×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

Uzbrukums Baltijai būtu kara pieteikums Rietumiem. Saruna ar politologu Zbigņevu Bžezinski (23)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

ASV politologs un ģeostratēģis Zbigņevs Bžezinskis aicina Krievijas apetīti pārtraukt jau tagad.

“Būtu svarīgi Baltijas teritorijā pastāvīgi izvietot NATO spēkus, jau priekšlaikus Krievijai parādot, ka uzbrukums vienai vai visām Baltijas valstīm nozīmētu nekavējošu sadursmi ar NATO, tostarp amerikāņiem,” norāda kādreizējais ASV prezidenta Džimija Kārtera padomnieks nacionālās drošības jautājumos, poļu izcelsmes politologs, ģeostratēģis Zbigņevs Bžezinskis. Viņš atzīst, ka Baltijas valstis šobrīd no visām ir vistrauslākās. Vācijas Māršala fonda rīkotajā Briseles forumā, kas ik gadu pulcē ietekmīgus politiķus un viedokļu līderus no visas pasaules, Bžezinskis tikās ar grupu ārvalstu žurnālistu, kuru vidū bija arī “Latvijas Avīze”.

– Runājot par Ukrainas krīzes risinājumiem, jūs esat minējis Somiju kā vienu no piemēriem, kuram Ukrainai vajadzētu sekot. Vai jūs, lūdzu, varētu vairāk pastāstīt, ko ar to domājat?

– Somija nav NATO dalībvalsts, taču jūtas diezgan droša to saikņu dēļ, kas tai ir ar Eiropu un ASV. Somija ir demokrātiska valsts, ļoti aktīva Eiropā un tā sakārtota, ka apmierina gan eiropiešus, gan amerikāņus, gan, vissvarīgākais, pašus somus, un arī Krievija ar to sadzīvo. Es nevaru iedomāties labāku situāciju par šo arī Ukrainai, lai gan dažiem ukraiņiem šī ideja nepatīk, taču pasaule nav tā radīta, lai apmierinātu visus, bet gan cik vien iespējams daudzus.

– Taču virkne somu politiķu uzskata, ka neizslēdz Somijas pievienošanos NATO.

– Tas būs pašu somu lēmums, taču gala vārds būs jāsaka pārējām NATO dalībvalstīm.

– Saprotams, ka jūs neatbalstāt Ukrainas pievienošanos NATO, taču, vai, jūsuprāt, būtu labi, ja Ukraina pievienotos Eiropas Savienībai? Vai arī tam Krievija nešaubīgi pretotos?

– Ukraina ir liela, svarīga valsts un atrodas tādā novietojumā, kas stratēģiski ir būtisks Krievijas drošībai. Šī realitāte ir jārespektē, un vienlaikus jāatzīst, ka, piemēram, ir tāds piemērs kā Somija, kas rāda, ka var būt brīva, droša, demokrātiska valsts, neesot NATO sastāvā.

– Taču kā ir ar Ukrainas dalību Eiropas Savienībā?

– Protams, es to esmu sacījis arī publiski, taču tas ir process. Manuprāt, daudziem cilvēkiem ir šī naivā ideja – iesniedz pieteikumu, pēc tam dodies uz kasi, saņem biļeti un esi dalībnieks, gandrīz kā kinoteātrī. Lai iekļūtu Eiropas Savienībā, ir jāpārvar ļoti garš process, tās ir neskaitāmas pārbaudes. Turcija ir uz šā ceļa. Atcerieties, ka tas sākās… sešdesmitajos gados.

– Pēdējā laikā Baltijas valstīs mēs bieži dzirdam un lasām informāciju, ka Latvija, Lietuva, Igaunija varētu būt Putina nākamais mērķis pēc Ukrainas. Vai jūs piekrītat šīm bažām?

– Pirmkārt, šīs bažas Baltijas valstīs ir ārkārtīgi saprotamas un dabiskas. Atcerieties, ka 1940. gadā šīm valstīm bija īpaši nepatīkama vēsturiska pieredze. Otrkārt, ja tiešām izvēršas vienas puses īstenota plaša mēroga vardarbība, proti, Krievija pilnībā okupē Ukrainu un Ukraina padodas, tad Baltijas valstīm būtu tikai loģiski baidīties. Treškārt, Rietumos ir cilvēki, mani ieskaitot, kuri uzskata, ka Baltijas valstis varētu būt neaizsargātas, līdz ar to ir ārkārtīgi svarīgi tās stiprināt un nomierināt nevis Krieviju provocējošā, bet ļoti pārliecinošā veidā. Baltijas valstis ir NATO dalībnieces. No amerikāņu viedokļa mums būtu pienākums nākt palīgā, ja tām uzbruktu. Līdz ar to problēma būtu jānovērš, pirms tā tiešām jau ir notikusi. Tādēļ es gluži kā daudzi citi uzskatu, ka būtu svarīgi Baltijas teritorijā pastāvīgi izvietot arī citu valstu NATO spēkus, tādējādi jau priekšlaikus Krievijai parādot, ka uzbrukums kādai no Baltijas valstīm nozīmētu nekavējošu sadursmi ar NATO spēkiem, tostarp ar amerikāņiem. Manuprāt, tas lieliski stiprinātu gan Baltijas drošību, gan atturētu krievus pat apsvērt iespēju par vienkāršu Baltijas valstu sagrābšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Клоуны. Мелочь. Живите спокойно и нам дайте жить без американского зонтика.

