Pasaulē
Eiropa

Jauns izrēķināšanās veids: Uzbrukumi, lietojot skābi, Londonā divkāršojušies 16


Skābes uzbrukuma upuris Andreass Kristofeross uz savas mājas sliekšņa Truro pilsētā Anglijas dienvidrietumos – tieši tur viņam uzbruka pēc durvju atvēršanas.
Skābes uzbrukuma upuris Andreass Kristofeross uz savas mājas sliekšņa Truro pilsētā Anglijas dienvidrietumos – tieši tur viņam uzbruka pēc durvju atvēršanas.
Foto – REUTERS/LETA

Uzbrukumi, lietojot skābi, tikai Londonā vien pēdējo 15 gadu laikā ir divkāršojušies. Ir samazinājies arī noziedznieku vecums – tagad šādus uzbrukumus pārsvarā veic padsmitnieki vecumā no 10 līdz 19 gadiem. 2002. gadā vidējais noziedznieka vecums bija 27, tagad – 21. Britu valdība plāno ieviest ierobežojumus korozīvu šķidrumu pārdošanā, kā arī pielīdzināt skābes nēsāšanu naža nēsāšanai publiskā vietā, par ko draud cietums līdz pat četriem gadiem.

 

Jauns izrēķināšanās veids

Uzbrukumi, lietojot skābi, nav tradicionāls britu izrēķināšanās veids. Latvijā attiecības visbiežāk tiek kārtotas ar dūru palīdzību, turpretim Apvienotajā Karalistē jaunieši ņem talkā nažus, tādēļ ieviesti stingri auksto ieroču kontroles likumi, jo diemžēl nažu cīņu iznākums bieži vien ir letāls.

Pēdējā gada laikā noziedznieki atklājuši, ka izrēķinoties vai aplaupot gluži labi var lietot arī skābi, kas sanāk lēti, efektīvi un ātri var noslēpt no policijas. Pagājušajā gadā Londonā notika 664 uzbrukumi ar skābi, bet šogad deviņu mēnešu laikā no janvāra līdz septembrim jau ir notikuši 739 uzbrukumi, 411 no tiem ir klasificēti kā “vardarbīgi uzbrukumi”, kas nozīmē, ka upurim nodarīti nopietni miesas bojājumi vai pat iestājusies nāve. Pārējie uzbrukumi, kas nav klasificēti kā vardarbīgi, ir, piemēram, korozīva šķīduma nēsāšana. Diemžēl skābes nodarītie miesas bojājumi ir ļoti smagi, rada paliekošas rētas, var tikt zaudēta redze vai nodarīti neatgriezeniski bojājumi nerviem vai muskuļiem.

 

Mopēdu vai veselību

Pēdējā laikā no skābes ir cietuši daudzi kurjeri, jo uzbrucējiem kurjeru lietotie mopēdi, kas bieži nemaksā vairāk par 300 eiro, šķiet pievilcīgs laupījums. Augustā pārtikas piegādes kurjeru kompānijas “Deliveroo” kurjeri pat atteicās piegādāt ēdienu vairākos bīstamajos Londonas rajonos, tādēļ tagad Haknijas rajonā strādājošie kurjeri apgādāti ar īpašām pie ķiverēm stiprināmām videokamerām, lai uzbrukuma gadījumā būtu pierādījumi. Mopēdu laupītāji nebūt nealkst tapt notverti un izvairās no vietām, kur ir uzstādītas novērošanas kameras, tādēļ “Deliveroo” cer, ka ķiveru kamerām būs līdzīgs efekts.

14. jūlija kriminālziņas šokēja visu Lielbritāniju – pieci uzbrukumi ar skābi 90 minūšu laikā dažādos Londonas rajonos, tos visus veica divi 15 un 16 gadus veci padsmitnieki. Uzbrukts tika mopēdu vadītājiem, viens no upuriem, 24 gadus vecs puisis, paliks invalīds uz mūžu. Mopēdu nolaupīšana izplatīta tādēļ, ka tos samērā viegli pēc tam pārdot tālāk, tos var izmantot dažādos noziegumos, piemēram, uzbraukt uz ietves un izraut telefonu kājāmgājējam. Motociklu ķiveres ir arī labs veids, kā paslēpt seju, neradot aizdomas. Policijā pastāv nerakstīts likums, kas aizliedz dzīties pakaļ padsmitniekiem uz mopēdiem – ja nu kāds nokrīt un sevi savaino! Tādēļ laupīšana uz ielām ir kļuvusi par visai ienesīgu nodarbi, jo uzbrucēji zina, ka ir liela iespēja palikt nesodītam.

