×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2013
Drukāt

Sumina konkursa “Eiropas gada pašvaldība 2013” uzvarētājus
 (2)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Liepājas Latviešu biedrības namā sestdien bija svētki – skanēja fanfaras un aplausi, sirsnīgi apsveikumu vārdi un liepājnieku muzikālie priekšnesumi, suminot šā gada konkursa “Eiropas gada pašvaldība 2013” finālistus un galveno balvu saņēmējus – Liepājas pilsētu un Iecavas novadu. Konkursam pavisam bija pieteikušās 30 pašvaldības. Pirmajā kārtā tās izvērtēja plānošanas reģioni, kas otrajai kārtai jeb finālam izvirzīja 15 pašvaldības. Vērtēšanas komisija, kuras sastāvā tika iekļauti gan Latvijas Pašvaldību savienības, gan vairāku ministriju speciālisti, augustā un septembrī apmeklēja konkursa finālistes un noteica arī labākās pašvaldības četrās atsevišķās nominācijās.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis, atklājot sarīkojumu, uzsvēra – konkurss devis iespēju celt gaismā un vērtēt to, ko spējam izdarīt. “Mums jāmaina stereotips, ka esam bāreņi nabadziņi, ka neko nespējam. Šā konkursa laikā vēlreiz pārliecinājāmies, ka mums ir fantastiski cilvēki, no kuriem visa pasaule var daudz ko mācīties, varam daudz dot citiem. Mēs esam Eiropas Savienības pilsoņi jau gandrīz desmit gadus. Konkurss dod pamatu apsolījumam, ka spējam uzbūvēt tādu valsti, par kādu sapņoja mūsu vectēvi un vecvectēvi 1918. gadā, un kādu to vēlamies atstāt saviem bērniem un mazbērniem.”

Liepājas novada domes priekšsēdētājs Uldis Sesks nenoliedza, ka piedalīties sacensībā ar Latvijas labākajām pašvaldībām bijis liels izaicinājums. Tāpēc arī liels ir gandarījums par uzvaru tādā spēcīgā konkurencē. Ne tik bieži pašvaldību cilvēki saņem paldies vārdus par darbu, ko viņi iegulda savas pilsētas, savu iedzīvotāju un kopumā – valsts labā. Bet tieši šie cilvēki bijuši “galvenie zobratiņi, kas ļāvuši gūt visaugstāko panākumu”.

Skanot liepājnieku gavilēm, Andris Jaunsleinis pasniedza Uldim Seskam un viņa komandai LPS īpašo balvu un plāksni “Eiropas gada pašvaldība 2013”, kuras izgatavošanu finansējusi Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Tādu pašu balvu un plāksni saņēma arī Iecavas novada dome, kas tika atzīta par labāko pašvaldību novadu konkurencē. Iecavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Pelsis neslēpa saviļņojumu – mēs esam lepni par savu novadu! Un atzina, ka pašvaldība kopā ar visām struktūrvienībām, ar iestādēm, kapitālsabiedrībām, nevalstiskajām organizācijām ir sarežģīts mehānisms. “Ja esam saņēmuši šo atzinību, tad tas nozīmē, ka visi zobrati šajā mehānismā griežas pareizajā ātrumā un pareizajā virzienā.”

Gan Liepāja, gan Iecavas novads saņēma arī konkursa galvenā sponsora – “Swedbank” – balvu 2000 latu apmērā. Liepājnieki, sociālajos tīklos uzklausot iedzīvotāju domas, vēl spriedīs, kādā projektā to ieguldīt, bet jau esot zināms, ka tā būs kultūras joma. Savukārt iecavniekiem balva būs atbalsts uzņēmējdarbībai, ko banka sniegs konsultāciju veidā, jo iecavnieki vēlas attīstīt savu piedāvājumu tūrisma nozarē.

“Vieta, kur uzzied ne tikai dārzi, bet arī cilvēki.” Šo iecavnieku devīzi tikpat labi var attiecināt uz jebkuru no 15 pašvaldībām – konkursa dalībniecēm. Vērtēšanas komisija, kas piecu nedēļu laikā, apbraukājot novadus un pilsētas, iepazina ne tikai konkrētās pašvaldības veikumu, bet arī tās aktīvākos cilvēkus. Labākajiem no viņiem – trim no katras pašvaldības – LPS priekšsēdis A. Jaunsleinis pasniedza apliecinājumu “Eiropas Gada cilvēks”.