  • First off, Ivan and Dmitrii – brush up on your English. Face the facts. And while your at it, how about learning the Latvian language?

   A K

 2. Latvia do not understand that in Russia, just laugh at their paranoia! this old senile Brzezinski may explain why Russian attack on the Baltic countries and Poland ?? LOL! This is ridiculous!

 3. Dmitrii Vologdin Atbildēt

  Russian does not want to invade Baltic countries. Such thoughts demonstrate absolute incompetence. The atmosphere of fear is beneficial only to US military corps.

 4. ahuna maķtvaju (kremļa lops) Atbildēt

  Taisni briinums, cik daudz cilveeku, it kaa politiski izgliitotu, pasaulee ir apseesti ar patieso “krievi naak” :)))
  Nu, cik var lociit un paarlociit zinaamo? Un Latvijas masu mediji, kaa vienmeer, musu ratiem pa priekshu – un rej un rej… Jums pashiem nav apnicis baidiit jusu iedziivotaajus un kurinaat naidu starp musu tautaam? Pretiigi man, ja buus jaamuuk…

 5. Tomēr jau šodien NATO būtu jāveic preventīvus pasākumus lai Ukrainā Krievija sadurtos ar efektīvu pretdarbību, ne viss bezspēcīgi vāvuļot par militārā risinājuma nelietderīgumu. Nav jābūt ar Bžezinska pieredz lai saprastu, ka krievs jau sen ir uz kara takas. Krievijas darbība šajā virzienā ir bijusi mērķtiecīga jau tad, kad vēlēšanās uzvarēja Janukovičs. Sodien ir tikai viena iespēja apturēt Krieviju, proti, militārās pretdarbības pastiprināšana kara darbības zonā un pilnīga Krievijas izolācija.

 6. Taisni briinums, cik daudz cilveeku, arii it kaa politiski izgliitotu, pasaulee ir apseesti ar “krievi naak” :)))
  Nu, cik var lociit un paarlociit? Un Latvijas masu mediji, kaa vienmeer, ratiem pa priekshu – un rej un rej… Jums pashiem nav apnicis baidiit iedziivotaajus un kurinaat naidu starp tautaam? Pretiigi…

 7. …Ja notiktu uzbrukums kādai no NATO dalībvalstīm, tad pašas NATO tālāko rīcību varētu paralizēt kāda no tās dalībvalstīm, proti, iebilstot pret piektā panta iedarbināšanu un izmantojot veto tiesības…

  Vai tad stājoties NATO jebkura valsts jau nav izteikusi piekrišanu visiem starp NATO valstīm noslēgtā līguma pantiem, ka jebkurai NATO valstij pēkšņi var ienākt prātā iebilst pret līguma pantu, kuru tā pati ir parakstījusi? Graša vērtība tādam līgumam!

 8. Zbigņevu Bžezinski ir viens gudrs cilvēks kas saprot krieviju labāk nekā daudz citi.

 9. Man vajag logu uz Eiropu, es te smoku nost starp mužikiem.

 10. _Krievija tagad ir mazliet līdzīgā situācijā kā Vācija 1938. gadā, kad nacisti bija ieņēmuši Austriju, bija notikusi pirmā Čehoslovākijas sadalīšana, taču karš vēl nebija sācies, viss uz to virzījās, un bija skaidrs, ka Polija būs nākamā. Daži ģenerāļi brīdināja Hitleru, ja vien viņš negaidīs līdz 1943. gadam, tad sastapsies ar karu divās frontēs un zaudēs, bet, ja gaidīs, tad Vācijas rīcībā būs, piemēram, jauni, daudz jaudīgāki ieroči._
  —————-
  Atšķīrībā no Vācijas, kas pirms WW2 bija pasaules visattīstītākā un tehnoloģiskākā valsts, Krievija ir noslīdējusi un turpina slīdēt. Atomieroči neder ne kā uzbrukuma ne arī kā aizstāvēšanās ieroči – sagandēto teritoriju nevienam nevajag, bet ar atomraķeti ienākošās raķetes tāpat nenotrieksi.
  ASV mūsdienās ir vadībā ar nākamās paaudzes ieroču izveidi. Uz tās kuģiem(kuriem ir atomenerģija) jau tiek uzstādīti lāzerlielgabali un elektromagnētiskie lielgabali, kas šauj metāla lādiņus, kas ietriecoties kuģī uzsprāgst no kinētiskās enerģijas. ASV rīcībā ir izstrādātas raķetes, kas spēj aizgādāt lādiņus 2 stundu laikā uz jebkuŗu zemeslodes vietu. Nekā tāda Krievijā nav – visi tās zinātnieki mūk prom uz to pašu ASV. Tad muka prom ebreji, bet tagad arī – krievi. Vācija gatavojās kaŗam un būvēja automaģistrāles – Krievija to nedara, bet to dara Krievijas kaimiņš – Ķīna. Tās ir vienīgās sakritības ar Vāciju, bet drīzāk ar to pašu PSRS, kurai nospīdēja cūkas laime, jo neuzbruka Vācijai pirmā, bet uzspēja būt gan Vācijas gan vēlāk tās pretinieku sabiedrotā – un šeit šajā situācijā tāda cūkas laime var uzspīdēt tikai Ķīnai.

