×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
30. augusts, 2012
Drukāt

Uzbekistānas parlaments aizliedz ārvalstu militāro bāzu veidošanu valsts teritorijā

Uzbekistānas parlamenta deputāti atbalstījuši likumprojektu, kas aizliedz ārvalstu militāro bāzu veidošanu valsts teritorijā.

Tāpat šis likumprojekts liedz Uzbekistānai iesaistīties militārajās organizācijās. Lai iecere iegūtu likuma spēku, likumprojekts, kurā izklāstīta Uzbekistānas “ārpolitikas koncepcija”, vēl jāparaksta prezidentam Islamam Karimovam. Deputātu atbalstītajā dokumentā arī teikts, ka Uzbekistāna darīs visu iespējamo, lai neiesaistītos konfliktos kaimiņvalstīs, bet tās armija nepiedalīsies miera uzturēšanas operācijās ārvalstīs. Piesakot šo dokumentu, ārlietu ministrs Abdulazizs Komilovs sacīja, ka “mūsu teritorijā nebūs nekādu bāzu vai operāciju vadības centru”. Šādi ministrs reaģēja uz Krievijas plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju, ka pēc Savienoto Valstu armijas izvešanas no Afganistānas 2014. gadā Uzbekistānā varētu tikt izvietots ASV reģionālais operāciju vadības centrs.

Uzbekistāna šā gada jūnijā apturēja darbību Kolektīvās drošības līguma organizācijā, kuru Krievija izveidojusi kā alternatīvu NATO. Par šādu lēmumu Uzbekistāna paziņoja laikā, kad bija izskanējušas ziņas par tās centieniem veidot ciešākas attiecības ar Savienotajām Valstīm. Taču, kā ceturtdien uzsvēra Komilovs, Uzbekistāna negrasās pievienoties militārajām organizācijām un “patur tiesības izstāties no starpvalstu struktūrām, ja tās kļūst par militāri politiskiem blokiem”.

Uzbekistānai ir nozīmīga loma, nodrošinot kravu piegādi Afganistānā dislocētajiem ASV karavīriem. 2005. gadā Taškenta slēdza gaisa bāzi, kas bija stratēģiski svarīga Vašingtonas vadītās Afganistānas misijas apgādei, šādi reaģējot uz rietumvalstu kritiku par asiņaino nemieru apspiešanu Andižānā. Pašlaik Vācija Uzbekistānā izmanto Termezas lidostu, kas atrodas netālu no robežas ar Afganistānu. Vācija šajā lidostā izvietojusi 300 cilvēkus. Komilovs skaidro, ka šī lidosta ir “loģistikas tranzīta centrs”, nevis militārā bāze un tās teritorijā nav atļauti militārie ieroči. Tādējādi pēc jaunā likuma stāšanās spēkā šī bāze netiks slēgta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+