Foto-Stock.hxcng

Uzmanību! Uzbrūk nagu sēnītes 0

Nagu sēnītes nav pamanāmas, toties ir sajūtamas – ādas apsārtums, nieze, smakošana, plaisāšana, sausums vai mitrošanās ir infekcijas pazīmes.

Reklāma
Reklāma

Negantnieces briesmu darbi

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Kāju sēnīšu infekcija var sākties pirkstu starpās, izplatīties pēdā, kļūstot par tālāku infekcijas avotu, un ar laiku nonākt nagos. Dažkārt vienīgais, ko pamana, ir pēdu ādas sausums, nieze un sūrstošas, dziļas plaisas.

Nags aug visu mūžu. Saknīte, kas atrodas zem ādas valnīša, ir naga svarīgākā zona. Tur notiek šūnu dalīšanās. Vesels nags ir spīdīgs, caurspīdīgs, gluds, bezkrāsains, elastīgs, viegli izliekts vidusdaļā un atbilst pirksta formai. Labi apasiņoti pirksta audi nagiem piešķir sārtumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Podoloģe Marina Mihailova uzsver, ka biežākās liecības par sēnīšu infekcijām ir nagu vizuālās izmaiņas – krāsa, sabiezēšana un drupšana. Tie kļūst bālgani, pelēcīgi, no viegli dzeltenīgas līdz brūnai, pat melnai un zaļai krāsai. Tas notiek, kad sēnītes un citas baktērijas savairojas nagā vai zem tā. Nagu sabiezēšana gan vairāk saistīta ar tā saukto zemnagu hiperkeratozi. Tā ir nagu gultnes pārragošanās, kas apgrūtina sēnītes izārstēšanu, bet neizskausta infekcija ar laiku pārņem visu naga plātnīti un strauji izplatās uz pārējiem nagiem un ādu.

Diemžēl sēnīšu infekcijas izpausmes var būt arī negantākas – naga plātnīte mēdz atdalīties no gultnes, nags – deformēties, naga virsma un apkārtējā āda – mainīt krāsu.

Nagu sēnīšu infekcija ierobežo cilvēka aktivitāti, traucē atpūtai, sporta nodarbībām un sabiedriskajām aktivitātēm. Pēdu un nagu mikoze – tā ārsti sauc šo sēnīšu slimību – ir vārti bakteriālajai infekcijai (rozes iekaisumam), kā arī ietekmē cukura diabēta gaitu, bronhiālo astmu un citas alerģiskas saslimšanas. Organisma imūndeficīta gadījumā neārstēta nagu sēnīšu infekcija var izplatīties dziļāk audos un caur asinsriti nokļūt iekšējos orgānos. Iznākums mēdz būt letāls.

Nagu sēnīti provocē šauru apavu valkāšana, daži sporta veidi (vieglatlētika, futbols, teniss), iedzimtas pēdu deformācijas un citi iemesli, kas veicina biežas nagu traumas. Tiesa, nagu izskata izmaiņas izraisa arī ādas dermatoze, ekzēma un kontaktdermatīts.

Ne vienmēr tā ir sēnīte

Izmaiņas nagos var būt arī saistītas ar dažādu ārējo un iekšējo faktoru iedarbību – infekcijām, traumām, medikamentu lietošanu, nervu sistēmas traucējumiem, audzējiem, vitamīnu un minerālvielu deficītu, dažādām slimībām un patoloģijām. Nagu izskatu ietekmē arī iedzimtība un organismā notiekošie procesi, tādēļ pārmaiņas reizēm nav saprotamas, bet ārstēšanas efektivitāte ir ļoti atkarīga no savlaicīgi uzstādītas diagnozes.

Reklāma
Reklāma

Melna naga krāsa ļoti bieži liecina par asinsizplūdumu un diemžēl arī par audzēju.

Dzeltenas krāsas nags var būt reakcija uz medikamentiem un dažādām ķīmiskām vielām, tostarp pēc tumšas lakas lietošanas. Uz psoriāzi mēdz norādīt bālgana nagu krāsa un dažkārt – plātnītes atdalīšanās no gultnes. Ja tā sabiezē, cēlonis var būt gan psoriāze, gan sarkanā mezgliņēde, ekzēma vai hronisks dermatīts. Naga valnītis visbiežāk iekaist bakteriālas infekcijas, kontaktdermatīta un alerģiska dermatīta gadījumā. Kad nagi izskatās kā pulksteņstikls, iespējamas nopietnas plaušu saslimšanas, bet ieliekums vidū brīdina par dzelzs deficītu. Arī naga mēnestiņa krāsa var norādīt uz saslimšanu – zils ir Vilsona slimības, sarkans – reimatoīdā artrīta dēļ.

Līdz pat uzvarai!

Mikoze nekad nepāriet pati no sevis. Daudzi ķeras pie tautas līdzekļiem. Ņemot vērā, ka infekcijas izraisītāji ir daudzveidīgi, tā var tikai nedaudz aizkavēt sēnītes tālāku attīstību, pirms pēdas ir aplūkojis podologs vai dermatologs.

Ārstēšana atkarīga ne vien no sēnītes izpausmes un postījumiem, bet arī no pacienta vecuma un vispārējā veselības stāvokļa. Ja sēnīte vēl ir sākuma stadijā un tikai uz ādas, ārstēšana ir vienkārša, izmantojot speciālas ziedes. Kad infekcija ir skārusi nagus, var būt nepieciešama gan lokāla terapija, gan iekšķīgas zāles un speciāla pēdu kopšana.

Mūsdienās ir arī neparastāki līdzekļi, kas palīdz tikt galā ar nagu sēnīti, tostarp mākslīgie nagi un ārstnieciska efekta lakas, speciāli geli, kas uzlabo nagu izskatu, vienlaikus arī dziedējot.

Pretsēnīšu terapijas kurss vienmēr jāveic līdz galam, citādi infekcijas izraisītājs saglabājas ādas virsējos slāņos un saslimšanas izpausmes par sevi mēdz periodiski atgādināt.

Ja ir bijusi sēnīšu infekcija, ar speciāliem līdzekļiem (galvenokārt tie ir aerosoli) ir jāveic apavu dezinfekcija, lai tur iznīdētu slimības izraisītājus. Ja apavi ir izmirkuši, tie vienmēr jāizžāvē, pirms nākamreiz auj kājās.

Apmeklējot baseinu un pirti, piemērotākas ir čības, kas izgatavotas no plastikāta, jo tur sēnītēm ir grūtāk savairoties nekā, piemēram, porainā gumijā.

Izvēloties sporta apavus, priekšroka dodama dabīgiem materiāliem. Svarīgs arī izmērs, rēķinoties ar nagu garumu. Kājām nav piemēroti gari nagi, ko apavos fizisko aktivitāšu laikā var viegli traumēt. Pietiek, ja brīvā maliņa ir apmēram 1 mm plata un nogriezta tā, lai nags veidotu kvadrāta formu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.