“Latvijas Avīzes” speciālbalvu konkursā nopelnīja Jēkabpils novada ļaudis. Jēkabpilieši teic, ka esot gandarīti jau par to vien, ka Zemgales plānošanas reģiona deviņu pašvaldību konkurencē ieguva tiesības startēt konkursa finālā, pārspējot pat finansiāli daudz spēcīgākus sāncenšus. Jebkuram iedzīvotājam tur ir iespēja veidot interesantu, aizrautīgu ikdienu, teica konkursa žūrijas locekle, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Veronika Jurča. Novadā darbojas sabiedriskie centri, biedrības ar radošajām darbnīcām, folkloras kopas, kurās iesaistījušies visu paaudžu pārstāvji. Biedrība “Ūdenszīmes” vien īstenojusi 30 lielākus un mazākus projektus. Novada pagastos ik pa laikam var dzirdēt spāņu, turku, poļu, norvēģu un citu ārvalstu sadarbības partneru valodu. Novada domes projektu koordinatore Gunta Dimitrijeva pārliecinājusies – mēs daudz maksājam ES, bet dažādu projektu veidā ne mazāk atgūstam atpakaļ. Jābūt ļoti slinkiem, lai šo iespēju neizmantotu. Novada domes priekšsēdētājs Edvīns Meņķis ir tādās pašās domās – bez Eiropas vairs nekur. Esot Eiropas Savienībā, jāņem tas, ko var paņemt, jāizmanto, lai attīstītos.

Valmieras pilsētai un Talsu novadam, kas uzvarēja nominācijā “Pašvaldība kultūrai”, tika Taipejas misijas Latvijas Republikā balva – katrai 2000 latu. Taipejas misijas ekonomiskā sadarbība ar Latviju pēdējā gada laikā vainagojusies ar labu rezultātu – palielinājies “Laimas” produkcijas eksports uz Taivānu, kur “Laimas” konfektes varot nopirkt jau vairāk nekā 4000 veikalos, kā arī 400 veikalos Filipīnās.

Konkursa atbalstītāju vidū bija AS “Latvenergo”, SIA “Lattelecom”, VAS “Latvijas dzelzceļš”, AS “Laima”, AS “Grindeks”, AS “Valters un Rapa”. Pašvaldības sveica labklājības ministre Ilze Viņķele, veselības ministre Ingrīda Circene, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs.

Pēc pasākuma Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Edvīns Meņķis atzina – tik sirsnīga, pacilājoša noskaņa. Varējām salīdzināt, ko katrs esam paveikuši, smelties iedvesmu un labus piemērus turpmākajā pašvaldības darbā. Bet liepājniece rakstniece, publiciste, daudzu vērtīgu ideju īstenotāja Sandra Vensko teica: “Šodien sastapu tik sirsnīgus, darbīgus cilvēkus, pazuda nacionalitātes atšķirības, šodien te redzēju Latviju.”

UZZIŅA


Nominācijā “Pašvaldība kultūrai” par labākajām tika atzītas Valmieras pilsēta un Talsu novads, atzinību saņēma Rēzeknes un Preiļu novads.

Nominācijā “Pašvaldība veselībai” uzvarēja Jūrmalas pilsēta un Siguldas novads.

Nominācijā “Pašvaldība integrācijai un iekļaušanai” labākā bija Jelgavas pilsēta un Kandavas novads. Nominācijā “Pašvaldība ES vērtību popularizēšanā” laurus plūca Rēzeknes pilsēta un Amatas novads, bet atzinību ieguva Alūksnes novads.

Žurnāla “Logs” speciālbalvu izpelnījās Rucavas novads, bet Jēkabpils novads saņēma “Latvijas Avīzes” speciālbalvu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kristīnīt! Sirsnīgs sveiciens šo balvu saņemot! Lai veicas arī turpmāk!

Draugiem Facebook Twitter Google+