  • Super! Bravo!

  • haha, nu glupibas sarakstiji – lazerlielgabali :DDD Neesi parskatijies fantastiku? Tu vispar fiziku esi macijies? Kadi vel kinetiskie ladini? Ja viniem tadas lietas butu, vini jau sen visu pasauli sagrabtu, tikai naivais nesaprot, ka lielakais pasaules agresors ir ASV. Cik valstim vini uzbruka, cik valstim draud. Krievija nemas tik ap savu robezhu, jo tiesam NATO nekaunigi iet klat pie Krievijas, aplenc, jo tikai mulkis nesaprot, ka galejais merkis Rietumiem ir ielikt Krievijaa marioneshu valdibu, kas par kapeikam atdos resursus Rietumu kompanijaam. Sodien starp citu Associated Press lasiju par to, ka ASV tanki piemeram atpaliek no Krievijas – krievi izveidojushi jaunu tanku, kas nak nomainit T-90, ASV Abramsi no 1970smitajiem gadiem jau ir izsmelushi savas iespejas un iespejamos uzlabojumus, tachu ASV tos plano turet brunojuma lidz pat 2050.gadam. ASV nespej pashi nogadat savas lietas kosmosaa, nav pilotejamu kosmosa kugu, visu laiku megina ko izveidot, bet nesanak. Tapat krieviem nemaz nevajag lietot kodolierochus strategiski, pietiek lietot tuvas distances taktiskos, kas ir uz riteniem un kurus lokatori nespej pamanit. Tie shauj 400-500 km talumaa, neiznicina milzigas teritorijas, bet pretinieka karaspeku spej kartigi paplucinat. Amerikani par to uztraucas. Tapat ari jaunaas Sukhoi lidmashinas, kas lidinajas Melnaja juraa un ko ASV pretgaisa sistemas nespeja izsekot (lidz ar to teoretiski notriekt). Logiski domajot, ja Krievija butu tik tiesam tik loti atpalikusi militari no ASV, tad amerikani jau sodien iebruktu Krievijaa ka vini to darija Afganistanaa, Irakaa, Libijaa u.t.t. ASV nav nospiedoshs parsvars un tikai tapec vini neriskee. Ta vietaa izmanto proxy-karus, izmantojot visadas Baltijas, Ukrainas u.t.t.

 11. Vairs nevar lasīt ,klausīties -nu tik būs!Itkā izaicinot .Ja katrs darītu ,kas darāms ,ar vēsu prātu ,arī DROŠI.Nedrīkst iebaidīt ,lai arī daudziem ir pieredze no pagātnes,AR KO BIJA ,VAI IR DARĪŠANA !Tikai stipriem garā pieder Pasaule!

 12. Paldies, Ina, par vērtīgo rakstu! Paldies Dievam, mums vēl ir ĪSTI žurnālisti! l

 13. Izskatās ka pēc šī kunga raud elle.

 14. Putins pēc dabas ir kauslis,kauslis no bērna kājas pa Ļeņingradas daudzstāvu māju kāpņu telpām un vārtu rūmēm.Ja biedrs Staļins,Hruščovs,Brežņevs ar ārvalsts sūtņiem Maskavā mēdza skatīt baletu ,,Gulbju ezers,, ,tad Putins rāda ārzemju viesiem kā ringā cīkstoņi kaujās bez noteikumiem.Putina darbības pamatā ir kauties bez noteikumiem,izmantojot papildus slepenā dienestā gūtās mācības.
  ,,Siloviku ,, kabinetos agrāk pie sienas bija piestiprināta Dzeržinska bilde ,tagad tās vietā Putins un cars Pēteris 1.,kas norāda uz krievijas ārpolitiskiem mērķiem.

  • Putins pēc dabas ir kauslis,kauslis no bērna kājas >>>>
   Sho lilipljuutin-veidiigo kontingentu krieviski sauc ‘shpana’. Siikas, mazgadiigas, zemaako kriminaalo slaanhu pabiras. Huijlo ir tipisks ‘shpana’.

   • Dace, tu pati esi iista pluutiitaaja, jo atljaujies “veerteet” to, liidz kam tu nekad neizaugsi. Ne moraali, ne fiziski. Taa arii paliksi savaa moraalaas padibenes liimenii…

 15. Sūdi ir tādi, ka Krievija tā arī netaisās uzbrukt Baltijai, tapēc ASV ģeostratēģis Zbigņevs Bžezinskis aicina Krievijas apetīti pārtraukt jau tagad.:) #edvin #NAK

Draugiem Facebook Twitter Google+