Uzmanību – gripa ir klāt! 0

“Laboratoriski apstiprināti jau vairāk nekā trīsdesmit gripas gadījumi. Lielākā daļa saslimušo inficējušies ar A tipa gripas vīrusu, bet diviem pacientiem ir B tipa gripa. Eiropā šobrīd cirkulē divi dažādi A gripas un viens B gripas vīruss.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Šīs sezonas vakcīnā ietvertas visu šo vīrusu sastāvdaļas, tādēļ iedzīvotāji, kas potējušies pret gripu, sevi ir pasargājuši,” stāsta Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) direktora vietniece medicīniskajos jautājumos Velga Ķūse. Starp gripas vīrusiem, kas šobrīd sastopami Eiropā, tajā skaitā arī Latvijā, ir arī pandēmiskā jeb jaunā gripa A(H1N1), taču, kā norāda infektologi, taču tā šobrīd nav tik aktīva kā gripas vīrusa A(H3N2) izraisītā gripa.

LIC epidemioloģe Raina Nikiforova norāda, ka šobrīd Latvijā ar gripu slimo vidēji četri cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju. Visvairāk ar gripu saslimušo aizvadītajā nedēļā bija Daugavpilī un Rīgā (attiecīgi 12 un 6 uz 100 000 iedzīvotāju). Astoņi cilvēki jau nonākuši slimnīcā ar gripas izraisītu pneimoniju. Infektologi uzskata, ka gripa turpinās izplatīties nākamajās nedēļās un epidemioloģisko slieksni – 100 saslimušo uz 100 000 iedzīvotāju – tā varētu sasniegt februārī.

 

Bīstamas komplikācijas

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pret gripu nevajadzētu izturēties vieglprātīgi, jo slimība jau no pirmā saslimšanas brīža var noritēt ļoti smagi, pat dzīvībai bīstami.

Piemēram, jau pirmajās stundās vai dienās attīstās gripas vīrusa izraisīta pneimonija jeb plaušu karsonis. Par to liecina elpas trūkums, paātrināta sirdsdarbība, izteikts nespēks, ļoti augsta temperatūra. Šādā gadījumā nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība. Tas jādara arī tad, ja gripas parastajai norisei – augstai temperatūrai, galvas un muskuļu sāpēm, “kaulu laušanas” sajūtai – pievienojas asins izplūdumi zem ādas.

 

Samērā bieži sastopamas arī gripas sekundārās komplikācijas, kad pēc pārslimotas gripas sākas baktēriju izraisīts plaušu karsonis, bronhīts, deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisums.

 

Līdzīgi asins izplūdumi var rasties arī iekšējos orgānos, tādēļ ļoti svarīgi nogādāt pacientu slimnīcā, lai pēc iespējas ātrāk sāktu ārstēšanu,” norāda Velga Ķūse. Samērā bieži sastopamas arī gripas sekundārās komplikācijas, kad pēc pārslimotas gripas sākas baktēriju izraisīts plaušu karsonis, bronhīts, deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisums.  Arī grūtniecēm un cilvēkiem ar hroniskām slimībām gripa var būt ļoti bīstama, tādēļ, jūtot pirmos slimības simptomus, noteikti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kas dos padomu un vajadzības gadījumā izrakstīs iedarbīgus recepšu medikamentus. Ārstēšana ar šiem medikamentiem gan jāsāk pēc iespējas ātrāk – pirmajās slimības stundās, tādēļ cilvēki, kam gripas vīruss var būt īpaši bīstams, jau laikus var palūgt ārstam pretgripas zāļu recepti.

 

Var paspēt potēties

“Vakcinēties pret gripu arī tagad nav par vēlu, tikai jāatceras, ka aizsargvielas pret gripas vīrusiem organismā izveidojas vidēji pēc septiņām vai pat desmit dienām. Protams, tas negarantē pilnīgu aizsardzību visos gadījumos, bet arī tad, ja cilvēks saslimst, slimība parasti norit vieglākā formā un bez komplikācijām,” skaidro infektoloģe.

Reklāma
Reklāma

 

Infektoloģe Velga Ķūse izturas skeptiski pret remantadīna lietošanu gripas profilaksei un ārstēšanai, norādot, ka Eiropā veiktie pētījumi liecina, ka šobrīd cirkulējošie vīrusi pret šīs grupas medikamentiem nav jutīgi.

 

Gripas vakcīnas par puscenu pienākas cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, hroniski slimiem cilvēkiem, personām, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju, kā arī bērniem līdz 18 gadiem, kuri ilgstoši saņem terapiju ar acetilsalicilskābi (aspirīnu). Par pilnu maksu gripas vakcīnas cena svārstās no 5 līdz 7 latiem.

Infektoloģe Velga Ķūse izturas skeptiski pret remantadīna lietošanu gripas profilaksei un ārstēšanai, norādot, ka Eiropā veiktie pētījumi liecina, ka šobrīd cirkulējošie vīrusi pret šīs grupas medikamentiem nav jutīgi.

“Vīrusi izdalās elpojot, klepojot, šķaudot, tādēļ cilvēkiem, kas saslimuši ar gripu, noteikti jāpaliek mājās, lai neinficētu citus. Bieži jāmazgā rokas, lai vīrusi nenonāktu uz durvju rokturiem un dažādiem priekšmetiem, jāizmanto vienreiz lietojamie mutautiņi, kā arī jāvēdina telpas. Jādzer pēc iespējas vairāk, lai organisms neatūdeņotos, nevajag pārspīlēt ar vitamīnu preparātu lietošanu, bet vairāk uzturā jālieto vitamīniem bagāti augļi un dārzeņi – citroni, greipfrūti, skābi kāposti, ķiploki,” iesaka Velga Ķūse.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.