18. oktobrī britus šokēja ziņa par īpaši nekaunīgu laupīšanu – divi puiši uz mopēda piebrauca cieši klāt kafejnīcas ieejas durvīm, viens no viņiem ieskrēja kafejnīcā, paķēra pie ieejas sēdošās sievietes laptopu un ar mopēdu aizbēga. Uzbrukumu nofilmēja telpā esošā kamera, tomēr no video jēga ir maza, jo laupītajam bija galvā motociklista ķivere. Tikai aptuveni 4% no visiem satiksmes līdzekļiem valstī ir mopēdi, taču 34% no tiem ir zagti.

Britu policija atzīmē: kādreiz Londonā gandrīz visi skābes uzbrukumu upuri bija sievietes, taču pēdējā laikā ir izplatījusies tendence skābi izmantot kā ieroci laupīšanā, arī ielu bandu cīņās. Ir bijuši gadījumi, kad skābe uzlieta cilvēku pūlim naktsklubā un iepirkšanās centrā. Joprojām notiek daudz uzbrukumu sievietēm, taču tas vairāk raksturīgs iebraucējiem no valstīm, kur skābe ir tradicionāls izrēķināšanās ierocis. Jo Kolumbijā, Ugandā, Afganistānā, Indijā, Pakistānā, Bangladešā un Nepālā sievietes šādi tiek sodītas par precinieku atraidīšanu, ģimenes apkaunošanu vai aizdomām par laulības pārkāpšanu.

 

Četri gadi cietumā par naža un skābes nēsāšanu

Latvieši parasti ir neizpratnē – kā tā, kabatā nedrīkst būt pat parasts nazis? Tieši tā, līdzi nēsāt drīkst tikai saliekamo nazi ar asmeni ne garāku par 7,62 cm, piemēram, Šveices armijas nazi. Drīkst būt arī lielāks nazis, taču tad ir jābūt labam attaisnojumam, kādēļ tas ir līdzi. Pārdot jebkādu nazi Anglijā drīkst tikai 18 gadus sasniegušiem jauniešiem.

Ja policija pieķer ar neatļauta izmēra nazi vai šaujamieroci, tad neatkarīgi no tā, vai ierocis ir līdzi pašaizsardzības nolūkos vai arī pieder kādam citam, persona tiks arestēta un incidents izmeklēts. Var nākties pavadīt cietumā līdz pat četriem gadiem, neskatoties uz to, ka nelaimīgais nazis vispār nav ticis izvilkts no kabatas.

Tieši tas pats turpmāk attieksies arī uz skābi, pat visparastākā tualetes poda atbloķētāja “nejauša” paņemšana līdzi pastaigā pa Londonas parkiem vai uz naktsklubu beigsies ar četriem gadiem cietumā. Valdība plāno ieviest ierobežojumus dažādu skābi saturošu mājsaimniecības produktu pārdošanā, būs ne tikai vecuma ierobežojumi – pircējam jābūt vismaz 18 gadus vecam –, bet iespējams arī, ka būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, tāpatī būs ierobežojumi daudzumam, jo atsevišķi skābi saturoši produkti tiek izmantoti teroristu spridzekļu izgatavošanā. Tiks arī palielināti sodi tiem, kuri noziegumu veikuši ar skābes palīdzību, iespējams, ka tas būs mūža ieslodzījums, jo, kā norāda britu iekšlietu ministre Ambēra Rada, arī skābes upuriem ievainojumi paliek uz mūžu.

Londonas Metropolitēna policija šobrīd izstrādā plānu, kā cīnīties ar skābes uzbrukumiem, sadarbībā ar NHS (nacionālais veselības dienests) policisti tiek apmācīti sniegt pirmo palīdzību skābes uzbrukuma upuriem. Policijas automašīnās turpmāk atradīsies pieclitru ūdens pudeles, lai varētu nekavējoties sākt skābes noskalošanu, būs arī aizsargbrilles un aizsargcimdi. Iedzīvotāji tiek aicināti anonīmi ziņot par ikvienu, kas varētu gatavoties izdarīt uzbrukumu ar skābi, kā arī policijas palīdzība jāmeklē visiem, kuri domā, ka kādu iemeslu dēļ šāds uzbrukums viņiem varētu draudēt.

LA.lv