Latvijā
Politika

Uzdod meklēt finansējums pensiju piegādes maksas kompensēšanai0


Krišjānis Kariņš
Krišjānis Kariņš
Foto: Valsts kanceleja

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ceturtdien uzdevis labklājības ministrei Ramonai Petravičai (KPV LV) un satiksmes ministram Tālim Linkaitam (JKP) kopīgi rast risinājumu valsts pensiju, pabalstu un atlīdzību piegādes izmaksu sadārdzinājuma kompensēšanai, aģentūru LETA informēja premjera preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Kariņš aicinājis izvērtēt iespēju rast finansējumu Labklājības un Satiksmes ministriju iekšējos resursos.

Kā ziņots, no 2020.gada “Latvijas pasts” noteiktā maksa par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pensiju, pabalstu vai atlīdzību piegādi dzīvesvietā būs 4,88 eiro, kas ir divas reizes vairāk nekā šobrīd, bet no 2021.gada par šo pakalpojumu būs jāmaksā 5,28 eiro, trešdien žurnālistiem pastāstīja VSAA direktore Inese Šmitiņa.

Pēc VSAA minētā, pensijas, pabalstu vai atlīdzību saņēmēju skaits, kuri izvēlas piegādi dzīvesvietā, ik gadu strauji samazinās, tādējādi būtiski ietekmējot pakalpojuma pašizmaksu. Piemēram, 2013.gadā pensija dzīvesvietā ik mēnesi tika piegādāta 127 000 klientu, 2018.gadā – 85 000 klientu, bet 2019.gada pirmajos mēnešos – 79 000 klientu, kas ir 14% no visiem pensiju saņēmējiem.

Apkopotie dati arī liecina, ka starp VSAA maksājumu saņēmējiem ar piegādi dzīvesvietā vecumā līdz 59 gadiem ir 4600, vecumā no 60 līdz 69 gadiem – 9600, vecumā no 70 līdz 79 gadiem – 24 800, bet visvairāk ir iedzīvotāju, kuriem ir 80 gadu un vairāk – jeb 38 200.

Labklājības ministrija (LM) rosinājusi valstij kompensēt šo sadārdzinājumu, tomēr iecere pagaidām atbalstu valdībā nav guvusi.

Saistītie raksti

Latvijas Pensionāru federācija (LPF) aplēsusi, ka provizoriski nākamgad piegādes sadārdzinājuma segšanai būtu nepieciešami 2,3 miljoni eiro, savukārt 2021.gadā – jau 2,7 miljoni eiro. LPF iestāsies par šāda finansējuma novirzīšanu sadārdzinājuma segšanai.

Federācijas priekšsēdētāja Aija Barča norādīja, ka neiebilstu arī, ja Latvija pietuvotos Lietuvas risinājumam, kurā cilvēkiem ar invaliditāti un senioriem, kuri vecāki par 80 gadiem, pensiju un pabalstu piegāde dzīvesvietā ir bezmaksas. Vienlaikus Barča nevēlētos, ka Latvija pietuvojas Igaunijas gadījumam, kurā cilvēki par piegādi maksā vairāk nekā astoņus eiro mēnesī.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Dzintars: Ārkārtas Saeimas vēlēšanas varētu nest izmaiņas varas sadalījumā 2
1 stunda
Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pavļuts tik ambicioza solījuma došanu mediķiem sauc par visu deputātu pārsteidzīgu rīcību un kļūdu
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Opozīcija savākusi parakstus, lai rosinātu Rīgas mēra Burova atstādināšanu
47 minūtes
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
50 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Kas jāzina par jauno kārtību pasta sūtījumu atmuitošanai?
25 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Saeima saīsina Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņu
1 stunda