×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
10. februāris, 2013
Drukāt

Uzmanies no pretsaaukstēšanās zāļu pārdozēšanas

tabletes6

Augšējo elpošanas ceļu vīrusu aktivitātes laikā, lietojot vairākus pretsaaukstēšanās līdzekļus vienlaikus, iespējama zāļu pārdozēšana.

 

Parasti tā gadās, ja gan recepšu, gan bezrecepšu medikamentos ir viena un tā pati aktīvā viela. Piemēram, pretdrudža un pretsāpju līdzeklis paracetamols ir kombinētu pretsaaukstēšanās pulveru sastāvā, ko lieto kā karstos dzērienus. Taču ir pieejamas arī zāles, kas satur tikai paracetamolu. Pārsniedzot šīs aktīvās vielas diennakts devu, rodas smagu aknu darbības traucējumu risks (dažkārt pat ar letālu iznākumu).

Vienlaikus lietojot vienas un tās pašas grupas zāles, piemēram, nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NPL), kas paredzēti gan ķermeņa temperatūras, gan sāpju mazināšanai, var summēties iespējamo blakņu risks. Šāda situācija var rasties, ja vienu NPL ārsts izrakstījis, teiksim, locītavu sāpju mazināšanai, bet temperatūras mazināšanai pacients iegādājies kādu bezrecepšu NPL.

Ne visas zāles, ko temperatūras mazināšanai drīkst lietot pieaudzis cilvēks, ir piemērotas arī bērniem vai pusaudžiem. Piemēram, saskaņā ar zāļu lietošanas noteikumiem drudža un vīrusu infekcijas gadījumā bērniem un pusaudžiem līdz 16 gadu vecumam nedrīkst izmantot acetilsalicilskābi (aspirīnu) Reja sindroma riska dēļ. Tā ir ļoti reta, taču bīstama blakne, par ko liecina letarģija, miegainība, sāpes vēderā, nemitīga vemšana, agresivitāte, krampji un koma. Acetilsalicilskābi bērni var lietot tikai pēc ārsta norādījuma gadījumos, kad citi līdzekļi ir bijuši neefektīvi, kā arī, ārstējot juvenilo reimatoīdo artrītu. Bērni līdz 15 gadu vecumam nedrīkst saņemt metamizolu (analgīnu), bet līdz 12 gadu vecumam – arī nimesulīdu saturošas zāles drudža un gripai līdzīgu simptomu gadījumā.

Ar ārstu vai farmaceitu ieteicams konsultēties arī par bezrecepšu medikamentiem. Rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcijā norādītais zāļu sastāvs, jāievēro ārsta noteiktā vai instrukcijā paredzētā zāļu deva, lietošanas ilgums un nosacījumi – pirms vai pēc ēšanas, kopā ar uzturu, cik daudz ūdens jāuzdzer. Pirms zāļu iegādāšanās allaž jānoskaidro, vai bērnam tās vispār ir piemērotas. Grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, par piemērotākajiem preparātiem jākonsultējas ar ārstu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+