Pasaulē

Uzbeku džihādists plosās Manhetenā 16


Uzbeku imigranta Saifullo Saipova vadītais pikaps Ņujorkas Manhetenas rajonā, uzbraucot uz velosipēdistu celiņa, nogalināja vismaz astoņus un ievainoja 11 cilvēkus.
Uzbeku imigranta Saifullo Saipova vadītais pikaps Ņujorkas Manhetenas rajonā, uzbraucot uz velosipēdistu celiņa, nogalināja vismaz astoņus un ievainoja 11 cilvēkus.
Foto – EPA/LETA

Ņujorkas Manhetenas rajonā otrdien kāds vīrietis ar kravas automašīnu notriecis cilvēkus uz velosipēdistu celiņa, nogalinot vismaz astoņus un ievainojot 11 cilvēkus. Kad automašīna apstājās, uzbrucējs izlēca no tās, turot rokās divus šaujamieroču atveidojumus un kliedzot arābu valodā “Allāhu akbar” (“Allāhs ir dižens”), pirms viņu sašāva policija. Uzbrucējam veikta operācija slimnīcā un sagaidāms, ka viņš izdzīvos. Pie viņa palātas slimnīcā norīkota apsardze.

 

“Vientuļais vilks” – taksists no Floridas

Uzbrukums notika dažu kvartālu attālumā no Pasaules tirdzniecības centra atrašanās vietas, kur 2001. gada 11. septembrī notika plašākie terorakti ASV vēsturē, kad bojā gāja gandrīz trīs tūkstoši cilvēku. Amatpersonas informēja, ka uzbrucējs ir 29 gadus vecais Saifullo Saipovs no Uzbekistānas, kurš 2010. gadā ieradies ASV. Saipovam, kurš strādāja par šoferi firmā “Uber”, ir Floridas štata autovadītāja apliecība, bet viņš varētu būt uzturējies Ņūdžersijas štatā, kur dzīvo viņa ģimene. Drīz pēc uzbrukuma Ņujorkā ASV prezidents Donalds Tramps tviterī paziņoja, ka ASV nedrīkst ļaut atgriezties vai ierasties savā teritorijā grupējuma “Islāma valsts” džihādistiem, kas sakauti citās valstīs Tuvajos Austrumos. Prezidents Tramps pēc Ņujorkas terorakta devis rīkojumu pastiprināt ASV ieceļojošo ārzemnieku pārbaudes. Jau no 26. oktobra visi pasažieri starptautiskos avioreisos uz ASV tiek pakļauti pastiprinātām drošības pārbaudēm. Prezidenta Trampa mēģinājumi aizliegt ieceļošanu ASV no vairākām musulmaņu valstīm ir tikuši bloķēti ASV tiesās. Trampa administrācija paziņojusi, ka atsāks bēgļu uzņemšanu pēc 120 dienas ilguša aizlieguma, tomēr tiks bloķētas ierašanās no 11 “augsta riska” valstīm, kuras lielākoties ir musulmaņu valstis. Uzbrukums Ņujorkā otrdien bija pirmais terorakts ASV kopš Trampa stāšanās prezidenta amatā pirms desmit mēnešiem, lai gan viņa prezidentūras laikā jau notikušas vairākas masu apšaudes un politiski motivētas slepkavības. Šā gada maijā kāds iereibis vadītājs ar automašīnu ietriecās gājējos Ņujorkas Taimskvērā, nogalinot 18 gadus vecu sievieti un ievainojot vēl 22 cilvēkus, bet šis incidents netika atzīts par teroraktu. Ņujorkas štata gubernators Endrū Kuomo nosaucis uzbeku džihādista teroraktu par “vientuļā vilka” uzbrukumu un piebildis, ka šobrīd varas iestādēm nav informācijas, ka šis uzbrukums būtu daļa no plašāka plāna, taču izmeklēšana turpinās.

 

Džihādistu kalve Vidusāzijā

Kārtējais terorakts Ņujorkā, ko pastrādājis uzbeku imigrants, liecina, ka Vidusāzija kļūst par džihādistu kalvi, vairojot terorisma apdraudējumu pasaulē, atzīmē izdevums “The Wall Street Journal”. Šā reģiona valstīs ekonomiskās attīstības iespējas ir ierobežotas, vēl mazāk ir politisko brīvību, tāpēc daudz gados jaunu vīriešu nonāk radikālā islāmisma sludinātāju ietekmē. Pagaidām Federālais izmeklēšanas birojs nav paziņojis, vai 29 gadus vecais Uzbekistānas pilsonis Saifullo Saipovs, kurš iebraucis ASV 2010. gadā un apmeties Floridā, ir agrāk bijis zināms ASV varas iestādēm.

Uzbekistānā kopš pagājušā gadsimta beigām darbojusies kareivīga islāmistu kustība, kas sašķēlusies, vairākiem tās atzariem izveidojot aliansi ar teroristiskajiem grupējumiem “Taliban”, “Al Qaeda” un “Islāma valsts”. 2015. gadā starptautiskas analītiķu grupas veiktajā pētījumā brīdināts, ka arvien vairāk Vidusāzijas valstu iedzīvotāju dodas uz Tuvajiem Austrumiem, lai pievienotos grupējuma “Islāma valsts” kaujiniekiem. Pētījumā secināts, ka no Vidusāzijas nākušo džihādistu kaujinieku rindās visvairāk ir etnisko uzbeku. “Islāma valstij” ciešot militāru sakāvi, tās kaujinieki, tostarp etniskie uzbeki, pamet Sīriju un Irāku, dodoties uz ASV un Eiropas valstīm un vairojot terorisma apdraudējumu, atzīmē “WSJ”. 2015. gadā Ņujorkas federālā prokuratūra apsūdzēja vairākus Bruklinā dzīvojošus uzbekus sadarbībā ar “Islāma valsti”. Izmeklēšana tika sākta pēc tam, kad viens no viņiem tīmekļa vietnē uzbeku valodā izvietoja aicinājumu tās lasītājiem iestāties ekstrēmistu grupējumā. Pagaidām neviena organizācija nav uzņēmusies atbildību par teroraktu Ņujorkā, taču eksperti uzskata, ka to iedvesmojis radikālais islāmisms. “Nepieciešamība rīkot uzbrukumus saasinās, jo džihādisti zaudē arvien vairāk teritoriju, bet “Islāma valsts” atbalstītāji mēģina romantizēt kalifāta krišanu,” intervijā “WSJ” paziņojis Džordža Vašingtona universitātes ekstrēmisma problēmu pētnieks Seimuss Hjūzs. Šogad notikuši vairāki terorakti, ko dažādās valstīs pastrādājuši kaujinieki no Vidusāzijas. Aprīlī imigrants no Uzbekistānas ar kravas automobili ietriecās cilvēku pūlī Stokholmā. Krievijas varas iestādes paziņojušas, ka aprīlī sprādzienu Sanktpēterburgas metro veicis etniskais uzbeks, kuram bija Krievijas pilsonība. Turcija paziņojusi, ka uzbrucējam, kurš sarīkoja apšaudi kādā Stambulas naktsklubā, bija Uzbekistānas pilsonība, bet starp uzbrucējiem teroraktā Stambulas lidostā bija iebraucēji no Uzbekistānas un Kirgizstānas.

LA.lv