijas pilsoņu daudzums Baltijas telpā, bet “tautiešu” uzskati un iespējas ar tiem manipulēt. Tomēr noteicošā būs pašu Baltijas valstu pārliecība par savas jau izdarītās izvēles pareizību un tātad negrozāmību.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Uldi ko tev tads drums un samocits gimis ? Atbildēt

  Vai esi norupejies par Geiropas vertibu uzvaras gajienu milaja Latvija, un Latvijas cilveku begsanu no nabadzigakas Eiropas valsts ?To jau tev Luksgeiburga vajadzeja saprast, ka mil Latvija tiks sagrabta aiz pau… kad luksgeiburgas un briseles paraziti tiks te pie teiksanas.

 2. Latvijas krievu tautibas nepilsoniem Atbildēt

  Tada Krievijas pase un pavalstnieciba nav neko deriga, jo ar tadu nevar brivi celot pa E.S. ka to vini var tagad ar saviem Latvijas nepilsonu dokumentiem. Faktiski sis nepilsonu status it siem krievalodigiem bezpavalstniekiem loti, loti izdevigs! Kada vela pec klut par pilsoni!!!

 3. “Русский мир” – это мания величия на фоне мании преследования 😉

 4. Vai kāds man var paskaidrot, kāpēc Krievijas pilsonību ieguvušie dzīvo Latvijā? un kā rādās arī Igaunijā? Tie taču ir citas valsts pilsoņi, tātad vai nu tūristi, vai bēgļi, ne tā? Cik zinu dubultpilsonība nav atļauta ar Krieviju.

 5. politiķiem būtu tā kārtīgi jāielāgo, ka nacionālas (etniski integrētas) valsts patriotisma būtība un impērijas (politiski integrētas valsts) patriotisma būtība ir krasi atšķirīgas un to izpausmes pilnīgi pretējas.
  Jo nacionālas valstis ir veidojušās miera laika apstākļos, kas raksturo etnosu dabiskas ekoloģijas procesus, bet impērijas veidojušās vardarbīgos politiskas integrācijas procesos, – iekarojot svešas teritorijas, pakļaujot to tautas un sadalot „savus pilsoņus” etniski dez-integrētos indivīdos, kurus tad „vieno” tikai to savstarpējā konkurence impērijas policejiskā uzraudzībā…

 6. Krievija nevar vienlaikus gribēt atjaunot carisko impēriju un padomju savienību, jo tās ir divas pretējas ideoloģijas. Padomju savienības pamatā ir ateisms, Dieva noliegšana, Staļina personības kults, deportācijas… Cariskā Krievija balstījās uz kristīgām vērtībām.

  • Impērija nevar balstīties uz kristīgām vērtībām.

   • Хммм… А как же “Православие, самодержавие, народность”, – государственная идеология Российской империи, разработанная С.С.Уваровым в 1833 г.?
    🙂

 7. Lielākajai daļai bļāvēju tāda Krievija nemaz nav vajadzīga, ne jau aiz mīlestības pret savu etnisko dzimteni viņi brēc, bet gan aiz naida pret Latviju, un tas nav viens un tas pats. Zinot diezgan labi šo mūsu sabiedrības daļu var saprast, ka viņi gluži vienkārši grib, lai pastāv tāda Latvija, kur viņiem ļautu darīt ko grib, lai visi runātu tikai krieviski, bet tomēr atsevišķi no Krievijas. Un arī nepilsoņi nemaz nekādu Latvijas pilsonību negrib, jo par ko tad varēs žēloties pasaulei?

  • Viņi brēc ne jau aiz naida pret Latviju ,bet gan aiz naida par atņemtajām privelēģijām.

   • Par kādām privilēģijām runā? Par iespēju strādāt smagus darbus un dzīvot “hruščobās”? Varbūt visi krievi padomju laikā strādāja ministrijās augstos amatos?

 8. Kāpēc mums te jāļauj dzīvot mums nedraudzīgas valsts pilsoņiem? Vai viņiem šeit uzturēšanās atļaujas nav vajadzīgas? Ja ir vajadzīgas, tad kāpēc mēs tās izsniedzam? Lai taču savas patriotiskās jūtas viņi izrāda savā tēvijā, ne šeit. Kāpēc viņi sevi tā moka, dzīvojot nīstamā valstī jau gadiem ilgi? Lai taču kļūst laimīgi savu tautiešu vidū savā zemē!

 9. Aitas, cūkas, govis Latvijā saskaitītas, bet krievus ar Krievijas pasēm nevar saskaitīt!Brīnumu Latvija!

  • Tautas skaitīšana taču bija! Un skaitītāji solīja, ka apmeklējuši visas mājas un saskaitījuši visus cilvēkus. Aizdoma, ka tur kaut kas slēpjams un tāpēc nav informācijas par Krievijas pilsoņu skaitu. Iespējams, ka viņu ir pārāk daudz.

  • quo vadis,Latvia? Atbildēt

   Secinājums – vai nu krievpilsonis nav pat cūka,vai arī mūsu valdība uzskata,ka TIE ir pārāki par pat par valdoņiem. Ja otrais – man žēl Latvijas – pārdos par to,ka FDD ”neatradīs ” nevienu skeletu skapītī….

Draugiem Facebook Twitter Google+