×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. augusts, 2015
Drukāt

Uziet vācu armijas daļas zīmogus

Foto-Pēteris KorsaksFoto-Pēteris Korsaks

Izvērtēšanai Kara muzejā nonācis interesants atradums – kastīte ar kādas Kurzemē Otrā pasaules kara gados dislocētas vācu karaspēka daļas zīmogu komplektu. Pēc visa spriežot, kastīte aprakta zemē nacistiskās Vācijas kapitulācijas brīdī 1945. gada 8. maijā.

“Atradums nav unikāls, taču interesants, galvenokārt pateicoties tam, ka uz viena no kalendārajiem zīmogiem ir tieši šī diena – “8 Mai 1945″,” norāda Kara muzeja vēsturnieks Valdis Kuzmins.

Metāla kastīte ar sešiem zīmogiem, pa pusei sairušu tintes spilventiņu un saspraudēm attiecas uz vērmahta 563. tautas grenadieru divīzijas sakaru bataljonu. Tas ir komplekts, kas varētu būt glabājies pie bataljona rakstveža vai adjutanta un lietots ienākošo/izejošo dokumentu reģistrācijai, adresēšanai, kā arī vēstuļu apzīmogošanai, jo uz viena spiedoga ir karaspēka daļas lauku pasta numurs. Ir arī divīzijas sakaru priekšnieka apaļais zīmogs. 563. divīzija visu 1945. gadu patiešām bija dislocēta Kurzemē, Skrundas apkaimē, kur kastīte atrasta, apstiprināja Kuzmins. Atradējs ir Sējas novada iedzīvotājs Vilnis Grundšteins. Muzejs, visdrīzāk, iegādāsies viņa atradumu krājuma vajadzībām zīmīgā spiedoga dēļ. Vienīgi žēl, ka netiek izpausts konteksts, kādos apstākļos un tieši kur atradums uziets.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+